גפני: השינויים בתקציב לא יאושרו בלי העלאה של קצבאות הנכים

בדיון מיוחד שנערך בכנסת בנושא הנכים הבהיר גפני כי "יש כסף במשרד האוצר. אני מתחייב לא לנוח ולא לשקוט, כך שב-1 בנובמבר 2018 לא יכלל שום דבר אחר בתקציב ההתאמות אם לא יכלול פתרון בעניין הקצבאות"

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה גפני
משה גפניצילום: אוליבייה פיטוסי

יו"ר ועדת הכספים ח"כ משה גפני (יהדות התורה) מאיים שהוועדה לא תאשר בתחילת נובמבר 2017 את ההתאמות בתקציב המדינה ל-2018, אם לא יכללו את העלאת קצבאות הנכים. זאת כאשר הממשלה מחוייבת על פי החוק הדו-שנתי להגיש תקציב התאמות לאישור ועדת הכספים כבר בתחילת נובמבר 2017.

בדיון שקיימה היום (ב') הכנסת במצבם של הנכים, הבהיר גפני כי "יש כסף במשרד האוצר וצריך להעלות את קצבאות הנכים. אני מתחייב לא לנוח ולא לשקוט, כך שב-1 בנובמבר 2018 לא יכלל שום דבר אחר בתקציב ההתאמות אם לא יכלול פתרון בעניין הקצבאות". הדיון שנערך הוא דיון מיוחד שכונס בעת הפגרה לבקשת סיעות המחנה הציוני ומרצ. זאת לאחר שלפני כשבועיים הבטיח ראש הממשלה בנימין נתניהו להגיש לאחר החגים הצעת חוק להעלאת קצבאות הנכים.

במהלך הדיון התפתח ויכוח בין ליצמן לבין לפיד, כאשר ליצמן אמר כי הוא "רוצה להתייחס לדברים של ח"כ יאיר לפיד, שר האוצר הקודם. הוא רצה לתת 3 מיליארד שקל למע"מ אפס - הוא לא נתן שקל אחד לנכים". לפיד השיב "עדיף לשקר פחות לפני ראש השנה – לא היה אז כסף". בתגובה קרא ליצמן לעברו: "היה לך כסף, היה לך 3 מיליארד שקל, נלחמנו בוועדת הכספים רצית לבזבז ולא נתת לנכים".

עוד במהלך הדיון, אמר יו"ר סיעת מרצ, ח"כ אילן גילאון, כי "לציבור הנכים אין מאחז פוליטי. יש לכעוס על הפוליטיקאים ולבוז להם על כך שהביאו את הנכים למצבם. אני קורא לנהגים שלא לכעוס על מחאת הנכים בכבישים". גילאון קרא לקדם את הצעת החוק שהתקבלה בקריאה טרומית בסוף דצמבר 2016, ולהשוות את קצבת הנכים לשכר המינימום. "מדוע צריך את המחאה כשנאבקים על דברים לגיטימיים?" שאל גלאון והוסיף, "הממשלה עושה צחוק מהכנסת. מלחמת האגו בין משרד האוצר למשרד רה"מ צריכה להיגמר והנכים צריכים לקבל את קצבתם בצדק".

ח"כ איציק שמולי (המחנה הציוני) אמר כי "הנכים יוצאים להפגין יום יום, והדרישה שלהם ברורה ופשוטה: להצמיד את קצבת הנכות לשכר המינימום. המהלך הזה לא יאפשר לאף אחד רווחה גדולה מדי, אלא בסך הכל רווחה וקיום מינימליים. הדרישה הלגיטימית נתקלת בשבועות האחרונים בחומה של אטימות ורוע מצד הממשלה, שמתעללת בנכים כבר 3 חודשים. היא מטרטרת, משפילה ומבזה אותם, ובעיקר משקרת להם שהיא מניחה מתווה אחר מתווה ובסופו של דבר נסוגה מכל ההצעות. הממשלה הזו רואה בנכים נטל, כמו סמרטוטי רצפה ברחובות, בלי טיפת רגש. אף אחד לא עושה להם טובה והם דורשים את מה שמגיע להם".

נציגי הנכים הגיעו למשכן הכנסת לקראת הדיון, והסתובבו במסדרונות, וסיעת המחנה הציוני אף אירחה משלחת מטעם ציבור הנכים. יו"ר מפלגת העבודה, אבי גבאי, קרא להצמיד את קצבת הנכים לשכר המינימום. "הפתרון הוא להעניק לנכים שכר מינימום ולתמרץ אנשים לצאת לעבוד ולא להערים עליהם קשיים", אמר. לדבריו, "אצלנו אין אחרי החגים. כשהממשלה רוצה להביא נושא פוליטי לחקיקה היא יודעת לעשות את זה ב-24 שעות.

"כל המידע קיים, רק צריך לקבל החלטות ולממש אותן. בעבר מדינת ישראל ידעה לעשות דברים גדולים כמו לבנות כור גרעיני כשעוד היינו מדינה קטנה. היום היא לא מסוגלת לפתור בעיות כמו סוגיית הנכים. הממשלה מצטלמת במקום לפתור בעיות. אנו נפעל על מנת שיתקיים דיון נוסף ותקודם חקיקה בנושא. לא ייתכן שהדבר הזה יימשך עשר שנים ויותר".

יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן אמר לפני הדיון כי "חייבים להתכנס לפתרון שישים סוף לבושה. לא ייתכן שאחת האוכלוסיות הכי רגישות בישראל תופקר על ידי המדינה. אם המדינה לא מצליחה להבטיח קיום בסיסי בכבוד לאנשים עם מוגבלות, סימן שסדר העדיפויות לקוי.

"העובדה שנכים נאלצים לחסום כבישים רק כדי שהזעקה שלהם תחדור את חומות האטימות, היא לא רק תעודת עניות חברתית אלא תזכורת כואבת לכך שחלקם נאלצים לוותר מדי יום על דברים כמו אוכל ותרופות, פשוט כי אין להם מאיפה. הפתרונות נמצאים על השולחן ולא ניתן לדחות יותר את ההחלטות בנושא. יש צורך דחוף לקדם מתווה ששומר על האיזונים הראויים ומצמצם את העוול הקשה שנגרם לציבור הזה. אי אפשר לחכות יותר. ההסתדרות תמשיך לפעול בנחישות לשיפור מעמד הנכים".

לפני כשבועיים קיים ניסנקורן דיון דחוף בפורום הנהגת ההסתדרות בשיתוף עם מטה המאבק למען הנכים ונציגי ארגוני הנכים, והביע תמיכה במאבקם. יו"ר ההסתדרות הדגיש בדיון כי פתרון ארוך טווח של המשבר הנוכחי חייב לכלול התייחסות לשלוש סוגיות מרכזיות: שינוי שיטת ההצמדה של הקצבאות לשכר המינימום או לשכר הממוצע במשק, קידום יוזמות שמעודדות יציאה לעבודה מבלי לפגוע בקצבה ועדכון גובה הקצבאות באמצעות הגדלת מסגרת התקציב.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker