בית המשפט העליון: עסק יוכל להציג סטנדרט כשרות בלי תעודה מהרבנות

גם עסקים שלא נמצאים תחת השגחת הרבנות הראשית יורשו לציין בכתב מהי מידת הכשרות שעליה הם מקפידים ■ עם זאת, בתי העסק לא יורשו להציג תעודת כשרות חלופית

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילוסטרציהצילום: אייל טואג
אורה קורן

בית המשפט העליון בשבתו כבג''ץ קבע היום (ג') שגם עסק שלא נמצא תחת השגחה של הרבנות הראשית רשאי לפרט בכתב מהו סטנדרט הכשרות שעליו הוא מקפיד. עם זאת, העסק לא יוכל להציג תעודת כשרות חלופית, כדי לא לגרום להטעיית הצרכנים. עד כה, לעסקים כשרים לא בהשגחת הרבנות מותר היה להציג את עצמם ככשרים רק בעל פה.

"יכול חנווני להעיד על מרכולתו. אין דבר בחוק שמלמד שאסור לבית אוכל להציג מצג אמת בדבר המזון הנמכר בו", כתבה נשיאת בית המשפט העליון, מרים נאור, בהחלטה. "אכן, בית אוכל שלא ניתנה לו תעודת הכשר לא יכול להציג עצמו ככשר. אך אין בכך כדי למנוע ממנו להציג מצג אמת בכתב, המפרט את הסטנדרטים עליהם הוא מקפיד ואת אופן הפיקוח על שמירתם". בכך, לדבריה, נשמר חופש הבחירה של הצרכן.

מייסד ארגון השגחה פרטית, הרב אהרון ליבוביץ, שהיה ממובילי המאבק על הכשרות בבתי עסק בירך על ההחלטה. "הכשרות חוזרת לידי הציבור. זהו ניצחון חשוב לקהל שומרי הכשרות, ולחברה הישראלית כולה. השלב הבא חייב להיות שינוי החקיקה ופתיחת שוק הכשרות לתחרות מלאה".

לדבריו, "אחרי עשורים של הידרדרות ברמת הכשרות בישראל, בג"ץ הכיר היום בעליונותה של הכשרות על פני התעודה של הרבנות הראשית. בתוך שנים ספורות הצלחנו להביא לשינויים חשובים ומשמעותיים בתחום. החלטת בג"ץ לא מושלמת, אבל היא מהווה יישור קו מסוים עם ההיגיון ועם הדרישה של הציבור ובעלי העסקים לכשרות שאפשר לסמוך עליה. זהו פתח ברור לכשרות חלופית לזו של הרבנות".

אילה פלק, מנכ"לית השגחה פרטית, התייחסה להשפעה הצפויה של פסיקת בג"ץ על פעילות הארגון: "התחלנו ב-2012 עם בית קפה שכונתי בירושלים, והיום יש לנו כבר עשרות עסקים שנמצאים תחת ההשגחה שלנו ומקבלים כשרות הלכתית איכותית – ונקייה מאינטרסים זרים. בתקופה האחרונה לא היה כמעט יום שבו לא פנו אלינו בעלי עסקים המעוניינים לעזוב את הרבנות אבל להישאר כשרים, ואני בטוחה שעכשיו המגמה הזאת רק תתגבר. מערך הכשרות של השגחה פרטית כבר פועל בסביבת ירושלים, גוש דן, אריאל, אשקלון ובאר שבע – ואנחנו נערכים לגיוס משגיחים ומשגיחות חדשים והרחבת המערך לשאר חלקי הארץ".

תעודה שהפיק ארגון השגחה פרטית לבית קפה בירושלים

הרב אורן דובדבני, מנהל מערך הכשרות של השגחה פרטית, אמר כי "סיפקנו שירותי כשרות מהמעלה הראשונה לפני פסיקת בג"ץ - ונמשיך לעשות כך גם מעתה והלאה. מההיכרות הרחבה שלי עם שוק הכשרות בחו"ל, אין לי ספק שתחרות אמיתית בתחום רק תגביר את איכות הכשרות הכללית בישראל. בניגוד למצב של מונופול, תאגידי כשרות פרטיים צריכים להצדיק מדי יום את הבחירה בהם – הן כלפי הלקוחות והן כלפי בעלי העסקים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker