התאחדות התעשיינים רוצה להפקיע סמכויות ראשי הערים בנושאי תשתיות לאומיות

יו"ר ההתאחדות, שרגא ברוש, פנה לראש הממשלה נתניהו והאיץ בו לקדם את "חוק חיפה כימיקלים": "לא ייתכן מצב שבו בגלל רעשי רקע ופופוליזם זול תיפסק אספקת האמוניה למשק כולו"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכל האמוניה במפרץ חיפה
אורה קורן

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, פנה היום (ג') לראש הממשלה, בנימין נתניהו, והאיץ בו לקדם את חקיקת החוק המפקיע סמכויות של ראשי ערים בנושא תשתיות לאומיות. ברוש הבהיר כי הפנייה מתבצעת על רקע המשבר בחיפה כימיקלים.

היום צפוי דיון בבית הדין לעבודה בעניין הפיטורים במפעל הצפוני של החברה. בתוך כך, חיפה כימיקלים ממתינה לתיאום עמדות בין המדינה לעיריית חיפה בעניין החלופה הבטוחה ביותר ליבוא האמוניה, כשהמדינה מנסה לשכנע את העירייה להסכים ליבוא באונייה, החלופה הזולה שבה מעוניינת חיפה כימיקלים. זאת, בעוד שהעירייה מעוניינת ביבוא באיזוטנקים.

מקורות משפטיים אמרו כי החוק שברוש מנסה לקדם מיועד למעשה לחיפה כימיקלים בלבד, ולא לכלל המשק, שכן מאז השבתת החברה הסתדרו צרכני האמוניה במשק באמצעות יבוא חלופי. עוד הם אומרים כי ספק אם ניתן יהיה לכפות באמצעות החוק את עמדת הממשלה על ראש העיר חיפה.

ברוש הוסיף במכתבו כי הפתרון הנכון והמיידי למצב שנוצר הוא הפקעת הסמכויות של ראש העיר וקביעת עובדות בשטח. אסור למדינה להיכנע לפופוליזם. המכתב נשלח גם לשר האוצר, שרת המשפטים, השר להגנת הסביבה ושר הכלכלה והתעשייה.

"אני פונה לראש הממשלה בבקשה לקדם במהירות מהלך של הפקעת סמכויות מראשי רשויות במקרים שבהם נדרשות החלטות הנוגעות למדינה כולה", אמר ברוש. "אמוניה היא חומר גלם הכרחי למשק הישראלי, ולא ייתכן מצב שבו בגלל רעשי רקע ופופוליזם זול, תיפסק אספקת האמוניה למשק כולו, תעשיית הדשנים כולה תיסגר, עשרות מפעלים אחרים ייפגעו ואלפי עובדים יישלחו הביתה ערב חגי תשרי. עד כה, התנהלות המדינה סביב נושא האמוניה הייתה חובבנית במקרה הטוב, ופושעת במקרה הרע".

במשרד להגנת הסביבה נערכים ליבוא אמוניה באיזוטנקים למפעלי החברה בצפון ובדרום. מהמשרד נמסר כי בדיון שהתקיים שלשום בירושלים עם נציגי משרדי הכלכלה והתחבורה, נמל חיפה, נמל אשדוד, פיקוד העורף, עיריית אשדוד, איגוד ערים אשדוד, רכבת ישראל וחיפה כימיקלים, הציגו נציגי חיפה כימיקלים את פרטי הפתרון המקודם על ידם לצורך אספקת אמוניה למפעל בדרום.

לפי העדכון, החברה נמצאת בקשר עם מספר ספקי אמוניה במצרים, ומשם באמצעות חברה מתווכת פלסטינית ייובאו לישראל כ-100 איזוטנקים בשבוע באמצעות שני קווי ספנות המגיעים לנמל אשדוד ולנמל חיפה. לדבריהם, בשלב זה ניתן לשנע באוניות כ-20 איזוטנקים באמצעות נמל אשדוד ו-80 באמצעות נמל חיפה, ומשם החברה בוחנת שינוע איזוטנקים למפעל בדרום באמצעות משאיות או רכבת.

המשרד להגנת הסביבה הוציא היתרים ובהם הגדרות ברורות למפעלים ולנמלים באשר לתנאים והדרישות הסביבתיות ליישום חלופת האיזוטנקים באופן בטיחותי, כדי לאפשר לגורמים השונים להיערך ליישום החלופה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker