הצתה מאוחרת: חלל תובעת את התעשייה האווירית על העיכוב במסירת הלוויין שהתפוצץ

האירוע התרחש לפני כשנה וחלל קיבלה פיצויים מחברת הביטוח ■ ברקע לתביעה: חלל תבחר בקרוב את זהות היצרן ללווין חדש שברצונה לרכוש ■ הלווין הבא שישוגר יהיה מתוצרת בואינג

אורה קורן
גיא ארז
פיצוץ פלקון עמוס 6
רגע פיצוץ הלוויין עמוס 6

חברת חלל תקשורת בבעלות שאול אלוביץ' תובעת מהתעשיה האוירית (תע''א) פיצוי בסך 138 מליון דולר בגין מה שהיא מכנה איחור במסירת הלוין עמוס 6 שהתפוצץ והושמד על כן השיגור לפני כשנה. לחלופין דורשת החברה פיצויים בסך 42 מליון דולר. כך הודיעה היום תע''א לבורסה. זאת, אף שחלל קיבלה פיצוי מהחברה המשגרת את הלוויין, שתקלת השיגור התרחשה אצלה.

על פי ההודעה, "התקבל כתב תביעה מחלל תקשורת במסגרת הליך בוררות שבסיסו טענות חלל לנזקים והוצאות שנגרמו לה לכאורה בסך של 138 מיליון דולר (בצירוף ריבית) כתוצאה מהפרה לכאורה של התחייבות החברה למסירת לוויין התקשורת עמוס 6 במועד שנקבע". לחלופין, נטען בכתב התביעה כי חלל זכאית לכל הפחות לסך תקרת הפיצוי המוסכם הקבוע בהסכם בגובה של 10 מיליון דולר, ובנוסף כי יש לחייב את החברה בסכומי פיצוי נוספים, מעבר לתקרה כאמור, בסך של כ-32 מיליון דולר (בצירוף ריבית). החברה דוחה את טענות חלל מכל וכל ותגיש את תגובתה בהתאם".

תע"א דחתה את טענות חלל תקשורת והצדדים סיכמו על הליך בוררות בסוגיית הפיצוי. במסגרת הליך בוררות זה התקבל אמש בהפתעה בתע"א כתב תביעה, בו תובעת חלל תקשורת נזקים בהיקף של 138 מיליון דולר.

לא מן הנמנע, כי התביעה הינה אמצעי לחץ מצד חלל על תע''א לשלם לה את ה-10 מליון דולר בהקדם. לאחר אבדן הלוויין עמוס 6 פנתה חלל תקשורת לתע"א בטענה כי היא זכאית לפיצוי מוסכם בסך 10 מיליון דולר על פי ההסכם בין הצדדים. בכירי החברה ציינו בעבר כי התאכזבו מאספקת הלווין המאוחרת על ידי תע"א, שגרמה לדבריהם לנזקים כלכליים בהתקשרותם עם לקוחות.

בסוף השנה שעברה, ולצורך התמודדות עם אבדן הלווין, הודיעה חלל כי תרכוש לווין חדש, "עמוס 17". חלל בחרה בחברת בואינג האמריקאית שתייצר עבורה את הלווין בתמורה לכ-160 מיליון דולר. החברה ציינה כי תע"א כלל לא הייתה מועמדת לייצורו – בשל חוסר יכולתה לספק אותו במהירות ולהכינו לשיגור בתחילת שנת 2019. מנגד, בכיריה הדגישו כי בתור חברה ישראלית הם רואים חשיבות רבה בייצור הלווין הבא שלהם, "עמוס 8" על ידי תע"א – וכי היא מועמדת לספקו יחד עם חברות זרות אחרות.

על רקע זה, ניתן להעריך כי חלל תקשורת בוחרת להפעיל לחץ על תע"א בטרם תבחר את זהות היצרן הבא של הלווין העתידי אותו תשגר, בין אם לצורך הורדת מחירו, ובין אם לצורך הכנת "תירוץ מבחינה ציבורית" – במידה ולא תבחר לבסוף בתע"א.

בחודש שעבר ציינה חלל, במקביל להודעתה כי אפשרות מכירתה לתאגיד הסיני XINWEI תמורת כ-190 מיליון דולר (לאחר ירידת הסכום מ-285 מיליון דולר בטרם אבדן ''עמוס 6) בוטלה באופן סופי – כי "מספר גורמים מתעניינים ברכישת החברה". במידה וחברה זרה אכן תרכוש אותה, הקשר לתע"א יתרופף עוד יותר, ואיתו גם ההסתברות בבחירתה לייצור הלווין החדש.

קשה להעריך את רצינותם של אותם גורמים המתעניינים בחלל תקשורת, הנסחרת ברמות שפל של כ-415 מיליון שקל. זאת, לאחר שאיבדה כשליש מערכה מאז התפוצצות פרשת אלוביץ' ובכירי בזק, בחודש מאי האחרון, בין היתר על רקע עסקת בעלי עניין בין חברת יס וחלל. חקירה זו הביאה להגברת הלחץ של הבנקים על חברת יורוקום הפרטית של אלוביץ' לפרעון חובותיה לקונסורציום המממנים ובראשם מזרחי טפחות. ייתכן ואלוביץ' יבחן ברצינות את מכירת חלל פעם נוספת, הפעם לצורך תמיכה בפרעון חובותיו.

מתע''א נמסר בתגובה, כי "התעשייה האווירית נדהמה מטענותיה חסרות היסוד של חלל תקשורת המועלות בכתב התביעה כמו גם מהסכום המופרך והיא דוחה אותן מכל וכל. התעשייה האווירית תגיש את תגובתה בהתאם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker