אדם טבע ודין: לבטל מענק של 115 מיליון שקל לערבה מיינס

לטענת העמותה, הפנייה למשרד הכלכלה והתעשייה נובעת מהרצון להבטיח את יישום המלצות ועדת ששינסקי - העוסקות בניצול משאבי הטבע - ולמנוע הקלות בלתי מוצדקות לחברות הפועלות בתחום

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכרה נחושת בתמנעצילום: ניר כפרי
אורה קורן

עמותת אדם טבע ודין פנתה היום (ד') למשרד הכלכלה והתעשייה בדרישה לביטול מענק שאושר לערבה מיינס ב-2009, לצורך הקמת מפעל לייצור נחושת במכרות תמנע. המענק, בסך 115 מיליון שקל המהווים כ-20% מההשקעה המתוכננת במפעל, הובטח בתמורה להתחייבות להעסקת 450 עובדים במפעל שיוקם בתוך שלוש שנים. אלא שבפועל החברה טרם החלה בביצוע ההשקעות המזכות אותה במענק, והאישור על הזכאות לו חודש פעם אחר פעם.

לטענת ערבה, קושי בקבלת היתרי הקמה מהרשויות גרם לעיכוב בהשקעות. ולאחר שקיבלה את האישורים, כך לטענתה, היא נקלעה לחוסר ודאות כלכלי כשהתקבלו המלצות ועדת ששינסקי 2 למיסוי משאבי טבע - החלות גם עליה.

בעמותה ציינו כי פנו בעניין למשרד הכלכלה כחלק מהמאבק ליישום מדויק של החלטות ועדת ששינסקי 2 לניצול משאבי טבע - במיוחד בכל הנוגע לחובות תשלום מסים בגין השימוש במשאבים. ערבה מיינס נמצאת במגעים עם הממשלה לקבלת פיצוי על מיסוי ששינסקי 2, שהגדיל את חובת תשלום המס שלה למדינה, ולטענתה הפך את הקמת המפעל לבלתי כדאית.

המדינה העניקה לחברה הקלות מס של למעלה מחצי מיליארד שקל, אך החברה מבקשת פיצוי מלא על הפגיעה בה בעקבות המלצות ששינסקי 2. משרד האוצר חישב כי הפגיעה בחברה תגיע לכ-35 מיליון שקל, אולם לא נמצאה דרך חוקית להעביר לה את הפיצוי. ועדת הכלכלה מנסה לפעול לטובת החברה, שטרם הודיעה על ביטול הקמת המפעל. בנוסף, תוקף אישור המענק שלה פג בתחילת החודש, והחברה הביעה עניין בהארכתו.

בפניית העמותה למנהל רשות ההשקעות במשרד הכלכלה והתעשייה, נחום איצקוביץ, נכתב כי הוא מתבקש לפעול לביטול מידי של כתב האישור שניתן למפעל החברה - שהנה בעלת הזיכיון לכריית נחושת במכרות תמנע. זאת מאחר שהחוק מחייב את המשרד לבטל את כתב האישור, כך שהכסף שיועד למענק יופנה למאגר המענקים ויוקצה לחברות אחרות, לאחר שערבה מיינס לא מימשה את האישור זה שבע שנים.

לפי העמותה, בידי משרד הכלכלה הסמכות לבטל את האישור מתוקף אי עמידה בתנאי קבלתו, וחריגה מלוחות הזמנים הקבועים בחוק - משהתוכנית לא יצאה אל הפועל בתוך 5 שנים מקבלת האישור. "בענייננו, אין ספק, כי חלפו חמש שנים מיום מתן כתב האישור  להקמת מפעל הנחושת בתמנע, ולפיכך נכנסה לתוקף הוראת סעיף 94(א)(5א)(א) הנ"ל, לפיה כתב האישור הנדון בטל ומבוטל", נכתב בפניית העמותה.

העמותה גם מתחה ביקורת על הקפאת כתב האישור שבוצעה עבור החברה, וטענה כי היא מנוגדת לרוח החוק לעידוד השקעות הון - שאינו מתייחס כלל לאפשרות של הקפאה.

"למען הסר ספק, הותרת כתב האישור בתוקף והארכת תוקפו הינם היינו הך – חריגה מן ההנחיות המנהליות הרלוונטיות ללא צידוק הולם כדרישת הפסיקה המחייבת בעניין זה", כתבה העמותה. "על כן, הדברים שלעיל יפים ותקפים הם, בין אם התקבלו (או יתקבלו) באופן פורמאלי החלטות כאלה או אחרות להאריך את תוקף כתב האישור ובין אם לאו", הוסיפה. עמותת אדם טבע ודין צרפה למכתב גם פנייה לממונה על חוק חופש המידע במשרד הכלכלה לקבל לידיה את המסמכים הרלוונטיים, בהם כתב האישור וההארכות וההקפאות שניתנו לגביו ונימוקיהן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker