המשרד להגנת הסביבה לא ישתתף בדיונים על יבוא האמוניה לחיפה

בשבוע שעבר מינה בית הדין לעבודה את יובל רכלבסקי למגשר בין החברה לעירייה ■ המשרד להגנת הסביבה: כרגולטור מקצועי לא ראוי שנשתתף בגישור

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל האמוניה במפרץ חיפה
אורה קורן

אתמול נערכה פגישת הגישור הראשונה בנושא חיפה כימיקלים עם המגשר מטעם בית המשפט, יובל רכלבסקי. נציגי המשרד להגנת הסביבה לא הגיעו לפגישה, אף שהוזמנו.

מי שכן הגיעו היו מנכ''ל חיפה כימיקלים נדב שחר, נציגי עובדי החברה, נציגי עיריית חיפה המארחת, ונציגת עמותת צלול. הליך הגישור אמור להסתיים תוך חודש.מקורבים למגעים אמרו, כי משרד מבקר המדינה ביקש פרטים על המגעים.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה כי "המשרד הודיע לפרקליטות המדינה כי כרגולטור מקצועי, אין לו מקום בתהליך הגישור, היות והוא קובע תנאים ודרישות הנוגעים לבטיחות השימוש בחומרים מסוכנים, שלא ניתן להגמישם במהלך זה".

עם זאת, המשרד פירסם דירוג של בטיחות חלופות, וסביר להניח שזימונו לגישור נועד לקדם את בחירת החלופה הבטוחה יותר, תוך דיון מפורט במרכיבי כל מערך היבוא.

שלשום הודיע המשרד להגנת הסביבה כי הפגישה הבאה של הגורמים הקשורים למערך האמוניה (המנחה הלאומי) תיערך ב-10 בספטמבר לצורך דיון בסטטוס ריקון מכל האמוניה ובחלופה חדשה ליבוא אמוניה, שעיקרה מילוי מכליות כביש במסוף הפריקה של האניה הקטנה בנמל.

נציגי חיפה כימיקלים יציגו את סטטוס ריקון המכל וסטטוס ישום חלופת המיכלים הניידים הקטנים (איזוטנקים), שעיריית חיפה מעוניינת לקדם במקום אניית אמוניה. ד''ר אלי שטרן, מומחה הסיכונים מטעם המשרד להגנת הסביבה יציג את הערכת הסיכונים לחלופת מכליות הכביש. חיפה כימיקלים הגישה בקשה לאישור החלופה, לאחר שהתברר לה כי עיריית חיפה לא תעניק רישיון עסק לחלופת הזרמת האמוניה מהאניה בצנרת למפעל.

לדיון הוזמן ראש העיר חיפה, יונה יהב, לאחר שהעיריה טענה כי לא הוזמן לדיון הקודם של המנחה הלאומי, אף שבפרוטוקול הישיבה נכתב כי הוזמן ולא הגיע. המשרד להגנת הסביבה טען כי הזימון שוגר ללשכת מנכ''ל העיריה.

היועצת המשפטית של עיריית חיפה כתבה למשרד להגנת הסביבה כי "אין ולא היה בכוונתי להאשים אותך או אחרים בזיוף מסמך (של טיוטת הדיון בה נכתב שהעיריה לא שלחה נציג, א''ק), אלא להבהיר כי עיריית חיפה לא זומנה ולא ידעה על קיום הדיון שהשלכותיו ותוצאותיו משמעותיות ומכריעות עבור עיריית חיפה שוודאי הייתה מקפידה להתייצב לדיון זה".  

במכתב התשובה ציינו נציגי המשרד להגנת הסביבה, כי ראוי היה שהעיריה תבדוק טוב יותר אם אכם לא הגיע זימון, וכי ניתן היה גם לברר למי נשלח הזימון בשיחת טלפון מול המשרד. כאמור, לדיון הקרוב כבר נשלח זימון מסודר לראש עיריית חיפה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker