היבואנים לבג"ץ: לחייב את משרד הבריאות לשחרר מזון בנמל אשדוד

העיכובים בשחרור מזון החלו עם מעצרם של עובדי משרד הבריאות בחשד לקבלת שוחד, ולטענת האיגוד, עלותם מגיעה לאלפי שקלים לכל יבואן

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוריאל ליןצילום: שירן גרנות
אורה קורן

איגוד לשכות המסחר עתר היום (ד') לבג''ץ וביקר שיוציא צו ביניים המחייב את משרד הבריאות להפעיל את סמכויותיו לפעול לשיחרור משלוחי המזון המעוכבים על ידו בנמל אשדוד.

הטיפול במשלוחים מעוכב כמה שבועות, על רקע חקירת המשטרה חשדות למתן שוחד על ידי יבואני ויטמינים לעובדי שירות המזון במשרד הבריאות.

איגוד לשכות המסחר טוען בעתירתו כי משרד הבריאות נמנע מלהפעיל את סמכותו הקבועה בדין ולשחרר את הסחורות בלוחות זמנים סבירים כפי שנקבעו על ידו ובחקיקה, דבר המהווה הפרה של הדין ואי קיום החובות המנהליות החלות על משרד הבריאות כרשות מנהלית.

על פי בדיקת איגוד לשכות המסחר, נמצא כי עלויות אחסון של מכולה בודדת נעות בממוצע בטווח של בין 500-350 שקל ליום. אם ליבואן 10 מכולות שצריכות להיות באחסון, הרי שהוא יאלץ לשלם בין 5,000-350 שקל ליום עבור אחסון המכולות.

בעתירה נכתב כי העיכובים הרבים עלולים להשפיע ולשתק את המשק כולו. כך, למשל, בעוד לציבור היבואנים נגרם נזק כלכלי רחב, בין היתר, בשל עלויות אחסנה והשהיית מכולות, אי הגעת סחורות לשוק, קיצור חיי מדף של מוצרי מזון ואובדן מכירות; הרי שלציבור הרחב נגרם נזק בדמות אי אספקת מזון לרשתות השיווק השונות ולערוצי השיווק הנוספים, כמו גם לאספקת מזון לקוחות מוסדיים (בתי חולים, משרדי ממשלה, בתי מלון ועוד)".

במהלך חודשים ספטמבר ואוקטובר 2017 פורסם על מעצרם של מספר עובדים בכירים במשרד הבריאות, ביניהם, מנהלת תחנת ההסגר בנמל אשדוד, שני מהנדסי מזון בכירים המשמשים כמנהלים בשירות המזון הארצי במשרד הבריאות ויועצי יבוא. המעצרים התבצעו, בשל החשד לכאורה כי אותם עובדים קיבלו שוחד מיבואנים, על מנת לקדם ולאשר יבוא מזון, מבלי לערוך את הבדיקות הנדרשות על פי חוק.

אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, אמר כי "משרד הבריאות חייב, ביודעו כי עלולים להיות קשיים ועיכובים, לדאוג שאספקת המזון במדינת ישראל תגיע לרשתות ולציבור ללא עיכובים. היבואנים מבצעים את כל המוטל עליהם על פי דין ועקב פעילות משרד הבריאות, נגרמים להם נזקים כבדים. הממשלה חייבת לפצות אותם".

העתירה הוגשה על ידי עו"ד גיל נדל ועו"ד חן אבנר ממשרד עו"ד גולדפרב זליגמן ושות'.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker