המשרד להגנת הסביבה: הזרמת האמוניה ישירות מהנמל למפעל - החלופה הבטוחה ביותר

המשרד הורה לעיריית חיפה לזרז את הפינוי של צופי הים ומועדון השיט מהנמל משיקולי בטיחות

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

המשרד להגנת הסביבה הודיע היום (ד') כי השלים את הבדיקה המחודשת ליבוא אמוניה לפי ההערות של עיריית חיפה. לפי  אנשי המשרד, החלופה הבטוחה ביותר ליבוא אמוניה למפעל הצפוני היא באוניות קטנות והזרמה ישירה מהן למפעל בצנרת.

לפי ההודעה שפירסם המשרד, בשבועות האחרונים התקיים שיח מקצועי נרחב בין המשרד להגנת הסביבה ומומחיו לבין עיריית חיפה, עמותת צלול ויועציהם, הנוגע לחלופות לאספקת אמוניה למשק. במסגרת זו ביקשה העירייה מהמשרד לבחון פעם נוספת מספר נושאים. בין היתר, ביקשה העירייה כי המשרד יבחן את השפעת החלופה לאספקת אמוניה של אוניה מוקטנת והזרמה ישירה בצנרת קיימת – שדורגה כחלופה המועדפת מבחינה סביבתית על-ידי מומחי המשרד והמנחה הלאומי – על רצפטורים ציבוריים (מוקדי שהיית אוכלוסייה) נוספים, חדשים.

בבדיקה שביצע ד"ר אלי שטרן, מומחה להערכת סיכונים, עם מומחי המשרד נמצא כי אף אחד מהמוקדים הציבוריים החדשים אינו חורג מסף הסיכון המקובל. לאור זאת, אין שינוי בחוות הדעת הקובעת כי החלופה של האוניה הקטנה והפריקה הישירה בצנרת למפעלים, היא הבטוחה ביותר לסביבה, כולל למוקדים החדשים.

עם זאת, בבדיקה נמצא כי מועדון השייט וצופי הים, הפועלים בתוך שטחו של הנמל – שמחזיק כמויות חומרים מסוכנים רבות - עלולים להימצא בסיכון שאינו קביל. לאור זאת, כותבים במשרד לאיכות הסביבה, כי על הנמל לבצע סקר סיכונים מחודש למוקדי אוכלוסייה אלה, ובמידת הצורך לנקוט באמצעים נוספים להפחתת הסיכון, בהתאם למדיניות מרחקי הפרדה של המשרד.

המשרד משלים בימים אלה את חוות דעתו על חלופה נוספת של מילוי מיכליות כביש.

מכל האמוניה במפרץ חיפה
מכל האמוניה במפרץ חיפהצילום: דורון גולן/ג'יני

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker