רפאל עוברת לתחנות כוח פרטיות: תפרסם מכרזים ב-55 מיליון שקל

המכרזים מיועדים להקמת תחנה סולארית ותחנה על גז טבעי ■ עד שנת 2020 תהווה האנרגיה הסולארית כ-20% מצריכת האנרגיה של רפאל כחלק מתכנית התייעלות ומעבר לאנרגיות חדשות

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תחנת כוח רותם
תחנת כוח רותםצילום: אלבטרוס

חברת רפאל מערכות לחימה מתקדמות (רפאל) תצא בחודשים הקרובים למכרזים בהיקף כולל של כ-55 מיליון שקל להקמה של תחנת כוח להפקת חשמל מגז טבעי ותחנת כוח נוספת להפקת חשמל מאנרגיה סולארית. מדובר בתחנות פרטיות ראשונות שהחברה תצרוך מהן חשמל. כיום יש לחברה תחנה פרטית שפועלת על מזוט ומשמשת רק לגיבוי.

השקעות אלה הן חלק מפעילות התייעלות אנרגטית ומעבר לשימוש באנרגיות מתחדשות. זאת, ובהמשך לקריאה של רשות החברות הממשלתיות לעודד חברות ממשלתיות לעמוד בחזית המאמץ שמובילה הממשלה להפחתת פליטת גזי חממה באמצעות תהליכי התייעלות אנרגטית ובפרט באמצעות שימוש בפאנלים פוטו-וולטאים. פוטנציאל ייצור החשמל ממקורות סולאריים ברפאל עומד על כ-7-5 מגה-וואט.

על פי התכנון, עד שנת 2020 תהווה האנרגיה הסולארית כ-20% מצריכת האנרגיה של רפאל, כפול מהיעד הממשלתי שעומד על 10%. החיסכון יושג על ידי הקטנת צריכה מהרשת, העברת עודפי חשמל לרשת בשעות בהן הצריכה העצמית נמוכה והזדכות עליהם בעת צריכה מהרשת.

בשנת 2016 הוסמכה רפאל לתקן הישראלי 50001 לניהול מערכת אנרגיה. יישום עקרונות התקן עתיד להוביל תהליך של התייעלות וניצול מושכל של סוגי האנרגיה השונים שבשימוש הארגון, לאפיון ורכש של מכונות וציוד חוסכי אנרגיה, וכן עתיד לצמצם באופן משמעותי את העלויות ואת ההשפעות הסביבתיות תוך ניטור ומדידה מושכלים.

טילים במפעל רפא"ל בקרית ביאליק, השנהצילום: גיל אליהו

פעולותיה של רפאל בתחום זה כללו בשנים האחרונות, בין השאר, החלפת מערכות מיזוג אוויר ותאורה בהיקף של כ-40 מיליון שקל, עם החזר השקעה תוך 4.5 שנים, וחיסכון של למעלה כ-40% בצריכת החשמל של מערכות אלה וכ-20% בעלות החשמל הכוללת. במסגרת פעולות נוספות לחסכון באנרגיה, הסבה רפאל בשלוש השנים האחרונות מערכות הסקה רבות שפעלו על סולר, למערכות הפועלות על חשמל. הסבה זו תרמה לחיסכון בעלויות, להקטנה בפליטת פחמן דו-חמצני ולהקטנת הסיכון לזיהום קרקע ומים כתוצאה מדליפות סולר ממכלים. פעילות נוספת שהחלה בשנה האחרונה במטרה לחסוך באנרגיה, היא איתור דליפות במערכות לחץ אוויר גבוה במבני הייצור, שיוביל להקטנה משמעותית נוספת בצריכת האנרגיה של המדחסים.

רפאל מבצעת אחת לחמש שנים סקר אנרגיה מקיף כמתחייב בתקנות, במטרה לזהות פוטנציאל לחיסכון באנרגיה ולגבש המלצות מעשיות לחיסכון באנרגיה. בשנת 2016 ביצעה רפאל סקר אנרגיה מקיף במתקניה, שבמסגרתו אותר פוטנציאל חיסכון נוסף באנרגיה המהווה כ-5% מצריכת האנרגיה הנוכחית של הארגון. בימים אלה מגבשת החברה תכנית פעולה ליישום ממצאי הסקר, השקעה שעתידה להחזיר את עצמה כתוצאה מחסכון באנרגיה בתוך שלוש שנים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker