הקבינט אישר הקמת ועדה לקביעת החלופה הבטוחה ליבוא האמוניה

יו"ר הוועדה יהיה ראש המל"ל - המקורב לרה"מ נתניהו - ולא מנכ"ל רפאל, כפי שהציעה עיריית חיפה במקור ■ במסגרת ההסכמות בין הצדדים הוסר חוק חיפה כימיקלים מסדר היום ■ הוועדה תבחן בין היתר תרחישים כמו פגיעת טילים, צונאמי או רעידת אדמה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכל האמוניה במפרץ חיפהצילום: רמי שלוש
אורה קורן

הושגה הבנה בין הממשלה לבין עיריית חיפה על הקמת ועדה לבחינת החלופות הבטוחות ליבוא אמוניה לנמל חיפה - כך מסרו מקורות מקורבים לנושא. את ההצעה יזמה עיריית חיפה, אולם בניגוד להצעתה, בראש הוועדה לא יעמוד מנכ''ל רפאל לשעבר, ידידיה יערי, אלא יו''ר המל''ל, או נציג מטעמו. המל"ל הוא גוף שידוע בקרבתו לראש הממשלה, שתמך בחודשים האחרונים בעמדות של חיפה כימיקלים.

הקבינט הביטחוני אישר היום, כך לפי המקורות, את זהות צוות הוועדה שתמונה לבחינת החלופות ליבוא. בצוות ייכללו גם נציג מקצועי מאגף תכנון בצה"ל, נציג מקצועי מרפא"ל, פרופ' עמוס נוטע (מומחה מטעם עיריית חיפה), אל"מ במיל' יורם אילן (מומחה מטעם ארגון צלול), ד"ר אלי שטרן (מומחה מטעם המשרד להגנת הסביבה) , נציג המשרד להגנת הסביבה ונציג משרד הפנים.

הצוות יתחיל בעבודה מיידית ורצופה עד לגיבוש מסקנה ברורה לגבי החלופה הקבילה והבטוחה ביותר ליבוא אמוניה. בין היתר ילקחו בצוות בחשבון את הסכנות הגלומות באירועים ביטחוניים בשגרה ובשעת חירום. הצוות יבחן וידון בתרחישים שטרם נבחנו על ידי הגורמים המקצועיים מטעם המשרד להגנת הסביבה וגופי הביטחון, ובהם תרחיש של פגיעת טילים, תרחיש של אסון טבע (לרבות צונאמי או רעידת אדמה) ורמות סיכון בשינוע יבשתי מנמל חיפה ומנמל אשדוד. תרחישים אלו ייבחנו בכל אחת מן החלופות ובהשוואה בין כולן.

כל הגורמים אישרו את הרכב הוועדה והתחייבו כי יקבלו את מסקנות הצוות כסופיות. יונה יהב, ראש עיריית חיפה, שהציע את הקמת הצוות בראשות מנכ''ל רפאל לשעבר, אמר כי "ועדה אובייקטיבית ובלתי תלויה כפי שהצענו היא הדרך הטובה ביותר להגיע לפתרון לחלופות האמוניה, שישמור על ביטחונם ובטיחותם של כמיליון תושבי חיפה והמפרץ ובו זמנית יאפשר את חזרתו של המפעל בצפון ועובדיו".

לדברי המקורות, במסגרת ההסכמה לכינון ועדה עם אנשי ביטחון, הסירה הממשלה את הצעת חוק חיפה כימיקלים שנועדה לעקוף את סמכויות הרשויות המקומיות ולאפשר לממשלה להעניק רישיונות למפעלים מיוחדים. בשלטון המקומי הודיעו שיתנגדו לחקיקה וסיכויי העברתה בכנסת הוערכו כקלושים. יו''ר השלטון המקומי חיים ביבס היה שותף בגיבוש הפשרה.

מפעל חיפה כימיקלים בדרום החל לעבוד במהלך חג הסוכות באמצעות שינוע מכלי אמוניה קטנים (איזוטנקים) מנמל חיפה. מפעל חיפה כימיקלים בצפון נשאר סגור על רקע מחלוקת בין עיריית חיפה, המעוניינת שיופעל באיזוטנקים, לבין החברה שמעוניינת שיפעל בהזרמת אמוניה מאונייה - חלופה זולה יותר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker