"יש חברות ששולטות בשוק ולא חלות עליהן מגבלות, רק כי הנתח שלהן 49%"

עו"ד דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים, תומך בשינויים המתוכננים בחוק ההגבלים: "ניתן יהיה להחיל חובות של מונופול על חברות בעלות כוח שוק - וזה עניין מעשי וחשוב ביותר" ■ עורכי הדין המייצגים מונופולים מוטרדים מהכוונה לבטל את תקרת הקנסות שמטילה רשות ההגבלים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקיים
מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקייםצילום: אוליבייה פיטוסי

השינויים המתוכננים בחוק ההגבלים העסקיים מעוררים הדים בתעשייה ובענף ההגבלים. עורכי דין המייצגים חברות שהן מונופול בתחומן מתנגדים לסעיפים שיקשו על המונופולים, ואילו עורכי דין המייצגים חברות קטנות, או עוסקים בתביעות ייצוגיות נגד מונופולים, תומכים בשינויים.

כיום, הגדרת מונופול בחוק היא של מי שיש לו נתח שוק של יותר מ–50%. החוק מגביל את יכולתו של מונופול לנצל את מעמדו לרעה וקובע קנסות למקרה של הפרה ועבירות על החוק. השינויים שמתכננת רשות ההגבלים כוללים החלת הגבלות מהסוג החל על מונופולים גם על מי שיש לו כוח שוק יוצא דופן אך מחזיק בפחות מ–50% מהשוק הרלוונטי.

עוד מציעה רשות ההגבלים להגדיל את הקנסות על מפירי החוק. כיום הקנס מוגבל ל–8% מהמחזור השנתי של החברה המפירה, עד לתקרה של 24 מיליון שקל לעבירה. כעת מציעה הרשות לבטל את התקרה.

עו"ד דרור שטרום, לשעבר הממונה על ההגבלים, הביע תמיכה בשינויים בחוק. לדבריו, "התיקונים המסתמנים בחוק חשובים ביותר. המעבר למבחן של כוח שוק ישים קץ למשחק של 'יותר מ–50% או כלום'. יש חברות שנתח השוק שלהן הוא 49% או פחות, ולא חלות עליהן שום מגבלות, אף שברור לרשות ולגורמים בשוק שהן שולטות בו באופן מובהק. מעתה ניתן יהיה להחיל עליהן חובות של מונופול, בדיוק כמו שקורה באירופה, וזה עניין מעשי וחשוב ביותר".

שטרום מצדד בהשארת החלופה הברורה הקיימת כיום על כנה — כך שגם מי שמחזיק נתח שוק של יותר מ–50% יוכרז מונופול. לדבריו, "היו בשוק כאלה שקיוו להפחית את הפיקוח על השולטים בשווקים, אך אני מניח שהתיקון לחוק כפי שיבוא לכנסת וכפי שייצא ממנה רק יחזק את הפיקוח ואת מעמדה של הממונה ושל רשות ההגבלים העסקיים בכובעם המקצועי".

לדבריו, זה בדיוק מה שדרוש למשק. "אכיפת חוק ההגבלים העסקיים איננה ביורוקרטיה מיותרת כפי שלעתים מנסים להציג אותה אינטרסנטים ונציגיהם, אלא חלק משלטון החוק ותנאי מוקדם לתחרות הוגנת ופתוחה במשק".

על הכוונת חברות בעלות שוק יוצא דופן, אף שהן מחזיקות פחות מ-50% מהשוק הרלוונטי

עו"ד שחר בן מאיר, העוסק בתביעות ייצוגיות נגד מונופולים, אמר כי השינוי משמר את הכלי הנוח לתביעות ייצוגיות נגד מונופולים, תוך הסתמכות על נתח השוק שלהם, ומוסיף אפשרות לתביעות נוספות. "אפשר יהיה לנסות, למרות שזה קשה יותר, לתבוע חברות שמחזיקות פחות מ–50% מהשוק אך יש להן כוח שוק".

בן מאיר הוסיף כי הוא "רואה בעיה מסוימת בכך שהרשות תפסיק להכריז על מונופולים, ולפחות ראוי שהרשות תפרסם את נתח השוק של גופים מסוימים, גם בלי לערוך ניתוח מלא לצורך הכרזה על מונופול כפי שהיה בעבר, כדי שפרסום זה יעזור לאכיפה הפרטית נגד מונופולים".

עו"ד גלעד ברנע, מומחה להגבלים המייצג את התאחדות המלאכה והתעשייה, אמר כי חשוב לשמור על הגדרת המונופולים לפי נתח שוק — נוסף על ההגדרה לפי כוח שוק, ולא לבטל את ההכרזה על מונופולים. לדבריו, שמירת החלופה המבוססת על נתח שוק חיונית לפשטות ולהפחתת עלויות משפטיות וכלכליות להוכחת מונופול.

עו"ד רוית ארבל, מנהלת מחלקת ההגבלים והרגולציה במשרד עמית פולק מטלון ושות', המייצג בין השאר את התאחדות התעשיינים בנושאי הגבלים, אמרה: "אם המחוקק קובע כי כוח השוק הוא הפרמטר הרלוונטי לתחולת דיני המונופולין, כיצד ימנע אותו חוק מחברה המחזיקה בנתח שוק העולה על מחצית לטעון כי היא אינה מונופול, מהטעם שהיא נטולת כוח שוק?"

לדבריה, הבעיה קשה יותר בקרב חברות שנתח השוק שלהן נמוך מ–50%. לגביהן תידרש הכרזה מפורשת של רשות ההגבלים, שהן מחזיקות בכוח שוק יוצא דופן. "ההגדרה הנוכחית מותירה את מרבית החברות במשק, אלה המחזיקות בנתח הנמוך ממחצית, בחשש מתמיד שמא ייטען נגדן בדיעבד כי הן עונות להגדרת מונופולין, ולכן הפרו כללים שכלל לא ידעו שחלים עליהן", אמרה. "ביחס לחברות אלה, צריכה להיות הכרזה פוזיטיבית של רשות ההגבלים, כתנאי לכך שיוגדרו כמונופולים על פי החוק", הוסיפה.

ארבל גם מתנגדת לביטול תקרת הקנסות. לדבריה, כבר כיום תקרת העיצומים הכספיים מרתיעה מאוד. "מדובר במנגנון שבו לרשות ממילא יש כוח בלתי־מרוסן", אמרה. "הממונה משמשת בו גם חוקרת, גם מעמידה לדין וגם שופטת. זאת, כאשר זכויות החברות בהליך עצמו, לרבות הזכות לעיין במידע או לחקור מתלוננים, אינן מוסדרות ואף לא קיימות".

גם עו"ד טליה סולומון, שותפה ומנהלת מחלקת ההגבלים במשרד הרצוג פוקס נאמן, המייצג בין השאר מונופולים, מתנגדת לביטול רף הקנסות, על רקע ריכוז סמכויות החקירה והענישה שבידי רשות ההגבלים, "שאינו מאוזן כבר כיום", לדבריה.

עו"ד מתן מרידור אמר כי פרק המונופולים בחוק ההגבלים זקוק לרפורמה. לדבריו, "הפגיעה של מונופול נובעת מכך שיש לו כוח שהוא מנצל לרעה, ולא מהגודל שלו". מרידור אמר כי הקושי יהיה בגיבוש המבחנים הכלכליים שיקבעו שיש לחברה כוח שוק — וכי הדבר יציב אתגר לבית הדין ולרשות ההגבלים.

לגבי הגדלת הקנסות אמר מרידור: "צריך לזכור שקנס הוא רק תחילת הדרך. לצדו מוגשת תביעה ייצוגית. במקרים קיצוניים אפשר לקחת מונופול לכיוונים פליליים. אני לא מקדש את התקרה של 24 מיליון שקל, אבל הייתי נזהר בהעלאת הרף".

לדברי עו"ד יניב קלינבלט, שותף במשרד ש. פרידמן ושות', המייצג חברות שהן מונופולים בלתי־מוכרזים, יש לבטל את הקביעה שלפיה שיש לו נתח שוק של יותר מ–50% הוא מונופול. לדבריו, יש מקרים שבהם חברה אוחזת בנתח שוק של יותר מ–50%, אולם דה פקטו נעדרת כוח שוק להעלות מחירים או להרע תנאי אספקה, מכיוון שהדבר יפגע באופן מיידי ומשמעותי בעסקיה. לדוגמה ציין קלינבלט חברות החשופות ליבוא מתחרה. קלינבלט הביע חשש מכך שהשינוי המתוכנן ישרת תובעים יצוגיים, שלדבריו יש להם "יד קלה מדי על ההדק".

עו"ד שי בקל, ראש מחלקת הגבלים עסקיים במשרד תדמור יובל לוי, המייצג בין השאר מונופולים, אמר: "הפיקוח על מונופולים בכל העולם מבוסס זה עשרות שנים על בדיקת כוח שוק, כאשר נתח שוק הוא רק אינדיקציה — לטוב ולרע". בקל תומך בביטול העיסוק של רשות ההגבלים בהכרזה על מונופולים, שאותה הוא מכנה "המצאה ישראלית". לדבריו, ההכרזה מסיחה את הדעת מהעיקר — שהוא אכיפה נגד מונופולים המפרים את החוק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker