רשות ההגבלים רוצה להגדיר המונופולים על פי כוחם בשוק

אף ששר הכלכלה אמר שלא יוותר על ההגדרה הנוכחית, שלפיה מונופול הינו מי שמחזיק מעל 50% מהשוק, הרשות מקדמת שינוי שיאפשר לחברה לערער על הגדרתה כמונופול

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל הלפרין
אורה קורן

רשות ההגבלים העסקיים מתכוונת לשנות את הגדרת המונופול בחוק, באופן שיעניק הטבה למונופולים. כיום הגדרה של מונופול היא חברה המחזיקה מעל 50% משוק שנבחן. על פי ההצעה של רשות ההגבלים, "בעל מונופול יהיה מי שיש לו כוח שוק, אבל נתח של 50% יהיה חזקה ניתנת לסתירה לכך שמדובר במונופול", כך נודע ל-TheMarker.

הרשות מעדיפה לעבור להגדרה של כוח שוק של חברות, ועליה להחיל את המגבלות בחוק החלות כיום על מונופול. זאת, אף שהיא קשה למדידה ולביסוס תביעה יצוגית נגד מונופולים. על פי עמדת הרשות, אחזקה שמעל 50% מהשוק תהיה אמנם אינדיקציה לכך שהחברה היא מונופול. אולם, אם עד כה החברה לא יכלה להתווכח עם ההגדרה ("חזקה חלוטה"), לאחר השינוי היא תוכל לטעון, שגם אם יש לה 70% מהשוק אין לה כוח שוק לכן המגבלות לא צריכות לחול עליה ("הגדרה ניתנת לסתירה"). לדוגמה, כיוון שאינה יכולה להעלות מחירים מבלי לאבד נתח שוק משמעותי. חובת ההוכחה תהיה על החברה.

כדי לאזן את המישוואה ייכנסו חברות המחזיקות פחות מ-50% למגבלה של מונופולים. זאת, אם יוכח, שיש להן כח שוק. לדוגמה, יבואני מותגים מובילים המפעילים לחץ אנטי תחרותי על קמעונאים, אף שהן מחזיקים, לדוגמה, 40% מהשוק הרלוונטי.

השינוי צפוי לעורר התנגדות מצד עורכי דין המתמחים בתביעות יצוגיות נגד מונופולים. שר הכלכלה, אלי כהן, אמר באחרונה ל-TheMarker כי לא יעביר חוק שישנה את הגדרת המונופול הקיימת. נראה כי כהן מצדד בשינוי שיזם הממונה הקודם, דיוויד גילה, שלפיו הגדרת המונופול הקיימת לא תשונה, ורק תיתוסף לה הגבלה על חברות בעלות כוח שוק.

מאז כניסתה של מיכל הלפרין לתפקיד הממונה על רשות ההגבלים נעשו שני מהלכים בנושא המונופולים. תחילה הצהירה שבכוונתה להפסיק להכריז על מונופולים, אולם חזרה בה. לאחר מכן אמרה כי תבחן את שינוי הגדרת המונופול מנתח שוק לכוח שוק – מהלך שהיא מנסה לקדם עתה.

בימים אלה גם מקודמת הצעה להחיל על יבואנים גדולים בעלי כוח שוק מגבלות, שימנעו מהם לפגוע ביבוא מקביל. על פי השינוי המוצע, המקובל גם על כהן, רשות ההגבלים תוכל לתת להם הוראות למניעת פגיעה בתחרות מיבוא מקביל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker