מת יצחק נזריאן, האיש שניסה לשנות את הממשל בישראל

נזריאן היה מעשירי יהדות איראן ובעל מניות בקוואלקום. הקים בתל אביב את המרכז להעצמת האזרח במטרה לגרום לפוליטיקאים לפעול יותר לקידום האזרח ופחות לקידום ענייניהם הפוליטים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

יצחק נזריאן (89), מעשירי יהודי איראן, ממייסדי קוואלקום והמרכז להעצמת האזרח בישראל - מת השבוע בלוס אנג'לס. אף שהונו נאמד בשנים האחרונות בכשני מיליארד דולר, נזריאן מוכר בישראל בעיקר כאיש שניסה לשנות את שיטת הבחירות מארצית לאזורית, בדומה לארה''ב, ולתקן את הדמוקרטיה.

יצחק נזריאןצילום: המרכז להעצמת האזרח

נזריאן עלה לישראל מאיראן ימים ספורים לפני מלחמת העצמאות, השתתף בקרבות ואף נפצע. הוא חזר לאיראן לפיתוח עסקיו, אולם עזב אותה עם עליית חומייני לשלטון ב-1979 וחזר לישראל. לאחר מכן המשיך לארה''ב, שבה התגורר רוב הזמן.

נזריאן היה ממקימי חברת קוואלקום, העוסקת במוליכים למחצה בענף האלקטרוניקה. בלפני כעשור וחצי הקים ברמת אביב את המרכז להעצמת האזרח, בניסיון לחזק את הדמוקרטיה. בעשור האחרון היתה בתו דורה הדמות הדומיננטית מטעם המשפחה במרכז.

"עתידה של ישראל יובטח רק בהיותה דמוקרטיה אמיתית", נהג לומר. "אני רוצה לאלץ את הדמוקרטיה לפעול לטובת האזרחים ולמענם". במרכז הישראלי להעצמת האזרח ציינו היום כי נזריאן הוטרד מהכוח העודף שיש למערכת השלטון, כוח שלטעמו שייך לאזרחים וצריך לחזור אליהם. "אני רואה חברה דמוקרטית חדשה בישראל, שבה האזרח הוא האדון ומערכות השלטון משרתות אותו. חברה שאזרחיה מודעים לזכויותיהם והמנהיגים הפוליטים מקדישים את רוב זמנם  ומרצם לכלל הציבור, ולא לקידום הקריירה האישית שלהם".

ראשי המרכז, היו''ר, שרגא ברוש, המנכ''ל, תומר לוטו, והנשיא, אורי דורי, ועובדיו הבהירו היום כי בכוונתם להמשיך לקדם את המורשת של נזריאן. "נזריאן היה איש עם המון לב חם לישראל", אמר היום ברוש. "היה אכפת לו מהדמוקרטיה כאן, לכן הקים את המרכז. בשנים האחרונות עסק במוניטורינג על עבודת הממשלה, יחד עם משרדי הממשלה".

המרכז להעצמת האזרח פועל כמוסד עצמאי וא-מפלגתי ליצירת חברה יציבה ומשגשגת באמצעות מחקר, חינוך וקידום סוגיות חברתיות, כלכליות ופוליטיות. המרכז נוסד בשנת 2003 על ידי נזריאן, איש העסקים ופילנתרופ, מתוך ההנחה שחינוך בנושאי זכויות וחובות בחברות דמוקרטיות הם המפתח לבניית חברה אזרחית יציבה ואיתנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker