משבר האמוניה: גפני מגבש הצעת חוק שתעקוף את עיריית חיפה

יו"ר ועדת הכספים מגבש הצעה שתאפשר למדינה להכריע במחלוקות בין משרדי הממשלה לעיריות בנושא רישוי עסקים ■ בעירייה רוצים שהובלת האמוניה תתבצע במכלים קטנים, אך במשרד להגנת הסביבה מעדיפים להזרים אמוניה בצנרת

צבי זרחיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכל האמוניה במפרץ חיפה
צבי זרחיה

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), מגבש הצעת "חוק עוקף עיריית חיפה", שלפיה המדינה תכריע בוויכוחים בין משרדי הממשלה לעיריות בנושא רישוי עסקים.

גפני הודיע אתמול על הגשת הצעת החוק בדיון שקיימה ועדת הכספים בנושא מכל האמוניה בחיפה. בוועדה התבררה פעם נוספת המחלוקת בין המשרד להגנת הסביבה לעיריית חיפה, כשהנהלת חיפה כימיקלים מאיימת לפטר את עובדי המפעל הצפוני. עיריית חיפה מצדדת ביבוא האמוניה שדרושה לפעילות המפעל באמצעות איזוטנקים (מכלים קטנים), בעוד שהמשרד להגנת הסביבה הציע יבוא באונייה והזרמה של האמוניה ממנה בצינור למפעל הצפוני.

לפי ההצעה של גפני, פקיד מטעם המדינה יוכל להכריע בוויכוח בין משרדי ממשלה לבין רשות מקומית במקרה שבו קיים אינטרס כלכלי־לאומי. לפי ההצעה, אם לא תהיה הסכמה בין המשרד הממשלתי לרשות, הממשלה תוכל להפקיע את הסמכות למתן רישיון עסק מהרשות המקומית. גפני מבקש ללחוץ באמצעות הצעת החוק על הצדדים למצוא פתרון לסוגיית מכל האמוניה, והודיע שאם יימצא פתרון - הוא יימנע מהגשת הצעת החוק.

במהלך פגרת הכנסת כינס גפני ישיבה בעניין הפיטורים שביצעה חברת חיפה כימיקלים. בישיבה הוא התייצב לצד העובדים ואמר: "לא יכול להיות שעובדים הולכים הביתה במפעל מרוויח. המצב בלתי מתקבל על הדעת. פרנסתם של מאות עובדים תלויה בזה. אני משוכנע שאם עיריית חיפה היתה יודעת שיש שוט שיונף מעליה, היא היתה מגיעה להחלטה. הפערים בין הצדדים מאוד קטנים".

ח"כ חנין: "המפעל מבזה את העובדים"

סמנכ"לית המשרד להגנת הסביבה, שולי נזר, הביעה בדיון התנגדות להצעתה של עיריית חיפה להוביל את האמוניה באיזוטנקים, ואמרה כי היא בטיחותית פחות מחלופת הובלת אמוניה באונייה קטנה.

מנכ"ל עיריית חיפה, גדי מרגלית, אמר כי "מבחינתנו, אפשר כבר מחר להפעיל את המפעל בצפון, בתנאי שתגיע אונייה שעמוסה באיזוטנקים. מצאנו שהזרמת אמוניה בצנרת היא מסוכנת".

נציג חיפה כימיקלים, עו"ד יורם ראב"ד, הסביר כי "המקום היחיד שמוכן למלא איזוטנקים באמוניה זה מצרים. אני לא רוצה לומר לכם מה אומרים גורמי ביטחון על הרעיון למלא איזוטנקים במצרים, ואיך יבדקו כל איזוטנק".

ח"כ דב חנין (הרשימה המשותפת), המשמש יו"ר השדולה הסביבתית־חברתית בכנסת, אמר בדיון: "את המפעל הזה אפשר להפעיל. אמוניה זה חומר מסוכן, ובכל פתרון יש סיכונים. השאלה היא מהם הסיכונים הנקודתיים הסבירים. הוויכוח שקיים בין אונייה לבין איזוטנקים הוא בחירה בין שני סיכונים. אם מתפוצץ איזוטנק - הסיכון גדול פחות מאשר אונייה עם אמוניה שמתפוצצת בנמל". חנין הוסיף כי "הבעיה העיקרית היא ההתנהלות של הנהלת המפעל. היה כבר דיון בכנסת, והם התחייבו להשעות את הפיטורים. הם מבזים את הכנסת ואת העובדים. זאת שערורייה, מדובר במפעל שמרוויח מיליונים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker