אגף התקציבים נגד איחוד אגוד-מזרחי: עדיף שהבנק יפורק מאשר ימוזג

ממלא מקום ראש האגף, יואל נווה, נפיץ אתמול מכתב שבו טען כי מיזוג הבנקים צפוי לפגוע בתחרות במערכת הבנקאית. מנגד, המפקחת על הבנקים, חדוה בר, הביעה בעבר את תמיכתה במיזוג

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
צילום: שי אפשטיין

אגף התקציבים במשרד האוצר הפיץ אתמול (ג') מסמך שבו הוא מנתח את עמדתו בנוגע למיזוג של בנק מזרחי-טפחות ובנק אגוד. במסמך, שעליו חתום יואל נווה, ממלא מקום ראש אגף התקציבים מאז פרש מתפקידו אמיר לוי, נכתב כי מיזוג של הבנק השישי בגודלו במערכת הבנקאית עם הבנק השלישי בגודלו – צפוי לפגוע בתחרות במערכת הבנקאית, וכי מבחינת התחרות למערכת הבנקאית מוטב שבנק אגוד יפורק כליל – מאשר ימוזג.

יואל נוה, הכלכלן הראשי באוצר
יואל נוה, הכלכלן הראשי באוצרצילום: תומר אפלבאום

המסמך, שנכתב כבר ביום ראשון אבל הופץ רק אתמול לפנות ערב, נשלח בתפוצה רחבה שכללה את בנק ישראל, רשות שוק ההון והממונה על ההגבלים העסקיים. באוצר אמרו אתמול כי הוא לא משקף את העמדה הרשמית של האוצר, וכי מדובר בנייר פנימי. מנכ"ל משרד האוצר ביקש לכנס דיון משרדי בנוכחות ראשי האגפים השונים כדי לגבש את עמדת משרד האוצר.

הגורם הדומיננטי בהכרעה לגבי המיזוג הוא רשות ההגבלים העסקיים. עם זאת, לעמדת האוצר עשויה להיות השפעה. עמדת אגף התקציבים מהווה יציאה לעימות חזיתי עם בנק ישראל בנושא זה. זאת לאור העובדה שהמפקחת על הבנקים, חדוה בר, הביעה בעבר את תמיכתה במיזוג, ואמונתה כי האיחוד בין שני הבנקים יכול לייצר עבורם סינרגיות יחודיות שיאפשרו להם להתחרות בבנקים הגדולים. 

בעלי השליטה הגדולים בבנק אגוד מחויבים למכור את מניותיהם בבנק בגלל חוק הריכוזיות עד סוף שנת 2019. מזרחי-טפחות הוא כרגע המועמד המרכזי לרכישתו. תסריט שבו הבנק יפורק עשוי להביא לפיטוריהם של 1,200 עובדי הבנק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker