התקלה בתמר: "מכה למפעלים - עלות נוספת של מאות אלפי שקלים בשבוע"

תעשיינים מתלוננים על נזקים כספיים של מאות אלפי שקלים בשבוע כתוצאה ממעבר לשימוש במזוט, גם אם באופן חלקי, כתוצאה מעצירת האספקה ממאגר תמר

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסדת קידוח תמר
אסדת קידוח תמרצילום: תומר אפלבאום

תעשיינים שעברו לשימוש בגז בשנתיים האחרונות טוענים כי נגרם להם נזק כספי ניכר מעצירת אספקת הגז ממאגר תמר. זאת, אף שמשרד האנרגיה אישר להם אספקת גז חלקית ממאגר הגז הנוזלי.

"הנזק הכלכלי גדול", אמר מקור בתעשייה שעבר ליצור בגז. "אני לא יכול להרשות לעצמי לעצור ייצור, לכן אני נאלץ להשתמש באנרגיה יקרה יותר. העלות הנוספת עשויה להגיע למאות אלפי שקלים בשבוע. ישנם מפעלים שהגז העביר אותם מהפסד לרווח, ועבורם זו מכה", הוסיף.

בתעשייה אומרים כי יצרנים שעברו לייצור באמצעות גז צריכים עתה למלא את החסר באמצעות אנרגיה יקרה יותר, כמזוט. לדבריהם, הם מפעילים לחצים על משרד האנרגיה להגדלת הקצאת הגז, אולם במשרד מתנגדים לכך בנימוק שייתכן שהתקלה לא תתוקן עד יום רביעי, לכן יש להיערך לאספקת הגז הרזרבי לפחות עד יום שני, המועד בו תגיע אונייה נוספת של גז נוזלי לחופי ישראל.

מול חופי חדרה עוגנת אונייה עם גז נוזלי לגיבוי מאגר תמר, במקרים שבהם הביקוש מגיע לשיא שהמאגר אינו עומד בו. היום (א') פרסם משרד האנרגיה את רשימת הגופים במשק שיקבלו גז נוזלי מהאונייה בימים הקרובים ובכמויות מוגבלות.

במשרד התקבלה החלטה להימנע מסגירת מפעלים. לכן, מפעלים שעברו לגז טבעי, יקבלו גז נוזלי. אלה מביניהם שיכולים לעבור לשימוש במזוט ששמרו אצלם לגיבוי, יקבלו פחות גז וישלימו את הפער במזוט, או לא יקבלו כלל גז נוזלי. על פי מקורות במשרד, חברה כמו נייר חדרה שיכולה לייצר אנרגיה במזוט לא קיבלה מכסה של גז נוזלי. מנגד, מפעל המגנזיום של כיל שאין לו חלופת יצור במזוט, קיבל מכסת גז נוזלי.

בתי הזיקוק שמייצרים דלקים ליצור חשמל, לתחבורה ולשימוש ביתי יקבלו גז, אולם בכמות הרבה יותר קטנה מהצריכה השוטפת שלהם.

כדי להימנע ממחסור בגז בישול ביתי (גפ''ם) לאור צמצום כושר היצור של בתי הזיקוק, יתבצע יבוא גפ''ם. במשרד האנרגיה גם ייבאו סולר למקרה שהתקלה לא תיפתר עד יום רביעי. לגבי דלק סילוני (דס''ל) לא צפויה בעיה, לאור מאגרים גדולים, ואם בכל זאת תתעורר כזו, יפעל המשרד ליבוא דס''ל. במשרד מקפידים שלא להשתמש במאגרי החירום של הדלק המיועדים לתקופת מלחמה.

במשרד האנרגיה נמצאים בקשר שוטף עם מפעלים שונים ישירות או באמצעות משווקי הגז. בד בבד מתאמים במשרד עם המשרד להגנת הסביבה את היתרי הרעלים של המפעלים שצריכים לעבור לשימוש במזוט, שגם מזהם יותר.

מערכת הביטחון גם התגייסה לסייע בהשאלת מכליות כביש צבאיות לשינוע תחליפי גז למפעלים, לאחר שהתברר שצי המכליות האזרחי אינו מספיק לביקוש המוגבר.כך לדוגמה, נמסר ממשרד האנרגיה, כי מפעל דליה צריך כל שעה 5 מכליות גדולות של סולר.

תגיות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker