מומחה מטעם עיריית חיפה: החלופה הפחות מסוכנת ליבוא אמוניה היא איזוטנקים

המומחה מטעם המשרד להגנת הסביבה סירב לומר איזו חלופה בטוחה יותר, איזוטנקים או אונייה עד שייקבל את הפירוט המלא של שתיהן ■ מחר צפוי דיון אצל שר הכלכלה והתעשייה

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מפעל חיפה כימיקלים
אורה קורן

הדיון בין נציגי המשרד להגנת הסביבה ועיריית חיפה שהחל בעשר בבוקר לא הניב עד שעות הערב החלטות על חלופת יבוא האמוניה הבטוחה יותר, או הפחות מסוכנת. משתתפים בדיון העריכו כי יימשך לתוך הלילה, כיוון שמחר (חמישי) מתוכנן דיון בנושא אצל של הכלכלה והתעשייה, אלי כהן.

הדיון נערך לבקשת הממשלה, המעוניינת לקדם את חלופת יבוא האמוניה שטובה לחיפה כימיקלים, שעיקרה יבוא באונייה קטנה שתעגון זמן ממושך בנמל ותזרים אמוניה ישירות למפעל החברה. עיריית חיפה מעוניינת בחלופה שונה של יבוא במכלים קטנים (איזוטנקים) שיאוחסנו בנמל במתקן ממוגן וישונעו למפעלי החברה לפי הצורך. חיפה כימיקלים מתנגדת לחלופה, כיוון שהיא יקרה יותר עבורה ותקטין את רווחיה.

עיריית חיפה הביאה לדיון מומחה בינלאומי לסיכונים ממוצא בריטי, שחוות הדעת שלו קבעה כי שתי החלופות אינן טובות, אולם חלופת האיזוטנקים מסוכנת פחות.

משתתף בדיון, המקורב למתנגדי מתווה האונייה אמר כי המומחה מטעם הגנת הסביבה סרב לומר איזו חלופה פחות מסוכנת, האונייה או האיזוטנקים ואמר רק כי השווה כל אחת מהן למכל האמוניה הגדול, שכבר אינו רלוונטי, לפי החלטת בית המשפט העליון והמשרד להגנת הסביבה.

המשרד להגנת הסביבה הביא מומחה נוסף מהולנד לחיזוק עמדתו. עם זאת, נציגי עיריית חיפה ועמותת צלול זיהו אותו כמי שהורחק מהטיפול בסוגיית האמוניה במשרד להגנת הסביבה על ידי המנכ"ל הקודם, דוד לפלר, לאחר שנחשפו קשריו עם חיפה כימיקלים. כך אמר מקור שהשתתף בדיונים. המומחה הבריטי והמומחה ההולנדי עדיין לא השמיעו את עמדותיהם עד שעות הערב המאוחרות.

בניסיון לשכנע את עיריית חיפה לקבל את מתווה האונייה התברר כי משלם המסים יידרש לשאת בהוצאות ההגנה השוטפת על האונייה על ידי חיל הים, מרגע כניסתה למים הטריטוריאלים של ישראל, בימי העגינה שלה בנמל ובצאתה בחזרה.

בדיון גם עלה החשש, שאם תתקבל חלופת האונייה היא עלולה להפוך לחלופת הקבע של חיפה כימיקלים. גם גורם ממשלתי אמר כי אין דרך משפטית להבטיח שהחלופה תתקיים רק לתקופת הביניים, שאמורה להימשך כשלוש שנים. מנגד ההערכה של מקורבי עיריית חיפה היא שהעלות הגבוהה יחסית של האיזוטנקים תמריץ את חיפה כימיקלים לקדם פתרון קבע.

מצדדי חלופת האונייה ציינו כי במקרה של ארוע בטחוני, אונייה יכולה לצאת מהנמל תוך ארבע שעות, ואילו האיזוטנקים ישארו בנמל גם אם במבנה ממוגן. עוד ציינו מקורבי חיפה כימיקלים כי אין דוגמה בעולם למפעל שמקבל אמוניה באיזוטנקים. מנגד, ציינו נציגי המשרד להגנת הסביבה כי בהודו ישנו מפעל כזה.   

בתחילת הדיון אמר נציג המועצה לביטחון לאומי כי המשתתפים לא יקבלו את מלוא הניתוחים הבטחוניים כיוון שאין להם סיווג בטחוני מתאים.

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה כי "באשר לטענה שלפיה ד"ר ג'ורג' ואן באומל עובד עבור חיפה כימיקלים, הרי שהמומחה חתום על הסכם ניגוד עניינים. ואף כאשר נשאל על ידי עיריית חיפה בדיון, ענה בפירוש כי מעולם לא הועסק על ידי החברה או היה בקשר ישיר עמה ולא סיפק חוות דעת עבורה. נדגיש, כי ואן באומל הוא מומחה לתעשיות לייצור אמוניה ודשנים, בעל ניסיון של יותר מ-30 שנה בעבודה עם תעשיית הדשנים והאמוניה.

"עמדתו הברורה בדיון היתה כי האיזוטנקים הם החלופה שאין לבחור בה מכיוון שהיא המסוכנת ביותר מבחינת סיכונים תפעוליים. המלצתו החד משמעית למקבלי ההחלטות היתה להימנע בכל דרך מלבחור בחלופה זו - בוודאי כאשר יש חלופה טובה יותר והיא שימוש בצנרת הקיימת.

"מומחה הערכות הסיכונים ד"ר אלי שטרן הציג בדיון באופן מפורט את חוות הדעת שכתב. הוא חזר בדיון על חוות דעתו שלפיה יש עדיפות ברורה מבחינת הערכת הסיכונים לחלופת האוניה והצינור. דעתו זו הובעה במפורש במפגש בעיריית חיפה.

"בניגוד לאמור לא השתתף בדיון אף 'מומחה בינלאומי ממוצא בריטי' מטעם העירייה. לעומת זאת, יועץ ישראלי הציג סקירת ספרות ובה תיאור של כמה מקרי תאונות הקשורות באמוניה. אף שהמשרד ביקש, עד לרגע זה לא קיבל את הסקירה.

"יודגש, כי לאורך כל המפגש, שארך כ-10 שעות, לא הציגה עיריית חיפה כל הערכת סיכונים או חוות דעת התומכות בדעתם כי האיזוטנקים היא החלופה הבטוחה ביותר".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker