מושב החורף החל - אך משבר הנכים נעלם מסדר היום

המתווה מול הנכים קבע כי עם פתיחת מושב החורף של הכנסת יחל בוועדת הרווחה הליך חקיקה, אך הנושא כלל לא מופיע בסדר יומה של הוועדה ■ ארגון הנכים הופכים לפנתרים הקים היום אוהל מחאה מול הכנסת, והפגין בדרישה להשוות את קצבאותיהם לשכר המינימום במשק

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הפגנת נכים בירושלים בדרישה להעלאת קצבאותיהם, ביולי/
הפגנת נכים בירושלים בדרישה להעלאת קצבאותיהם, ביוליצילום: אוליבייה פיטוסי

ארגון הנכים הופכים לפנתרים – שטוען כי הוא מייצג 15 ארגוני נכים המתנגדים להסכם – הקים היום (ב') אוהל מחאה מול הכנסת והפגין במקום במהלך שעות הצהריים. דרישת הארגון היא להשוות את קצבאותיהם לשכר המינימום במשק – 5,300 שקל בחודש. אלא שעל פי המתווה שעליו סוכם בין נציגי חלק מארגוני הנכים וההסתדרות לבין הממשלה בערב יום כיפור, דרישה זו אינה מתמלאת. בהתאם להסכם שהושג אמורות קצבאות הנכים לעלות באופן דיפרנציאלי בהתאם לדרגות אי כושר העבודה של המקבל במספר פעימות. גובה הקצבאות המקסימלי לנכים בעלי דרגת אי כושר עבודה מלאה יגיע ל-4,050 שקל בחודש, והקצבעה לנכים קשים המשתמשים בשירותיו של מטפל תגיע עד 4,500 שקל בחודש.

בין הצדדים למשא ומתן לא נחתם הסכם מחייב, אך סוכם כי עם פתיחת מושב החורף של הכנסת, ב-22 באוקטובר, יתחיל בוועדת הרווחה הליך חקיקה בהתאם למתווה שגובש, ושתהליך החקיקה יושלם בסוף חודש נובמבר. למרות ההסכמות, בסדר היום של ועדת העבודה והרווחה שתתכנס מחר לא מופיע דיון בנושא – וכך גם לא בסדר היום לשני דיוניה הבאים של הוועדה, שיתקיימו עד לסוף אוקטובר. עם זאת, שר העבודה והרווחה חיים כץ כן הודיע היום כי בפגישת עבודה שקיים עם מ"מ מנכ"ל הביטוח הלאומי, הנחה את המעורבים להתחיל בהכנת החוק להעלאת הקצבאות.

עמית חלמיש, היועץ המשפטי של עמותת ארגון 'נכה לא חצי בן אדם' – אחד הארגונים שחתם על המתווה - מסר היום כי "מבחינתנו כל עוד ההסכם לא עבר לחקיקה שום דבר לא נגמר, ולפיכך אנו ממשיכים במאבק - כולל העתירה בבית המשפט העליון. התמיכה הציבורית חשובה ביותר למקסום הישגי ההסכם והמשך פעילותנו להעלאת הקצבה עד לגובה שכר המינימום".

מתווה חתום על מים

על פי המתווה שעליו סוכם - כפי שפורסם על ידי ארגון נכה לא חצי בן אדם - הפעימה הראשונה של העלאת הקצבאות אמורה להתרחש כבר בחודש ינואר, והקצבה תוצמד לשכר הממוצע במשק עד ל-2021. בנוסף, חוק לרון - המגדיר את השכר שהחל ממנו יורדת קצבת הנכות לנכים היוצאים לעבוד – יעודכן כך שקצבאות הנכים לא יופחתו בכל מקרה, עד לשכר של 4,300 שקל בחודש. לפי נכה לא חצי בן אדם המתווה גם מדבר על העלאת קצבאות לילדים ולקשישים.

אלא שלמעשה המתווה הזה נחתם על מים. גובה הפעימות השונות שבאמצעותם יבוצע ההסכם לא סוכם. בנוסף, הגובה של תקרת ההכנסה בחוק לרון אינו סופי, וסדרה ארוכה מאד של פרטים שאליהם התייחס דו"ח זליכה בכל הנוגע למתווה להעלאת קצבאות הנכים נותרו פתוחים, ויצטרכו להקבע בדיונים על נוסח החקיקה. הפרטים הללו כוללים הגדרת סולמות חדשים לקביעת דרגת אי כושר השתכרות, את נושא הפטור ממס - שכיום ניתן גם לנכים המשתייכים לעשירון העליון, ואת שאלת הסכומים שיופנו לטובת תמריצים להשתלבות הנכים בשוק העבודה.

המשמעות היא שגם מול אותם ארגוני הנכים שהסכימו על המתווה דבר אינו סגור בינתיים, וזאת כאשר ברקע נשמע קולם של הארגונים שאינם מסכימים למתווה, וממשיכים למחות בדרישה לשיפור תנאיו. עם נכים אלו אף גורם רשמי אינו יודע איך להתמודד. למעט הח"כים שעצרו לידם ביציאה מהכנסת כדי להביע תמיכה במאבקם, ולשר הרווחה חיים כץ - שנכנס היום למאהל המחאה שלהם כדי להרגיע את הרוחות – איש לא מנהל עימם כרגע משא ומתן.

בשורות לנכים העובדים

לדברי אבי שמחון, יו"ר המועצה החברתית הכלכלית במשרד ראש הממשלה, כולל ההסכם מול הנכים בשורות חשובות לנכים העובדים, כפי שהומלץ במתווה זליכה. עם זאת, לדבריו, המתווה לא התייחס לנקודות אחרות במתווה זליכה.

כך למשל, הוחלט כי קצבת הנכים העובדים, שהיום מקוצצת החל ממשכורת של 2,800 שקל בחודש, תקוצץ החל מ-2018 רק משכר גבוה מ-4,000 שקל, והחל מ-2019 יעלה הסכום ל-4300 שקלים. כך יווצר מצב שבו מתקיים תמריץ לנכים לצאת לעבודה מבלי שקצבתם תיפגע. במקביל הוקצו עוד 25 מליון שקל כבר ב-2018 עבור תוכניות שונות לנכים עובדים, והחל מ-2021 יעלה הסכום על 75 מליון שקלים בשנה - כתוספת לתוכניות הקיימות. עם זאת, בניגוד לוועדת זליכה, שהמליצה להרחיב את מענק העבודה (מס הכנסה שלילי) לנכים העובדים, הרי שבמתווה הנוכחי הנושא אינו קיים.

המלצה נוספת של ועדת זליכה הייתה להקים ועדה ציבורית לתיקון ספר הליקויים, כך שגם נכי הנפש יכללו בהגדרת נכות זהה לזו של נכי הגוף. בשלב זה ועדה כזו לא הוקמה, ולדברי שמחון גם הוא המליץ על תיקון הספר אך לא ברור כלל היכן עומד הנושא הזה כרגע.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker