אורה קורן

משרד החקלאות הציע למגדלי הביצים להגדיל את מכסת יצור הביצים הארצית לקראת החגים, לאור קשיים שהתעוררו ביבוא מאירופה. המשרד מעוניין להעביר את המכסה הנוספת לא בצורה אחידה לכולם, אלא רק ליצרנים שיש להם אפשרות להגדיל את תפוסת הלולים שלהם ושעומדים בדרישות רישוי עסקים. מדובר ביצרנים גדולים, בעיקר.

במכתב ששלח מנכ''ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו, ליו''ר מועצת הלול, צפניה שאולקר, נכתב גם כי נדרשת התארגנות הענף לתרחיש שבו בטווח הקצר והבינוני לא יתאפשר יבוא. זאת, גם במחיר של יצירת עודפים בתקופה בה הביקוש יהיה נמוך מההיצע. "למקרים אלה בדיוק קיימת קרן העודפים", כתב בן אליהו. קרן העודפים במועצת הלול מפצה מגדלים שצריכים להשמיד ביצים. בן אליהו ביקש תשובה תוך עשרה ימים וציין כי האינטרס של הצרכנים עולה על האינטרס של המגדלים, מבחינת משרד החקלאות.

ממשרד החקלאות נמסר היום (ג') כי בימים האחרונים התקבלו דיווחים במדינות מערב אירופה על עשרות מיליוני ביצים הנגועות בקוטל חרקים שהגיעו לשווקים וחשודות כמסוכנות לציבור. החומר המסוכן מיועד לטיפול בטפילים חיצוניים. מקורו של הזיהום בהולנד, אך נפגעו ממנו יבואני ביצים בגרמניה, בלגיה וצרפת. עם זאת, עיקר היבוא לישראל מתבצע מספרד. על מנת לחדד את הנהלים ניתנה הוראה לא לאשר יבוא ביצים מהולנד במידה ותגיע בקשה לכך.

על מנת לוודא שמגדלי התרנגולות לביצים בישראל אינם משתמשים בחומר או בקבוצת החומרים בהם השתמשו בהולנד, פנה מנכ"ל המשרד אל השירותים הווטרינריים על מנת שיערכו בדיקה מקיפה.

במקביל, במשרד החקלאות החלו בבדיקה של השפעות האירוע במערב אירופה על אספקת הביצים הסדירה במשק כיוון שבתקופת החגים, המאופיינים בצריכה גבוהה, הפער מושלם מייבוא מבוקר. הבטחה של אספקה סדירה של ביצים לצרכנים בתקופת החגים עומדת בראש סדר העדיפויות של המשרד.

ענף הלול בישראל הוא ענף מפוקח שבמסגרתו מחולקות מכסות ביצים למגדלים השונים. על מנת לפעול ביעילות המקסימלית נקבעת מכסת הביצים בצורה כזו שתתאים לביקוש בכלל ימי השנה. בתקופות בהם גובר הביקוש לביצים על ההיצע הקבוע, כדוגמת תקופת החגים, נפתחות מכסות זמניות לייבוא אשר מהוות כחלקיק האחוז מכלל הייצור המקומי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker