הממונה על ההגבלים מציעה לפרק את פעילותו של מונופול תמיר למיחזור אריזות - תעשייה ומקרו - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הממונה על ההגבלים מציעה לפרק את פעילותו של מונופול תמיר למיחזור אריזות

מיכל הלפרין כתבה למנכ''ל המשרד להגנת הסביבה כי "יש תהיות לגבי האינטרס של תאגיד תמיר להגביר את המיחזור" — והציעה חלופה תחרותית ■ המשרד התעלם מהמלצתה והודיע על הכנסת תחרות בענף מיחזור האריזות, אבל דחה אותה בשנה לפחות

4תגובות
איסוף פסולת על ידי תאגיד תמיר
מוטי מילרוד

רשות ההגבלים העסקיים מציעה להפסיק את פעילות תאגיד מיחזור האריזות תמיר, משום שאינטרסים צולבים שלו מונעים איסוף ומיחזור פסולת בהיקף הקבוע בחוק. הממונה על ההגבלים, מיכל הלפרין, העבירה למנכ''ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר, הצעה מפורטת להקמת מערך מיחזור חלופי לפני כארבעה חודשים, אך לא קיבלה כל התייחסות להצעתה.

אתמול (ב') הודיע השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, על כוונתו לפתוח לתחרות את שוק איסוף ומיחזור פסולת האריזות, שבו פועל כיום גוף יחיד — תאגיד תמיר. עם זאת, פתיחת השוק לתחרות תעוכב בשנה לפחות, שבה אמור הדרג המקצועי במשרד להגנת הסביבה לנסח שינוי חקיקה שיסדיר את השתתפות המתחרים החדשים, אף שהוא מתנגד למהלך. הדחייה הניכרת עלולה לסכן את קיומה של התחרות, לנוכח לחצים שעשויים להפעיל הבעלים של תמיר — כמה מיצרני המזון הגדולים במשק.

השר להגנת הסביבה, זאב אלקין
תומר אפלבאום

תמיר הוא הגוף יחיד שקיבל את ההכרה הדרושה לעסוק בענף. החלטת אלקין אמנם התקבלה בניגוד לעמדת הדרג המקצועי במשרדו, אך השר נענה לדרישת הדרג המקצועי שטען כי המהלך זקוק לארכה של שנה כדי לנסח שינוי בחוק שיאפשר את התחרות באופן מיטבי.

על רקע התפתחויות אלה הודיע אתמול המשרד להגנת הסביבה לשלוש החברות שביקשו הכרה כגוף לאיסוף פסולת אריזות — א.מ.י.ר גלובל גרין 2013, המסלול הירוק ונטלי — כי "קיים חשש ממשי שמתן ההכרה עתה יפגע ביישום מטרות החוק". החברות קיבלו ארכה להתייחס לכך בכתב בתוך 30 יום, לפני קבלת החלטה.

השינויים בחוק עשויים להיתקל בלחצי לוביסטים. החברות שמחזיקות בתמיר הן החברה המרכזית לייצור משקאות קלים (קוקה קולה ישראל), שטראוס, תנובה, אסם, גן שמואל מזון, שלמה א.אנג'ל, טמפו, יפאורה תבורי, סנו, יוניליוור, שופרסל וחוגלה קימברלי.

ב–2016 הגישה עמותת שומרי הסף, התנועה להגנת ערכי שלטון החוק, תלונה לרשות ההגבלים נגד בכירים במשרד להגנת הסביבה. לפי התלונה, בכירי המשרד לכאורה משתפים פעולה עם תמיר כדי למנוע תחרות. העמותה ביקשה מהממונה לפתוח בחקירה, ולהורות לשר לפעול למתן הכרה לגופים נוספים שהגישו בקשה. בנוסף, העמותה ביקשה לבחון את ההיתר שניתן לתאגיד תמיר, לבטל אותו ולהכריז עליו הסדר כובל. במשרד אמרו אתמול כי השינוי המסתמן בחוק לא קשור לתלונה, ולא פנו אליהם מרשות ההגבלים בעניין.

ואולם ל–TheMarker נודע כי בין רשות ההגבלים לראשי המשרד להגנת הסביבה דווקא כן היו מגעים. באוקטובר 2016 נערכה ישיבה בין נציגי הרשות לנציגי המשרד שעסקה במיחזור אריזות, ובאפריל 2017 שוגרו המלצות הרשות למשרד להגנת הסביבה.

הרשות ציינה כי תמיר הוא מונופול השולט ב–100% מהשוק. העובדה שהוא בבעלות חברות המייצרות אריזות שצריכות לממן את האיסוף והמיחזור, אמרו ברשות, "מעלה תהיה באשר לאינטרס הגוף המוכר להגדיל את היקף המיחזור". ברשות הוסיפו בהמשך כי לחברות המזון יש אינטרס דווקא לצמצם את המיחזור כדי להפחית עלויות.

בעקבות זאת, הציעה הרשות הסדר שיגביר את התחרות ואת היקף המיחזור, שכיום הוא קטן משמעותית מהקבוע בחוק — 31% מהפסולת ב–2014, לעומת היעד בחוק של 50%. לפי ההצעה, יבוטל הצורך בגוף ממחזר וינותק הקשר בין הגוף המממן לגוף הממחזר. במקום זאת, יצרנים יעבירו לקרן ייעודית סכום שישקף את כמות הפסולת שייצרו. אספנים יאספו את הפסולת וישלחו אותה למיחזור, ויקבלו תשלום מהקרן בהתאם לכמויות.

במשרד להגנת הסביבה הכחישו שהתערבות הרשות השפיעה על עמדת השר, אבל אתמול אמר אלקין: "אנחנו פועלים לקביעת כללים להסדרת פעילותם של כמה גופים, כדי להבטיח רמת שירות זהה בכל הרשויות המקומיות. נפעל לתיקון החקיקה, שיאפשר את פתיחת שוק פסולת לתחרות בלי לפגוע ברמת השירות לאזרח".

לא משתלם למחזר אריזות בפריפריה

גיא סמט, סמנכ"ל בכיר לשלטון מקומי במשרד להגנת הסביבה, סבור כי ללא תיקוני חקיקה לא ניתן לקיים פעילות של יותר מתאגיד מיחזור אחד (גוף מוכר, בלשון החוק) בחוק האריזות, בלי לפגוע ברמת השירות השוויונית. "החוק אומר שתהיה אפשרות ליותר מחברה אחת, אבל גם שאם יש סכנה שהחוק יתמוטט, למנהל, שזה אני, יש סמכויות למנוע זאת", אמר.

גיא סמט, סמנכ"ל בכיר לשלטון מקומי במשרד להגנת הסביבה
ישראל פישר

לדבריו, שיקולים כלכליים מעודדים חברות לאסוף פסולת רק באזור המרכז ורק מגופים עסקיים גדולים, מכיוון שזה קל ומהיר יחסית. יקר יותר לאסוף מבתים ובפריפריה. קיים חשש שאם תיפתח תחרות ללא הסדרתה בחוק, תהיה פגיעה באיסוף בשלטון המקומי.

"יהיו לי בחוק סמכויות כך שאוכל לקבוע את תוכנית האיסוף של הרשויות לפי יעדים — למשל, ביתי ומסחרי", אמר סמט. "אולי התחרות תהיה ממוקדת רק בתחום המסחרי, נצטרך לקבוע יעדים. כרגע פתיחה לתחרות תגרום בלגן בשלטון המקומי".

במשרד שללו את אפשרות זירוז התחרות באמצעות פרסום מהיר של הוראות מנכ"ל עד לעיגונן בחוק. מהמשרד נמסר: "להוראות מנכ"ל אין מעמד חוקי והן לא יכולות להסדיר את התחרות בשוק כמו שוק הפסולת. אין בצדן כלי אכיפה, וכשזה יגיע לבית המשפט לא נצליח להגן על זה".

לדבר סמט, "המהלך לא קשור לתלונה לרשות ההגבלים. אף אחד לא פנה אלי בעניין. יש מקום לתחרות, זו החלטה של השר. הדרג המקצועי סבר שאין צורך בתחרות, אבל אנחנו מקבלים את ההכרעה שלו. ביקשנו שיהיה תהליך סדור. התחייבנו להגיש תיקון חוק בעוד שנה. יש לי בעיית כוח אדם, ובמדרג העלויות שאני משפיע עליהן, זו לא המשימה הראשונה שלי". לדבריו, המַחזור של תאגיד תמיר הוא 80 מיליון שקל. מתוך כמות פסולת הנאמדת על ידי המשרד ב–500 אלף טונה בשנה, התאגיד אוסף 350 אלף טונה, שהם כ–70%.

החוק להסדרת מיחזור האריזות מ–2011 הטיל חובות עמידה ביעדי מיחזור של פסולת אריזות על היצרנים והיבואנים. בחוק נקבע כי לשם קיום חובות אלה על היצרנים והיבואנים להתקשר עם גוף מוכר, שיבצע עבורם את הפעולות המתאימות לשם כך. עוד קובע החוק כי הטיפול בפסולת ייעשה במימון פרטי, ולא ציבורי.  

לאחר שנודע למשרד להגנת הסביבה כי יש ל–TheMarker מידע על מגעיו עם רשות ההגבלים, שינו במשרד גירסה ומסרו כי מכתב רשות ההגבלים מתעלם מהרשויות המקומיות ומחלקן באיסוף הפסולת, וכן מהעובדה שחוק האריזות נועד במקור למיחזור ולא רק לאיסוף פסולת אריזות.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#