בירות העסקים החדשות של ישראל

משרד הכלכלה והתעשייה מוביל מהלך למיתוג ערים בישראל כמרכז בינלאומי לפעילות ייצור מתקדמת, במטרה למקד בהן השקעות בינלאומיות חדשות ■ אלי כהן: "יקנעם תוצג כמרכז עולמי למכשור רפואי, ירושלים, תמותג כמרכז עולמי לרכב אוטונומי וחיפה תוכתר מרכז למסחר מקוון"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פארק מתם להיי־טק ועסקים בחיפה. "העיר תוכתר
מרכז למסחר מקוון"
פארק מתם להיי־טק ועסקים בחיפה. "העיר תוכתר מרכז למסחר מקוון"צילום: רמי שלוש

משרד הכלכלה והתעשייה מוביל מהלך למיתוג ערים בישראל כמרכז בינלאומי לפעילות ייצור מתקדמת, במטרה למקד בהן השקעות בינלאומיות חדשות. כמו שבאר שבע מוכרת כיום כבירת הסייבר של ישראל, בכוונת המשרד למתג ערים נוספות שבהן יש כבר גרעין פעילות בינלאומי.

"אנחנו בעיצומו של מהלך למיתוג ערים ברמה הבינלאומית, לפי תחומי התמחות", מסביר שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן. "באר שבע תוצג בקמפיין כבירת הסייבר; יקנעם תוצג כמרכז עולמי למכשור רפואי, עם כ–60 חברות שכבר פועלות שם; ירושלים, שבה ממוקמת מובילאיי, תמותג כמרכז עולמי לרכב אוטונומי; וחיפה, שבה פועלת אמזון, תוכתר מרכז למסחר מקוון. לגבי רחובות התלבטנו אם תהיה מרכז להדפסה בתלת־ממד או למדעי החיים, ובחרנו במדעי החיים במיוחד בגלל מכון ויצמן". את הגליל מנסים למתג כמרכז למזון בריאות, אבל מכיוון שעדיין אין שם פעילות ממשית, אלא רק תכנון לפעילות, כהן סבור כי אין לו מה להראות למשקיעים. בעתיד ייתכן כי הגליל יתווסף לרשימה.

בשלב זה משרד הכלכלה מקדם מכרז לחברה שתצא בקמפיין עולמי שיציג את היתרונות של כל עיר. "נהיה מרכז גלובלי של כל התחומים האלה. הפרופורציה של המגזר העסקי תשתנה", אומר כהן. "כמו שבסייבר אנחנו 8% מהשוק העולמי ללא פרופורציה לגודל שלנו — כך נהיה מרכז גלובלי של כל התחומים האלה. החלוקה המסורתית של ענפי המשק תשתנה, החדשנות וההיי־טק צריכים לגדול על חשבון המסחר והשירותים בעוגת התוצר הלאומי".

ואולם המשרד מנסה כבר שנים להביא לישראל חברות בינלאומיות שיקימו מרכזי ייצור ולא רק מרכזי פיתוח (כדוגמת אינטל), אבל ללא הצלחה של ממש. יחידה ייעודית למשיכת השקעות זרות שהוקמה לא הביאה תוצאות, ונספחים מסחריים שתודרכו להביא משקיעים קיימו מפגשים, אבל אלה לא הביאו מפעלי ייצור בינלאומיים לישראל.

האם המיתוג לבדו יחולל את השינוי? לא בטוח, אבל אין ספק ששווה לנסות. ייתכן שיהיה צורך ללוות את המיתוג בהקמת חממה ייעודית חדשה בכל עיר שתוכרז, וליצור מסלול ממוקד בתחום הייעודי בחלק ממוסדות החינוך בה, כדי להקים אקו־סיסטם גדול יותר. שינויים במדיניות המס שאושרו בחוק ההסדרים האחרון ומסלול חדש המתוכנן ברשות החדשנות של משרד הכלכלה עשויים לתרום אף הם את חלקם למאמץ.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker