בנק ישראל: ייצור חשמל באמצעות אנרגיות מפגר בשנות אור אחרי יעדי הממשלה

עלויות אמצעי הייצור הפוטו וולטאיים הממירים אור שמש לחשמל - נמוכות ב-30% מבשאר העולם

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תמונה של טורבינות רוח ולוחות סולאריים על רקע שמיים כחולים
טורבינות רוח ולוחות סולארייםצילום: Dreamstime

החל מ-2002 קבעה ממשלת ישראל יעדים בנוגע לייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת. סקירה שפירסם בנק ישראל היום (ד') מדגישה עד כמה ישראל מפגרת בתחום זה אחרי היעדים. ב-2007 היתה המדינה אמורה לייצר 2% מהחשמל מאנרגיה מתחדשת, וב-2016 5%. ב-2009 אף החליטה הממשלה שעד 2020 יסופקו מאנרגיות מתחדשות 10% מצריכת החשמל.

אלא שהיעדים הללו לא מחוברים למציאות. ב-2009 ייצרה המדינה רק 0.1% מהחשמל מאנרגיה מתחדשת וב-2016 2.65%. זאת, בזמן שבמדינות המפותחות מייצרים כיום 24.5% מאנרגיה מתחדשת. עם זאת, במדינות אלו מתבססים בעיקר על אנרגיית מים שאינה רלוונטית בישראל - שבה מסתמכים בעיקר על אנרגיה סולארית.

אילו מימשה המדינה את היעדים בזמן, היתה חוסכת לא מעט זיהום אוויר. עם זאת - נקודת האור שרואה בנק ישראל במצב נעוצה בכך שהדחייה דווקא חסכה למשק עלויות. נכון להיום, ניתן להגיע ליעדי הייצור בעלויות נמוכות הרבה יותר. זאת לאור העובדה שעלויות אמצעי הייצור הפוטו וולטאיים הממירים אור שמש לחשמל - צנחו בשנים האחרונות.

מאז 2009 ירדו עלויות אמצעי הייצור הפוטו וולטאיים ב-66% בממוצע בעולם. עלות הייצור של חשמל באמצעותם מתקרבת כיום לעלות הייצור באמצעות נפט, פחם וגז, וזולה כמעט כמו עלות הייצור באמצעות אנרגיית רוח.

בישראל המצב אפילו טוב יותר, ועלות היצור באמצעים אלו נמוכה ב-30% מהממוצע העולמי. סיבה מרכזית לכך, לפי בנק ישראל, היא הורדת הרגולציה המקומית על ייצור כזה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום