אורה קורן

הוועדה לקידום התעשייה, בראשות מנכ''ל משרד האוצר שי באב''ד, תחדש היום (ד') את דיוניה בפורום מצומצם בהשתתפות נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש. הדיונים יתמקדו בחלוקת ה"שלל" – ההטבות הנקודתיות מהן תהנה התעשייה.

המטרות המרכזיות שסימנה הוועדה הן שיפור הפריון בתעשייה היצרנית (המסורתית בעיקר) וקידום היצוא. שתי המטרות קשורות זו בזו, שכן שככל שהפריון ישתפר - המפעל יוכל להתחרות טוב יותר בשוק העולמי.

בוועדה צריכים להפנים שהתעשייה לא צריכה להסתפק בשיפור הפריון, אלא לבצע בו קפיצת מדרגה ענקית. אחרת היא תישאר מאחור, אפילו מאחורי סין, בכל הקשור לתעשיית הייצור שלה. הפער בפריון שרואים היום במצגות בדיוני הוועדה עומד לגדול במהירות, לרעת ישראל. מדינות רבות כבר משקיעות כמה שנים מיליארדי דולרים בשנה בקידום פריון בתעשיות המסורתיות שלהן, באמצעות הטמעת המהפיכה התעשייתית הרביעית ברצפת הייצור.

מדובר בשילוב אוטומציה מתקדמת שמאפשרת ייצור ברמת דיוק גבוהה, תוך שימוש בתוכנות המאפשרות לאתר ולתקן במהירות תקלות ייצור, ולשפר יעילות ופריון. אפילו סין כבר שם, תוך שהיא מדלגת מעל המהפיכה התעשייתית השלישית (הכנסת אוטומציה) בחלק ממפעליה. תעשיית הרכב הסינית היתה הראשונה לעבור את המהפיכה כמעט במלואה.

לכן, כשיו''ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, שולח מפעלים בעלי פריון נמוך לסין, הוא חי את המלחמה הכלכלית הקודמת. סין עושה קפיצת מדרגה נחשולית שתשאיר מדינות רבות מאחור. גם אותנו, אם לא נתעורר.

אצלנו הממשלה בעיקר מדברת על המהפיכה הרביעית, וברשות החדשנות נערכים לקדם אותה. אולם עדיין אין שום סעיף צבוע בתקציב המתייחס אליה כיעד מרכזי של משרד הכלכלה או הממשלה. יש פה ושם תמריצים, אבל אין התעוררות של ממש. מי שיכול להביא את הבשורה הוא שר האוצר משה כחלון, באמצעות התוכנית "נטו תעשייה". שר הכלכלה, אלי כהן, דוחף לשם, אבל הסחות הדעת לא מעטות.

לדוגמה, תעשיינים גדולים לוחצים להורדה נוספת של מס החברות בפריפריה, מ-7.5% ל-6%. מי ייהנה מזה? להלכה, כל החברות המייצאות. אולם הניסיון מלמד שהפסדי המס הגדולים, במיליארדי שקלים, ייגרמו לחברות הגדולות, שהן ממילא יעילות. אלה ממש לא היעדים שנטו תעשיה מבקשת לקדם, וזה אף סותר המלצה אחרת של הוועדה, הקוראת לבדוק יעילות מסלולי תמיכות לפני החלטה אם להרחיבם, להקטינם או לבטלם.

הוועדה לחיזוק כושר התחרות של התעשייה ממליצה בין השאר ליצור רצף תמיכות לתעשייה הממוקד בשיפור הפריון והיצוא. התמיכות יינתנו לכל אורך חיי המוצר - משלב המחקר והפיתוח, דרך ייצור דגם וניסוי במפעל תעשייה, ועד לשיווקו באמצעות סחר מקוון.

הוועדה גם ממליצה שכל מסלולי התמיכות הקיימים יעודכנו במטרה לוודא שהם משיגים את התוצאות האפקטיביות של שיפור הפריון, בעיקר בתעשיה מסורתית, ובמעבר ליצוא. המועצה הלאומת לכלכלה כבר מפתחת כלי לבדיקת האפקטיביות של כל מסלולי התמיכות, והתאמתם ליעדים החדשים.

אז לפני שממהרים לגרוע מהתקציב 1.5% מס חברות בפריפריה, כדאי אולי לחכות לבדיקה שתקבע אם הצעד צפוי בכלל להניב את הפירות המקווים. בהנחה שלמשרד האוצר יש עודפי תקציב לחלוקה, אפשר גם להוריד מס וגם להשקיע בשיפור פריון. אבל זה לא המצב, לפי הקולות העולים מאגף תקציבים באוצר.

חבל שמשרד האוצר פסל באופן גורף הצעה אחרת של התעשיינים, להכרה בפחת מואץ לתעשיות שיטמיעו ציוד מתקדם וישפרו פריון. אולי יש מקום לבחון שוב את ההצעה ולהגביל אותה בקריטריונים כדוגמת גודל מירבי (עד סכום קבוע, לא הטבת המס), כך שהפגיעה בתקציב תמוזער.

ראוי שועדת באב''ד העוסקת עתה בחלוקת מימון שעשוי להגיע לכ-1.5 מיליארד שקל תתמקד במימון ישיר של היעדים שקבעה – שיפור פריון וקידום יצוא. הורדת מסים יכולה לסייע לכך בעקיפין, אך תהווה החמצה של היעדים המרכזיים שלה.

בנוסף, הוועדה צריכה להתמקד בהטבות למעל 20 אלף מפעלים זעירים, קטנים ובינוניים שיכולים לצמוח ולשנות את פני התעשייה, לא ב-0.4% ממפעלי התעשייה הגדולים יחסית שמעסיקים יותר מ-100 עובדים (לפי הלמ''ס). אלה ממילא יודעים לסדר לעצמם הטבות מס מופלגות בדרכים יצירתיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker