"במקום לקצץ במים לחקלאות אפשר לרכוש יותר מים מותפלים"

שרי החקלאות והאנרגיה הסכימו: החקלאות לא תשרוד את הקיצוץ המתוכנן

אורה קורן
השקיית שדות
השקיית שדותצילום: ירון קמינסקי

שר החקלאות, אורי אריאל ושר האנרגיה, יובל שטייניץ נועדו היום (ג') בעקבות הודעת רשות המים על כוונתה לקצץ בשיעור ניכר את מכסות המים לחקלאות, לאור צפי לשנת בצורת. בפגישה הסכימו השרים כי החקלאות לא תשרוד קיצוץ כה עמוק במכסות המים, והחליטו לפעול יחדיו ובשיתוף פעולה למציאת פתרונות חלופיים.

עם זאת, מקור מקורב למשרד האוצר אמר אתמול ל-TheMarker כי מועצת רשות המים לא קיבלה את המלצת רשות המים ולכן הקיצוץ המתוכנן לא ייכנס בשלב זה לפועל. לדבריו, ניתן למצוא חלופות, בהן הגדלת הרכישה של מים מותפלים מתחנות התפלה, שלרובן כושר התפלה נוסף. את עלות ההתפלה הנוספת יממנו החקלאים, כיוון שמשק המים הינו משק סגור, בו תשלומי הצרכנים מממנים את עלויות ההפקה והשינוע.

ערב יום הכיפורים הודיעה רשות המים כי בכוונתה לקצץ 54% בהקצאת מים שפירים לחקלאים ב-2018, בהשוואה להקצאה מ-2017. מהקצאה של 455 מליון מטר מעוקב (מלמ"ק) ב-2017 ל-210 מלמ"ק. בנוסף, יתבצע קיצוץ של 10% בהקצאת מי השפד"ן בהשוואה להקצאות שניתנו לחקלאים ב-2017, מ-149 מלמ"ק ל-135 מלמ"ק. זאת, כאשר לפי סיכמומים קודמים כמות מי השפד"ן היתה צריכה לגדול ל-151 מלמ"ק ב-2018.

בנוסף, יתבצע קיצוץ של 10% בהקצאת מים שפירים לגליל, שיעלו את הקיצוצים שספג מ-2015 ל-25% מההקצאה. קיצוצים נוספים יהיו בסובב כינרת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker