המשרד להגנת הסביבה עשוי להגיש חוות דעת משופרת על חלופות יבוא האמוניה

בדיון שנערך בלשכת שר הכלכלה והתעשייה נקבע כי חוות הדעת תתייחס להסתייגויות שהעלתה עיריית חיפה ■ השר אלי כהן הנחה את המשרד להגנת הסביבה להתחיל בהכנות להוצאת אישור ליבוא איזוטנקים לנמל חיפה - עבור המפעל בדרום ■ המשרד להגנת הסביבה: אם יהיה צורך - נשלב את הערות העירייה בחוו"ד

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכל האמוניה במפרץ חיפה
אורה קורן

בדרך להסכמה על חלופה ליבוא אמוניה? אלי שטרן, המומחה מטעם המשרד להגנת הסביבה, יכין חוות דעת בטיחותית משופרת בנושא - כך מסרו מקורות שהשתתפו בדיון שנערך היום (ה') בלשכת שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן.

חוות הדעת המשופרת של שטרן צפויה לכלול היבטים שחסרו לעיריית חיפה בחוות הדעת הקודמת שלו. בדיון נקבע כי העירייה תעביר לשטרן תוך שלושה ימים רשימה של שאלות, שקודם לכן היא כינתה "חורים שחורים" בחוות הדעת שלו. לאחר מכן צפוי להיערך דיון מחודש במטרה לקבוע חלופה ליבוא אמוניה עבור מפעל חיפה כימיקלים בצפון.

בדיון בלשכת השר השתתפו בין היתר נציגי עיריית חיפה, חיפה כימיקלים, המשרד להגנת הסביבה, עמותת צלול, פיקוד העורף, מנכ"ל עיריית אשדוד, ראש העיר דימונה וראשי התאחדות התעשיינים וההסתדרות. במשרד להגנת הסביבה תומכים ביבוא אמוניה באמצעות אונייה וטוענים כי זו החלופה הבטוחה ביותר, בעוד שבעיריית חיפה משוכנעים שהחלופה הבטוחה יותר היא יבוא אמוניה במכלים ניידים (איזוטנקים) - על אף שחלופה זו תעלה יותר למפעל חיפה כימיקלים.

לדברי המקורות בדיון, כהן הנחה את המשרד להגנת הסביבה להסדיר תוך שבוע את כל הדרוש כדי להוציא היתר רעלים להבאת מכלים ניידים (איזוטנקים) של אמוניה עבור מפעל החברה בדרום. במהלך הדיון נאמר כי נמל אשדוד אינו ערוך עדיין בשלב זה לקליטת האיזוטנקים ונמצא רק בתחילת ההכנות לשם כך. לפיכך, לפי התכנית, האיזוטנקים יגיעו לנמל חיפה ויועמסו על רכבת שתוביל את האמוניה למפעל בדרום. התכנית הזאת העלתה את הצורך לבדוק גם האם רכבת ישראל ערוכה למלא את חלקה.

"הדרום מתקדם לחלופת עבודה עם איזוטנקים ואילו על עיריית חיפה ממשיכים להפעיל לחצים גדולים כדי שתסכים להביא אונייה שתעביר אמוניה למפעל בצינור תת קרקעי", אמרו מקורות מקורבים לדיון.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "המשרד מופתע מהאמירה לפיה בחוות הדעת של ד"ר אלי שטרן, מומחה בינלאומי להערכת סיכונים, יש 'חורים שחורים' - כפי שמצוטטת עיריית חיפה בכתבה. אכן, יש נקודות שעלו בפגישה אתמול שאותן ביקשה העירייה לבדוק, והיא תעביר אותן למשרד לבחינה בתוך שלושה ימים. אם יהיה צורך לדעת המשרד והמומחים, נקודות אלו יוטמעו בחוות הדעת.

"המשרד חוזר על עמדת המנחה הלאומי, לפיה החלופה הבטוחה ביותר לתושבי חיפה והמדינה כולה היא זו שדורגה כהכי פחות מסוכנת על ידי המומחים ובהחלטת הממשלה – של אוניה מוקטנת בנמל חיפה עם הזרמה ישירה בצנרת למפעלים, ומקווה שגם בעיריית חיפה יאמצו גישה זו. העיריה טוענת מנגד כי חלופת האיזוטנקים – אשר אינה מקובלת כלל בעולם המערבי – היא הטובה ביותר, אך עד לרגע זה לא הוגשה למשרד כל הערכת סיכונים ממומחה כלשהו, בוודאי לא בעל שם עולמי, המוכיחה זאת.

"גם היום בדיון במשרד הכלכלה טענו נציגי העירייה ועמותת צלול כי יש להם חוות דעת בעל-פה בלבד לנושא זה, ועל בסיסה הם טוענים זאת".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום