מכון היצוא: עלייה של 6% ביצוא במחצית הראשונה של 2017 - לכ-50 מיליארד דולר

היצוא התעשייתי עלה ב-4%, היצוא החקלאי עלה ב-6.5% ויצוא השירותים עלה ב-8% ■ שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן: נפעל לעבור את היעד השנתי של 100 מיליארד דולר

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכולות בנמל אשדוד
מכולות בנמל אשדודצילום: אלכס זגר / ג'יני

במחצית הראשונה של 2017 גדל יצוא הסחורות והשירותים מישראל בשיעור של כ-6% בהשוואה למחצית הראשונה של 2016, והסתכם בהיקף כולל של כ-50 מיליארד דולר. כך נמסר היום (ד') ממכון היצוא.

יצוא הסחורות גדל בשיעור דולרי של כ4% ל-29 מיליארד דולר הודות לצמיחה ביצוא של מגזר התעשייה. יצוא השירותים הוסיף לצמוח בקצב מואץ גם השנה והציג במהלך מחצית השנה הראשונה של 2017 גידול בשיעור של כ-8% בעיקר בזכות המשך הגידול המואץ ביצוא שירותי ההייטק ועלייה ביצוא התיירות.

יצוא הסחורות  ללא יהלומים עלה בשיעור של כ-5% להיקף של כ-25 מיליארד דולר, יצוא היהלומים הכולל ירד בתקופה זו בשיעור של כ-3% והסתכם בכ-4 מיליארד דולר. המגמה השלילית אשר איפיינה בשנים האחרונות את היצוא החקלאי, נבלמה, ובמהלך המחצית הראשונה של 2017 חלה התאוששות מסוימת. בתקופה זו הסתכם היצוא החקלאי בכ-765 מיליון דולר, המהווה גידול של כ-6.5% בהשוואה להיקפו בתקופה המקבילה ב-2016.

יצוא הענפים הדומיננטיים בתעשייה - תרופות, כימיקלים ורכיבים אלקטרוניים - עלה בשיעור של כ-5%, הודות לגידול בענפי התרופות והכימיקלים וחרף הירידה החדה ביצוא הרכיבים האלקטרוניים. במהלך תקופה זו רשם יצוא הכימיקלים ותזקיקי הנפט גידול של כ-12% בהשוואה להיקפו במחצית הראשונה של 2016 , והסתכם בכ-4.3 מיליארד דולר. יצוא התרופות עלה בשיעור של כ-10% להיקף של כ-3.7 מיליארד דולר.

עלייה זו נרשמה בעיקר ברבעון השני, שבמהלכו גדל היצוא בשיעור חד של 28%. להערכת מכון היצוא, במהלך מחציתה השנייה של 2017 תחול התמתנות בקצב הגידול של יצוא הענף. ביצוא הרכיבים האלקטרוניים נרשמה ירידה של כ-20% בהיקף היצוא הענפי בהשוואה למחצית המקבילה ב-2016 . המכון צופה התאוששות משמעותית ביצוא הרכיבים לקראת סוף השנה הנוכחית ובמהלך 2018, יצוא אשר מושפע מהשקעות חדשות של חברת אינטל. היצוא בכל יתר ענפי התעשייה התאפיין השנה במגמה חיובית ובסיכום המחצית הראשונה נרשם גידול נאה של כ-5% בהשוואה להיקפם במחצית המקבילה אשתקד.

בתוך כך, נמשכה גם השנה מגמת הצמיחה המואצת ביצוא השירותים. סך יצוא השירותים מישראל גדל בשיעור של כ-8% במהלך המחצית הראשונה של השנה והסתכם בכ-21 מיליארד דולר. עיקר הגידול ביצוא השירותים נזקף לזכות יצוא שירותי ההיי-טק, כאשר בדומה לשנים קודמות, המנוע העיקרי לצמיחה בסקטור זה היה יצוא שירותי מחשוב ותוכנה מישראל. זה עלה במהלך המחצית הראשונה של השנה בשיעור של כ-12% והסתכם בכ-6.8 מיליארד דולר (כשליש מסך יצוא השירותים הכולל).

למגמה החיובית בסקטור השירותים תרם גם יצוא שירותי התיירות שרשם גידול דו-ספרתי מרשים של כ-16% וטיפס להיקף כולל של כ-3.2 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker