משרדי החקלאות והאוצר צפויים להמשיך בשיטת המכסות במשק החלב

המשרדים עשויים להציע הגדלה הדרגתית של המכסות, כפי שנעשה באירופה בעשור האחרון ■ מתווה לוקר יפוג בסוף 2018 ועל פי הערכות, הסיכוי לביטול שיטת המכסות נמוך

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אורה קורן

משרדי האוצר והחקלאות יציעו לחקלאים להמשיך את שיטת המכסות במשק החלב בשנים הבאות, תוך קביעת מחיר מטרה לחלב - כפי שנהוג כיום. במסגרת ההצעה צפויים המשרדים להציע הגדלה הדרגתית של המכסות, בדומה למהלך שנעשה באירופה בעשור האחרון.

מתווה לוקר, שלפיו מתנהל משק החלב, יפוג ב-2018. המצב שייווצר החל מ-2019 יכלול גם את שתי החלופות המוכרות – השארת התכנון ללא שינוי, או ביטול שיטת המכסות. הסבירות של ביטול שיטת המכסות נמוכה, בגלל חוסר היציבות שיחולל והסיכוי הגבוה שלא יעבור בחקיקה בשל לחצים פוליטיים.

במשרד האוצר מביעים מזה שנים עניין בביטול המכסות בענפי הלול והחלב, תוך התייעלות הרפתות והלולים באמצעות מעבר משחקנים קטנים לגדולים. במשרד החקלאות אמנם תומכים עקרונית בביטול מכסות בשני הענפים, כפי שהמשרד התחייב בפני ארגון המדינות המפותחות, אולם רוצים לשמור על יציבות באספקת החלב למשק.

באירופה בוטל בהדרגה התכנון במשק החלב, והתוצאות היו מעורבות ולא הוכיחו הצלחה כוללת. הם נתנו אישור להגדלה שנתית של המכסות ב-2% לשנה במשך שמונה שנים, שהסתיימו ב-2016. הגידול יצר מצב של עודף היצע על ביקוש, כך שבסוף התהליך התכנון לא היה אפקטיבי ובוטל.

מקור ממשלתי אמר אתמול כי באירופה נרשמה הצלחה, שהתבטאה בירידת מחירים בחלק מהמדינות, כמו גרמניה. במדינות אחרות, בהן צרפת, המהלך נחל כישלון צורב. יתר על כן, ספק אם מחיר החלב מצדיק את הטלטלה שעברו המגדלים. המחיר הממוצע של החלב, שהיה 40 סנט לליטר לפני הרפורמה, ירד במהלכה ל-26 סנט ועלה חזרה לכ-35 סנט – כך שיעילותה של הרפורמה אינה מובטחת.

נראה כי בשלב זה שוקלים במשרד החקלאות להגיע להסדר דומה לזה של האיחוד האירופי עם המגדלים בישראל, תוך משא ומתן איתם, שיכלול פיצויים לפורשים ומענקים למי שישקיע בהתייעלות רפתות. התהליך צפוי להתמקד בהתייעלות והורדת מחירים, לאו דווקא בביטול כל המכסות. לדוגמה, אפשר יהיה להגיע למצב שבו חצי מהשוק נשאר בפיקוח (למשל, רפתות קטנות יחסית במושבים) ומחלבות יהיו מחויבות לרכוש שיעור מסוים מהענף המפוקח, ואת שאר הצריכה מהענף התחרותי.

ב-2018 יסתיים מתווה לוקר לרפורמה ברפתות וניתן יהיה להחליט אם המשק נשאר במצב הקיים, או שהוא מתחיל תהליך לטווח ארוך, שיסתיים בביטול מכסות. במשרדי הממשלה למודים ניסיון: התוכנית להסרת התכנון בענף הביצים, שגובשה במשך תשעה חודשים, קרסה בעקבות לחץ המגדלים.

עם זאת, שני המשרדים תומכים זה שנתיים לפחות בביטול התכנון בענפי הלול והרפת, כהיענות להתחייבות ישראל לארגון המדינות המפותחות - לעבור מתמיכות עקיפות בחקלאות, כתכנון ומכס, לתמיכות ישירות במגדלים.

מקור בכיר במשרד החקלאות אמר היום ל-TheMarker כי טרם הוחלט לגבי עתיד משק החלב לאחר תום מתווה לוקר ב-2018.

נציגי משרדי האוצר והחקלאות, מועצת החלב והמגדלים נמצאים בסיור באירופה במטרה ללמוד מניסיונו של האיחוד האירופי, שביטל את התכנון בענף החלב. אביתר דותן, מנכ''ל איגוד מגדלי הבקר לחלב, אמר כי מנכ''ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו, הבטיח לו כי הוא תומך בהמשך התכנון במשק החלב, בהמשך התבססות על מחיר מטרה לחלב ובהסכם לטווח ארוך עם הרפתנים.

במשרד החקלאות אמרו אתמול כי "בן אליהו לא הבטיח דבר, הוא שומר את הקלפים קרוב לחזה לקראת הדיונים עם המגדלים. לאחר הסיור באירופה יתחיל במשא ומתן עם המגדלים על עתיד משק החלב שלאחר תכנית לוקר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker