מענק והבטחת תנאים ל-15 שנה: ההסכם החדש של עובדי קצא"א

ההסכם, שיתגמל את העובדים במענק בגובה של כמה משכורות, בא בעקות סגירת החברה ופתיחתה מחדש ■ אחרי החגים החברה תפעל תחת שם חדש, אך תמשיך לעבוד תחת חיסיון על נתוניה הפיננסיים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ירון זליכה

ביום שבו סוכם בשבוע שעבר המתווה להעלאת קצבאות הנכים בבית ההסתדרות בתל אביב, נחתם הסכם נוסף שלא זכה לפרסום, גם הוא בהשתתפות ההסתדרות הכללית, וגם בו מי שיעץ לעובדים הוא פרופ' ירון זליכה. הסכם זה נגע לעובדי קצא"א, שהכריזו על סכסוך עבודה בתחילת השנה, וחתמו עתה על הסכם העסקה חדש עם המדינה.

ההסכם מקורו בשינוי שעברה החברה בשנה האחרונה, במסגרתו קצא"א נסגרה והוקמה מחדש עקב תום הזיכיון שלפיו היא פעלה. במקום החברה הקודמת, שהיתה בבעלות היסטורית משותפת עם ממשלת איראן שלפני המהפכה, הקימה ממשלת ישראל חברה פרטית שקיבלה את נכסיה. העובדים, המודאגים מהשינוי, הגיעו עם המדינה להסכם המגן עליהם מסיטואציה שבה החברה מאבדת מאיתנותה הפיננסית, תוך שהוא משמר את זכויותיהם ומגן עליהן ב-15 השנים הקרובות, ודואג להם לפיצוי בגובה של כמה משכורות.

הפיצוי הנאה לעובדים מגיע על אף היותו של השינוי בקצא"א קוסמטי בעיקרו: הוא יביא להחלפת שמה של החברה, אבל זו תמשיך להיקרא קצא"א, רק שראשי התיבות של שמה יהיו "קו צינור אירופה אסיה" במקום "קו צינור אילת אשקלון", כפי שהיה עד היום.

מסוף קצא"א אשקלוןצילום: פבל טולצ'ינסקי

לחברה החדשה יהיו שלושה דירקטורים: פיליפ איחלזון - סגן חשב המשרד לביטחון פנים, ליאור דוד פור - ראש תחום ניהול סיכונים באגף החשב הכללי, ועו"ד אסתר קליין בן נעים - מי שכיהנה בעבר כחברה במועצת הרשות השנייה וכדירקטורית בנת"ע. לפי נסח החברה של קצא"א החדשה -  מחצית ממניותיה יוקצו לבעלי המניות, ובכולן תחזיק המדינה.

קצא"א עלתה לכותרות השבוע לא בגלל ההסכם הזה, כי אם בגלל תשומת הלב לה זכה מזכיר החברה דוד שרן - ראש לשכתו לשעבר של ראש הממשלה בנימין נתניהו, הנחשד בשוחד במסגרת פרשת הצוללות. שרן היה אמור לחזור לעבוד בחברה השבוע, אלא שברגע האחרון ביקשה המשטרה את המשך הרחקתו ממקום עבודתו.

גורמים בחברה העריכו בשבוע שעבר כי שרן, המכהן בתפקיד לא ניהולי, נהנה ממשכורת גבוהה ששווייה כ-80% משכר המנכ"ל. ואולם, לציבור אין כל דרך לדעת מהו שכרו של שרן או של מי מבכיריה של קצא"א, או מהם פרטי ההסכם עם עובדיה. זאת משום שעל החברה החדשה, כמו על קודמתה, מוטל חיסיון.

החיסיון הזה יימשך, למעט כאשר ידובר בנושאים הקשורים לבריאות הציבור ואיכות הסביבה. הסיבה לכך שהחיסיון בנושאים אלו הוסר היא התנגדות תקיפה של ארגון אדם טבע ודין, ואחרים. האסון האקולוגי שנבע מאירוע דליפת הנפט מצינור החברה בשמורת עברונה בסוף 2014 היה גורם מרכזי לכך שדרישת הארגונים התקבלה. עם זאת, מבחינה פיננסית קצא"א תמשיך לפעול ללא שקיפות, וזאת בשל החשש שפרסום נתוני החברה יפגום בהתנהלותה במסגרת בוררות משפטית שהיא מנהלת מול איראן.

עובדים בקצא"א גורסים שדווקא העובדה שלא מדובר בחברה ממשלתית, כי אם בחברה המתנהלת כחברה פרטית, מביאה לכך שהחברה יעילה יותר, נהנית מרווחיות ומתנהלת תוך הקפדה על כך שלא ייקלטו בחברה קרובי משפחה של עובדים קיימים. לטענתם, מי שדוחף את השינוי במעמד החברה, או להבדיל את פירוקה, הם אנשי עסקים פרטיים שהיו שמחים להשתלט על החברה, שמניבה רווחים לבעלי מניותיה.

עם זאת, כל עוד קצא"א היא חברה הפועלת תחת חיסיון ולא מפרסמת את נתוניה, אין כל דרך לאמת טענות אלו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker