עסקי הנדל"ן של צה"ל: יקבל מיליארד שקל ויפנה מתחמים בחיפה ובת"א

המתחמים שיפונו ישמשו למיזמי מגורים, תיירות ומסחר בתל אביב, ולשטחי עורף לוגיסטי לנמל המפרץ החדש בחיפה

חגי עמית
חגי עמית
נווה צדק
שכונת נווה צדק, תל אביב

משרדי האוצר והביטחון ורשות מקרקעי ישראל הודיעו היום (ג') על הסכם, שלפיו מערכת הביטחון תפנה את בית הספר הטכני, את בית הספר לשוחרים ומתחמים נוספים של חיל האוויר במפרץ חיפה, כמו גם את מתחם מוזיאון בתי האוסף, הסמוך לשכונת נוה צדק בתל אביב - בתמורה לכמיליארד שקלים. הכסף אמור להגיע למערכת הביטחון מהתמורה שתתקבל בגין מכירת הקרקע.

לסכומים הללו אין קשר לדרישות לתוספת תקציבית למערכת הביטחון שהציג באחרונה שר הביטחון אביגדור ליברמן. המתחמים המדוברים יפונו לטובת מיזמי מגורים, תיירות ומסחר בתל אביב, ועורף לוגיסטי לנמל המפרץ החדש בחיפה. ההסכם יאפשר, בין השאר, את העברת בית הספר לשוחרים ובית הספר הטכני ואת הקמת מוזיאון צה"ל.

מתחם בית הספר הטכני בחיפה יפונה לטובת יצירתם של שטחי עורף לנמל שיישמו בין היתר להקמת מרכזים לוגיסטיים, ואף יחליפו בחלקם שטחים ירוקים בפארק נחל הקישון, שלפני גיבוש ההסכם יועדו למטרה זו. הפינוי גם יאפשר הרחבה של פעילות שדה התעופה בחיפה, שיקלוט באופן זמני את פעילות התעופה הכללית משדה התעופה בהרצליה. כך יתאפשר מימוש השטח שיתפנה בהרצליה לטובת יחידות דיור.

בשילוב הסכמות שהושגו בין רשות מקרקעי ישראל, עיריית חיפה, חברת נמלי ישראל וחברת נמל חיפה, יאפשר המהלך להוציא אל הפועל את תוכנית חזית הים העירונית לחיפה, שאושרה בממשלה השנה.

מוזיאון בתי האוסף שבשכונת נוה צדק שוכן על כ-22 דונם, באחד מאזורי הביקוש היקרים בתל-אביב. שחרור המוזיאון יאפשר את קידום התוכנית להקמת כ-650 יחידות דיור, ועשרות אלפי מטרים של שטחי מסחר, תעסוקה ומלונאות.

שר האוצר, משה כחלון, מסר כי "מדובר בהסכם ענק שהוא המשך ישיר למדיניות שאנחנו מובילים לפינוי מחנות צה"ל לטובת הגדלת היצע הדירות בלב איזורי הביקוש וחיזוק הפריפריה. ההסכם יאפשר פיתוח של אזורי תעסוקה, תיירות ומסחר, וכן בנייה של 650 יחידות דיור באחד האזורים האטרקטיביים בישראל. בנוסף, ההסכם מבסס את העיר חיפה כעוגן הכלכלי של הצפון, ומאפשר את הוצאתו לפועל של פארק נחל הקישון ופיתוח עורף נמל שבו יוקמו מרכזים לוגיסטיים מודרניים, פארקי תעשייה ומוקדי תעסוקה איכותיים".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, מסר כי "משרד הביטחון ממשיך לפנות בסיסים צבאיים ומתקנים ביטחוניים, והתמורה עבור מדינת ישראל ואזרחיה היא כפולה. מצד אחד אנו מעבירים בסיסים לפריפריה ומחזקים אותה, ומצד שני מפנים אזורי ביקוש למגורים, מסחר ותעשייה ברחבי הארץ.

"העתקת בית הספר הטכני לכרמיאל הוא דוגמא טובה לכך. המהלך יחזק את העיר ואת הגליל, ויתרום לפיתוח ולשגשוג האזור כולו. משרד הביטחון מחויב להמשיך בתהליך חברתי היסטורי - שמגשים את החזון הציוני. אני מבקש להודות לידידי, שר האוצר משה כחלון, לסגן שר האוצר איציק כהן ולאנשי משרדם על ההתגייסות למימוש החזון".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker