חיפה כימיקלים החלה בריקון מהיר של מכל האמוניה

בחברה משוכנעים שיעמדו ביעד הריקון שקבע בית המשפט העליון ■ מומחה לכימיה מעריך - המכל ירוקן לחלוטין כבר במהלך אוגוסט ■ עדיין לא נקבעה חלופת יבוא האמוניה למפעל הצפוני

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכל האמוניה במפרץ חיפה
אורה קורן

חברת חיפה כימיקלים החלה היום (ד') בריקון מהיר של מכל האמוניה בשיטה חדשה, כך אומר פרופ' אהוד קינן, אחד ממחברי דו"ח הפרופסורים לכימיה שקבע כי המכל ואוניית האמוניה הם סכנה בטיחותית וביטחונית בדומה לפצצת אטום.

לדברי פרופ' קינן, שיטת הריקון החדשה כוללת קילוף חלק מהבידוד החיצוני של המכל - מה שגורם למכל המתכת להתחמם ולהתרוקן מהר יותר. לדבריו, בקצב הנוכחי המכל צפוי להתרוקן לחלוטין עוד במהלך אוגוסט.

מקור מקורב לחברה אישר היום כי אתמול נחתמה עסקה עם מומחה בינלאומי לריקון המכל בשיטה מהירה יותר מזו שהופעלה עד היום. הוא ציין כי חיפה כימיקלים תעמוד ביעד הריקון - 18 בספטמבר - שקבע בית המשפט העליון.

בית המשפט העליון כרך את ריקון המכל עם חידוש פעילות מפעל האמוניה הצפוני של החברה. בכך גרם לחברה, שהתכוונה לרוקן את המכל עד סוף השנה בנימוק שאינה מכירה שיטה בטוחה לריקון מהיר, לפעול למציאת שיטה שכזו.

עם זאת, על הפרק עדיין עומדת שאלת אופן יבוא האמוניה למפעל הצפוני. בחיפה כימיקלים מעוניינים לייבא אמוניה באונייה קטנה, בין היתר משום שחלופת האיזוטנקים יקרה יותר עבורה, אך עיריית חיפה טוענת שיבוא באיזוטנקים מסוכן פחות ולכן עדיף. עמדת העירייה בסוגיה חשובה, מכיוון שהיא זו שתעניק למפעל רישיון עסק שחסר לו כיום. ביום ראשון הקרוב צפוי להתקיים דיון בנושא במשרד הכלכלה והתעשייה. הממשלה מעוניינת לקדם את חלופת היבוא באונייה, שלטענת המשרד להגנת הסביבה היא פחות מסוכנת.

מחיפה כימיקלים נמסר בתגובה:  "החברה פועלת לריקון המכל הזהירות הנדרשת ובמהירות המירבית, בכפוף לאישור הרשויות ובתיאום איתן, על מנת לעמוד בהוראות פסק הדין של בית המשפט העליון".

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר בתגובה: "לאור פסק הדין של בית המשפט העליון הגישה חיפה כימיקלים תוכנית לריקון המיכל עד ל-18 בספטמבר, באמצעות הגברת איוד האמוניה על ידי הסרה הדרגתית של שכבת הבידוד החיצונית וחימום דפנות המכל על מפוחים חיצוניים או אלמנטים אחרים לחימום. תוכנית הריקון נבחנת בימים אלה על ידי המשרד וגורמי חירום נוספים בסיוע יועץ בינלאומי, מומחה להפעלת וריקון מכלי האמוניה. לאור לוחות הזמנים אשר נקבעו על ידי בית המשפט והצורך בבחינת ישימות החלופה - היכולת הטכנית של ההסרה, השפעת הסרת הבידוד על הגברת קצב איוד האמוניה ועל הסיכונים (עליית טמפרטורה ולחץ המיכל) - אישר המשרד הסרה של חלק משכבת הבידוד. עד כה, הוסרו כ-10 מטרים מהבידוד החיצוני ומים מותזים על הקרח החיצוני. פעולה זו מצביעה על הגברת קצב האידוי של האמוניה.  לאחר סיום בדיקת התוכנית שהוגשה, ובמידה ולא ימצאו בעיות בטיחותיות המשרד יאשר  את התוכנית שהוגשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker