חיפה כימיקלים: נסגור את המפעל בצפון ונפטר את עובדיו

מקור ממשלתי: במשרד להגנת הסביבה קיבלו באחרונה בקשה להיתר שימוש באיזוטנקים מהחברה גם עבור המפעל בצפון

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עובדי חיפה כימיקלים מפגינים מול המפעל בחיפה, היום בצהריים
אורה קורן

חברת חיפה כימיקלים הודיעה היום כי מסרה לוועד עובדי המפעל שלה בצפון על כוונתה לסגור אותו ולפטר את עובדיו. זאת, כיוון שלא מתאפשר לה יבוא אמוניה באניה קטנה והזרמתה בצנרת למפעל, בגלל התנגדות עיריית חיפה.

עם זאת, מקור ממשלתי אמר ל-TheMarker, כי החברה הגישה בקשות למשרד להגנת הסביבה ליבוא אמוניה באיזוטנקים גם עבור המפעל הצפוני, לצד בקשות דומות של עיריית חיפה, כך שנראה, שהחברה נערכת לישום חלופה זו. אם חיפה כימיקלים תחליט לא להשתמש בחלופה, ההיתרים לנמל חיפה ישמשו את חברת דשנים.

חיפה כימיקלים ציינה בהודעתה, כי היא נערכת להפעלת המפעל הדרומי באיזוטנקים, אולם אין די איזוטנקים בעולם לכל צרכיה. בחברה העריכו, כי המפעל יוכל לחזור לפעילות חלקית רק בדצמבר. מקור ממשלתי נוסף העריך, כי החברה זקוקה לזמן לבניית מיגון לאיזוטנקים - מהלך שהחברה יכלה להתחיל בתחילת השנה כדי לחסוך זמן היערכות.

הממשלה נערכת להסדרת האישורים להפעלת המפעל הדרומי באמצעות איזוטנקים. לגבי המפעל הצפוני, ממתינה הממשלה להערות של עיריית חיפה לדו''ח המשרד להגנת הסביבה לגבי החלופות הבטוחות ליבוא אמוניה. הממשלה מקדמת את החלופה שחיפה כימיקלים מעוניינת בה משיקולי עלות. לטענתה, זו החלופה הבטוחה ביותר ללא קשר לעלותה לחברה. עיריית חיפה מעדיפה את חלופת האיזוטנקים שנחשבת יקרה יותר לחברה. חיפה כימיקלים היא חברה רווחית במיוחד, ויקור עלות הגלם שלה רק תקטין מעט את רווחיה.

חיפה כימיקלים הוסיפה בהודעתה היום כי "בשלושת השבועות האחרונים נענתה החברה לבקשת ועדת הכספים והקפיאה את הליכי הסגירה. שרי המשפטים, הכלכלה והגנת הסביבה כינסו את כל הגורמים המוסמכים לדיון עם עיריית חיפה על מנת להחליט על הפתרון הבטוח והישים ביותר ליבוא אמוניה לתעשיית הדשנים.

"על אף שמומחי המשרד להגנת הסביבה כמו גם רשויות הביטחון הכריעו כי הפתרון הבטוח ביותר הינו יבוא באמצעות אונייה קטנה והזרמה ישירה למפעל הצפוני, ראש עיריית חיפה יונה יהב מתנגד לפתרון זה באופן מכוון, מתוך כוונה לחבל במאמצים לאפשר לחברה להמשיך לפעול, תוך שהוא מתעלם הן מהאינטרס הביטחוני של תושבי העיר, הן מגורלם של אלפי עובדים התלויים בחיפה כימיקלים והן מהעובדות, והכל לשם פופוליזם ורצון לשוב ולהיבחר לראשות העיר.

"החברה הודיעה לוועד העובדים כדין על כוונתה לסגור את המפעל, ומכתבי הזמנה לשימוע לפני הפיטורים יישלחו בימים בקרוב. במקביל, לאור תמיכת הרשויות המקומיות בדרום, החברה עושה כל מאמץ להחזיר את המפעל במישור רותם לפעילות באמצעות איזוטנקים שאושרו לשימוש על-ידי המשרד להגנת הסביבה רק למפעל הדרומי. מדובר בפתרון מורכב היות שאין די איזוטנקים זמינים בעולם ונהיה תלויים במילוי מחדש בקנה מידה גדול בטורקיה ובמצרים. ההערכה היא כי המפעל יוכל לחזור לפעילות חלקית רק לקראת ראשית דצמבר. החברה מקווה שממשלת ישראל תממש את החלטתה ותיישם את פתרון האוניות הקטנות".

"חיפה כימיקלים מצמידה אקדח לראשי השרים"

מעיריית חיפה נמסר בתגובה כי "שפת האיומים וההתנהלות הכוחנית של בעלי ומנהלי חיפה כימיקלים מוכרת לנו היטב מזה שנים, והודעתם היום על סגירת המפעל היא המשך של ההתנהגות הכוחנית והשימוש הנלוז בעובדים כדי להפעיל לחץ על הממשלה. לא יעלה על הדעת שבעלי המפעל שנמצאים בתוך תהליך שמובילה הממשלה ביחד עם כל הגורמים בניסיון למצוא פתרון - תנקוט בצעד שכזה במגמה להפעיל לחץ.

לא נשתף פעולה במצב שבו בעלי החברה מצמיד אקדחים לרקותיהם של שרי הממשלה הרלוונטיים ולראשיהם של העובדים. ראש עירית חיפה והנהלת העיר מחוייבים לביטחון תושבי חיפה והמפרץ מחד ולמאמץ למצוא פתרון להמשך עבודת המפעל מאידך, ויש דרך לעשות זאת. כל ניסיון להפריד בין המפעל בדרום למפעל בצפון באמצעות יבוא איזוטנקים לנמל חיפה ושינועם דרומה במקום למפעל הצמוד בחיפה ימצא אותנו מתנגדים בכל האמצעים העומדים לרשותנו, וכנראה יפגוש אותנו שוב במסדרונות בתי המשפט.

"אנו מצפים מהשר להגנת הסביבה ומראש הממשלה לגנות בחריפות את המהלך הכוחני והמניפולטיבי הזה. טוב תעשה הממשלה אם תשקיע את המשאבים הכלכליים שיועדו למפעל בעובדים עצמם ישירות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker