"הנהלת נגב מחזיקה את העובדים כבני ערובה בשביל כסף והטבות"

נציג ההסתדרות בדרום מספר כיצד הוכו העובדים בהלם כאשר באמצע המשא ומתן גילו הבוקר מכתבי פיטורים על הדלת. הנהלת נגב: העובדים דחו את תכנית ההבראה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל נגב קרמיקה (משמאל) בירוחם
אורה קורן

בהסתדרות העובדים סבורים כי הנהלת נגב קרמיקה משתמשת בעובדים כבני ערובה כדי לקבל הטבות מהממשלה שיחזקו את מצבו הכלכלי של מפעל היצור בירוחם.

תומר מרציאנו, נציג ההסתדרות בדרום סיפר ל-TheMarker על השתלשלות המגעים עם החברה עד להודעת החברה על סגירת המפעל דוקא ביום שבין סוף חג הסוכות לערב שבת. ההסתדרות הודיעה כי תפנה לבית המשפט למניעת הפיטורים.

"אנחנו בהלם מוחלט", אמר מרציאנו. "הבוקר כל העובדים קיבלו הזמנה לשימוע לפני פיטורים, שהודבק על הדלת בביתם. הם היו צריכים לעבוד היום, אבל כשהגיעו למפעל ראו שיש חברת שמירה חיצונית של 30 מאבטחים שמונעים התקרבות עובדים למפעל. כל העובדים ממתינים עכשיו מחוץ לשערים", הוסיף.

החברה הודיעה על כוונתה לסגור את המפעל לאור תחרות מיבוא זול, תכנית מחיר למשתכן שמעודדת שימוש במוצרים זולים ואי קבלת הגנה מיבוא על ידי משרד הכלכלה. לטענת ההנהלה העובדים סרבו לקבל את תכנית ההבראה שהציגה להם. לעובדים גירסה שונה.

מה היה במגעים האחרונים עם ההנהלה?

״בערב ראש השנה ההנהלה הגישה סקירה כלכלית שעשתה שאומרת שהמפעל לא רווחי בעקבות תחרות קשה מיבוא. קרן ויולה שקיבלה את המפעל קיבלה את כל הקבוצה – זרוע יבוא וזרוע יצור בירוחם. הם מהיבואנים הגדולים במשק.

״בפגישה הם טענו, שכרגע המפעל מייצר בעלות כפולה מהיבוא. הם אמרו, שהם מוכנים להיפגש באמצע בעלות יצור של 35 שקל למטר מרובע, לפטר 40% מהעובדים, לעדכן שכר למטה לעובדים הנשארים ולהוציא רשימת בעלי תפקידים מההסכם הקיבוצי לאישי. התכנית כללה גם שינויים בהסכם הרווחה".

מה היתה תגובת ההסתדרות והעובדים?

"אמרנו בסדר, לקח לכם ארבעה חודשים להכין את הדו''ח תנו לנו את החומרים – עלויות שכר, לדוגמה - כדי שנוכל ליצר דו שיח על הבראה. הנהלת החברה סרבה והפנתה אותנו לכתבות ב-TheMarker ובגלובס על ההפסדים בתקופת הבעלים הקודמת (אפריקה ישראל, א''ק)".

מתי היתה הפגישה האחרונה איתכם?

"הפגישה האחרונה היתה ביום שני ה-2 באוקטובר. שם הציגו תכנית יותר מפורטת עם שמות האנשים שהם רוצים לפטר וסעיפים שהם רוצים למחוק מההסכם הקיבוצי – והכל כמהלך ראשון ללא התחיבות במה שהוצג כתכנית הבראה מתגלגלת. נאמר לנו, 'או שתקבלו את זה כלשונו, או שההסכם הקיבוצי יבוטל, או שאנחנו סוגרים המפעל'. אמרנו שאנחנו רוצים ללמוד את הדברים ורוצים נתונים, אבל הם סרבו להעביר. הם אמרו, שבתקופה האחרונה המפעל עבר שיפוץ של 2-3 מליון שקל להכנתו לעונת היצור החדשה. השיפוץ כלל תיקונים במכונות במטרה להקטין תקלות, כך שהם נערכו להמשך פעילות, לא לסגירה".

נראה לך שמכתבי השימוע הם אמצעי לחץ עליכם?

"עלה לבנות את המפעל 700 מליון שקל, ואף אחד לא סוגר אותו כך פתאום. זה נראה כמו אקט של לחץ ונסיון לשפר עמדות מול הממשלה. כל מה שהם רוצים זה שהממשלה תאפשר להוריד להם את מחירי הגז ושהרשויות יקטינו את הארנונה, ושיבנו תחנת רכבת ליד המפעל. הם מחזיקים את העובדים כבני ערובה על מנת לקבל מהממשלה ומהרשות המקומית כסף והטבות ולייצר לעצמם רווחים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker