מקורות: ניסיון הממשלה לאפשר יבוא אמוניה באוניות נוגד את פסיקת בג"ץ

המשרד להגנת הסביבה ממשיך בנסיונותיו לשכנע את עיריית חיפה לאפשר יבוא אמוניה באונייה ■ עובדי חיפה כימיקלים בצפון טוענים כי ההנהלה מטילה עליהם את מימון הקפאת פיטוריהם מכיסם, בניגוד להבטחתה לוועדת הכספים של הכנסת

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת עובדי חיפה כימיקלים, היום
אורה קורן

ביום רביעי צפוי להיערך דיון בין אנשי המשרד להגנת הסביבה ועיריית חיפה, במהלכו יוצגו חלופות יבוא האמוניה בהיבט הבטיחותי והבטחוני שלהן. זאת, במטרה ממשלתית לשכנע את העירייה, שיבוא האמוניה באנייה הוא החלופה הבטוחה ביותר. בעיריית חיפה מעדיפים, משיקולי בטיחות, שיבוא האמוניה ייעשה באיזוטנקים (מיכלי אמוניה קטנים), אך מדובר במהלך יקר יותר עבור חיפה כימיקלים, שמעדיפה את חלופת האוניה.

ואולם, לפי מקור ממשלתי ששוחח אתמול עם TheMarker, בית המשפט העליון לא אישר הכנסה של אוניית אמוניה למפרץ חיפה באופן קבוע, וזאת בניגוד לפרשנות שנותנים במשרד המשפטים להחלטות של ערכאות המשפטיות השונות. לדברי המקור, בית המשפט העליון דחה את העתירות נגד החלטות קודמות של בתי המשפט בחיפה, שקבעו שאין להכניס אונייה חדשה. לפיכך, הפסיקה שאוסרת הכנסת אונייה חדשה נמצאת כיום בתוקף.

מקור נוסף המקורב לדיונים אמר כי במשרד המשפטים בוחנים קידום חקיקה שתאפשר להפקיע מעירייה את הסמכויות למתן או סירוב מתן רשיון עסק כשמדובר בחברה שפועלת בתחום התשתית הלאומית. זאת, במטרה להפקיע מעיריית חיפה את זכות הווטו שיש לה על מתן היתר עסק למערך האמוניה של חיפה כימיקלים. לדברי המקור, לא ברור כיצד ניתן לקבוע משפטית כי מערך האמוניה — המשרת חברה אחת במשק בלבד, שמייצאת כמעט את כל תוצרתה — היא תשתית לאומית. ואולם הממשלה התייחסה למערך האמוניה כתשתית לאומית בהחלטתה האחרונה בסוגיה.

היום (ב') הודיעו עובדי המפעל הצפוני של חיפה כימיקלים כי "הנהלת חיפה כימיקלים צפון מפרה את הבטחתה ליו"ר ועדת הכספים, ודורשת שאת הקפאת הפיטורים יממנו העובדים מכיסם, בימי החופשה שלהם".

בדיון שנערך באחרונה בוועדת הכספים אילץ יו''ר הועדה, משה גפני, את הנהלת החברה להקפיא את פיטורי העובדים המתוכננים בצפון לשלושה שבועות, עד להשלמת דיון עם כל הנוגעים בדבר על חלופות היבוא.

עתה טוענים העובדים כי "במפגש עם ועד עובדי החברה המאוגדים בכוח לעובדים, דרשה ההנהלה כי את תקופת ההקפאה יממנו העובדים מכיסם באמצעות פדיון ימי החופשה. מבדיקת הוועד מול ועדת הכספים עולה, כי לא לכך כיוון גפני".

בנוסף, הודיעה ההנהלה על תוכניתה ליום שאחרי סיום ההקפאה: הוצאת כל עובדי הצפון לחופשה ללא תשלום. "עוד לפני שברור עתידו של המפעל, ובמקום לעסוק בהכנה לחלופות, ההנהלה ממהרת להעניש את העובדים על כשליה", אמר אלי אלבז, יו"ר ועד העובדים בצפון. "מקומם לא פחות לגלות כי במפעל הדרומי אין כל דרישה ליציאת העובדים לחופשה ללא תשלום. זהו ביטוי נוסף לנקמנות ההנהלה בעובדי הצפון". עובדי הדרום מאוגדים בהסתדרות ועובדי הצפון בכח לעובדים.

בועד העובדים טוענים כי 20% מפעילות המפעל הצפוני לא מבוסס כלל על מיכל האמוניה (מיתקן הפולפייד NPK ומתקן ה-MKP). לשיטתם, הרווח על הפעלת מתקנים אלה עולה על שכר העובדים.

"ברגע שיוסכם על חלופה וההנהלה תקבל רישיון הפעלת עסק המפעל יחזור להרוויח ולכן טענות ההנהלה להפסדים כבדים חסרות שחר", אמר אלי לוטטי, חבר ועד נוסף. "ההנהלה טועה לחשוב שבמפעל הצפוני ישתף הוועד פעולה עם הניסיון לגלגל אחריות ונטל כלכלי על העובדים המצויים גם כך בחוסר וודאות כלכלית", הוסיפו בוועד העובדים.

מהנהלת חיפה כימיקלים נמסר בתגובה: "המפתח להחזרת מפעלה הצפוני של החברה לעבודה, מניעת פיטורים של מאות עובדי המפעל ואלפי נותני שירותים נוספים נמצא בידיו של יונה יהב, ראש עיריית חיפה. במידה ויהב יחזיר את רשיונות העסק לצינור ולמפעל, וכן את היתרי הבניה למתקני חוק אויר נקי, אזי סלולה הדרך לפתיחה מיידית של המפעל. אם יהב ימשיך בסרובו, הנושא יידון במשך תקופה ארוכה ועל כן העובדים יפוטרו ו/או חלקם ייצא לחופשה ללא תשלום לתקופה ארוכה.

"החברה שילמה משכורות לכלל עובדיה במשך חמישה חודשים ואינה יכולה להמשיך בכך אפילו יום אחד מעבר לארכה שניתנה על פי בקשת ועדת הכספים. החברה אינה יודעת איזה פתרון ייבחר, אם ייבחר, וכמה זמן יידרש ליישומו".

מעיריית חיפה נמסר בתגובה כי "חיפה כימיקלים ממשיכה במסע השקרים וההסתה. עיריית חיפה מבהירה כי תוקף רישיון העסק של חיפה כימיקלים פג. עיריית חיפה פנתה לחברה בבקשה להבהרה לגבי פעילות המפעל לאור סגירת מיכל האמוניה. חברת חיפה כימיקלים המשיכה בדרכה שלה ולא הגיבה לבקשת העירייה כפי שעושה גם כעת לגבי שאלות הבהרה לבקשת לשטחי אחסון לאיזוטנקים.

"עיריית חיפה חוזרת ומדגישה כי תעשה ככל יכולתה במהירות וביעילות לחידוש רישיון העסק ברגע שהחברה והמשרד להגנת הסביבה יפעלו למימוש חלופת האיזוטנקים. כמו כן, מדגישה העירייה כי במידה וסוף סוף יוצגו לה הנתונים לפיהם בחנה המדינה את כלל החלופות, ותיווכח בשקיפות מהן הסיבות לבחירת חלופות אחרות, ותשתכנע כי אכן לא נכנסו שיקולים זרים על חשבון ביטחונם של כמיליון מתושבי המטרופולין, תפעל העירייה על פי הנדרש להחזרת המפעל לעבודה סדירה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker