שליחים על אופנועים וקבוצת ווטסאפ: כך הודיעה חיפה כימיקלים לעובדים על פיטוריהם

הוועד: שליחים על אופנועים הדביקו מכתבים על הדלת ■ מקורב לחברה: העובדים סירבו לקבל את הזימונים בכל דרך חוקית אחרת שניסו ■ תגובת חיפה כימיקלים: "יונה יהב כפה על החברה ועל עובדיה פיטורים, וגורלם נמצא אך ורק בידיו"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה בפברואר מחוץ לבית המשפט בחיפה, לקראת הדיון על סגירת מכל האמוניה
אורה קורן

חיפה כימיקלים הוציאה הלילה (ה') זימונים לשימוע לפני פיטורים לכ-400 עובדי המפעל בצפון. ועד עובדי המפעל מתח ביקורת על כך שהמכתבים הוצמדו לדלתות בתי העובדים באמצעות שליחים רכובים על אופנועים.

מקור מקורב לחברה ציין כי החברה ניסתה לזמן את העובדים לשימוע בכל דרך חוקית אחרת, אולם הם סירבו לקבל לידיהם את המכתבים ולחתום על קבלתם. לכן, הדרך החוקית היחידה שנותרה היא הצמדת המכתבים לדלתות בתיהם. מועד השימוע נקבע ליום ראשון הקרוב.

ועד עובדי החברה טוען כי הודעת הפיטורים אינה חוקית. "ביישוב עוספיה אף הגדילה החברה לעשות", כתבו עובדי החברה בהודעה שפרסמו היום. "החברה הקימה קבוצת ווטסאפ לעובדים בני היישוב ובו נקראו העובדים לבוא לאסוף 'מכתב מהעבודה'. ילדי העובדים קמו בבוקר וגילו כי הוריהם מפוטרים".

עוד ציינו בוועד כי חלוקת הזימונים נעשתה כמה ימים לפני תום תקופת ההקפאה של הפיטורים (שלושה שבועות) עליה התחייבה החברה בוועדת הכספים של הכנסת. במקביל אמורה היתה החברה לקיים שיחות עם העובדים בנסיון להימנע מפיטורים, אולם אלה נעשו ''למראית עין'', לטענת הוועד. "במהלך השיחות ניסתה ההנהלה לכפות על הוועד הסכמה  למהלך הפיטורים". עוד טענו, כי סגירת המפעל אינה הכרחית, במיוחד כשמתנהלים דיונים עם הממשלה והעירייה על חלופות יבוא אמוניה למפעל בצפון.

הממשלה צריכה להגיב לסדרה ארוכה של נושאים שהעלתה עיריית חיפה במטרה לברר איזו חלופת יבוא אמוניה בטוחה יותר. הממשלה מעוניינת בחלופה שהיא גם הזולה ביותר לחיפה כימיקלים - אונייה קטנה שתזרים אמוניה לחוף למכליות, או ישירות למפעל. לטענת נציגי ממשלה, זו במקרה גם החלופה הבטוחה יותר. עיריית חיפה מעוניינת בחלופת יבוא במכלים קטנים (איזוטנקים) בטענה שזו בטוחה יותר.

מחיפה כימיקלים נמסר בתגובה: "לאחר חמישה חודשים בהם חיפה כימיקלים עמדה מושבתת וללא הכנסות, אך הקפידה לשלם לעובדיה משכורות, החליטה הממשלה על פתרון לאספקת אמוניה לצרכי תעשיית הדשנים, שהוגדר על ידי כל המומחים וגורמי הביטחון כבטוח ביותר. אף כי הממשלה הגיעה להחלטה, ראש עיריית חיפה יונה יהב החליט למנוע מהממשלה ומהתעשייה ליישם את הפתרון, וסירב לתת רישיון עסק לצינור שיוביל את האמוניה מהאונייה למפעל - ללא כל ביסוס מקצועי וכנגד האינטרס של 400 עובדים.

"בניגוד לכל ראש עיר אחר בישראל שנלחם על פרנסת עובדיו, יונה יהב כפה על חיפה כימיקלים ועל עובדיה פיטורים, וגורלם נמצא אך ורק בידיו. לצערנו, הוועד אסר על העובדים להגיע למפעל ולמפגשים עם ההנהלה מתוך ידיעה שלהנהלה לא תהיה ברירה אלא לשלוח את ההודעות ישירות לעובדים. צר לנו שהדברים הגיעו לידי כך שוועד עובדי הצפון לא מפנה את מאבקו אל יונה יהב - האדם היחיד שיכול להציל את מקום עבודתם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker