באוצר רצו רשות שוק הון חזקה – אבל לא יותר מדי

מכתב ששלח היועץ המשפטי לרשות שוק ההון, ובו הוא דורש כי תהליכי חקיקה של הרשות שוק ההון יעברו דרכו - חושף את חוסר שביעות הרצון של חלק מהגורמים באוצר מהעצמאות היתרה של הממונה על הרשות דורית סלינגר

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דורית סלינגר
דורית סלינגרצילום: אייל טואג

מאבק סוער מתחולל בימים אלו בתוך משרד האוצר בין היועץ המשפטי של המשרד אסי מסינג לבין הממונה על רשות שוק ההון דורית סלינגר.

מסינג שלח לאחרונה לרשות מכתב ובו הוא מבקש לחדד נהלים ולהבהיר כי כל חקיקה וחקיקת משנה שיוזמת הרשות חייבת לעבור דרכו ולקבל את אישורו בטרם תגיע לשר האוצר. המכתב נשלח על דעת שר האוצר משה כחלון, סגן שר האוצר איציק כהן ומנכל המשרד שי באב"ד.

גם במהלך דיוני ועדת קוצ'יק – הוועדה לבחינת מבנה הנהלת משרד האוצר – נעשה ניסיון להגביל את סמכויותיה של רשות שוק ההון.

חלק מחברי הוועדה תמכו בכך שההמלצות יכללו גם העברה של הסמכות לתכנון המדיניות בשוק ההון מרשות שוק ההון למשרד האוצר. מרבית חברי הוועדה התנגדו למהלך - כך שהסבירות להמלצה עליו נמוכה. במקום זאת, יצא לאחרונה המכתב המדובר מקוצ'יק לרשות.

בבסיס המאבק הנוכחי נמצאת התחושה באוצר שרשות שוק ההון לוקחת לעצמה עודף סמכויות.

רשות שוק ההון קיבלה מעמד של רשות עצמאית והופרדה ממשרד האוצר רק בחודש נובמבר האחרון. אחד הנושאים שעמדו בבסיס ההפרדה היה השאיפה שחיזוקה של הרשות יאפשר לה לתמוך בצורה אפקטיבית יותר במהלכים של האוצר, דוגמת הרפורמה בתחום העמלות שמשלמים בתי העסק הקטנים לחברות כרטיסי האשראי.

יש באוצר גורמים החושבים בדיעבד שהמהלך היה מהיר מדי – וכי הרווח של האוצר מהעסקה הזו יצא בהפסד. גורמים בכירים באוצר אמרו אתמול כי "רשות שוק ההון היא אחד הרגולטורים עם הסמכויות הרבות במדינת ישראל. אין הרבה רשויות שביכולתן לדוגמא להוציא חוזרים שהינם תחליפיים לתקנות. המהלך של העצמת הרשות וביצורה היה מהלך נכון ואסור ששר האוצר יתערב בשאלות דוגמת רישיון לפעילות פיננסית שינתן לגוף זה או אחר. אבל. למרות כל זאת, איש לא נתן לרשות שוק ההון סמכויות חקיקה שמטבען אמורות להיות בידי הדרג המיניסטריאלי"

באוצר לא ציפו לכך שרשות שוק ההון תיקח לעצמה עצמאות עד כדי כך שהיא הגיעה לרמה של עצמאות משפטית בתחום החקיקה. המכתב הנוכחי נועד למנוע מצב שבו הלשכה המשפטית ברשות שוק ההון עובדת באופן עצמאי ולא עוברת בקרה של מסינג. עם זאת סלינגר מצידה הבהירה בשיחות פנימיות בתגובה למכתב כי דרישותיו של מסינג אינן מקובלות עליה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker