"למה לסגור? חיפה כימיקלים יכלה לייבא אמוניה באיזוטנקים, רק שזה קצת יותר יקר"

יו"ר ועד עובדי המפעל בצפון, אלי אלבז: "ההנהלה לחצה שנצא להפגין, כדי שיוכלו לסגור את המפעל ולפתוח מחדש עם חבר'ה שיקבלו רבע מהשכר שלנו"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אלבז
אורה קורן

יו"ר ועד עובדי חיפה כימיקלים בצפון, אלי אלבז, אמר היום (ג') כי חיפה כימיקלים יכלה להימנע ממצב של סגירת המפעל בצפון, אולם העדיפה במודע חלופה זו מסיבות כלכליות. לדבריו, ניתן היה ליבא עבורו אמוניה באיזוטנקים, חלופה שאישר עקרונית המשרד להגנת הסביבה, רק שזו מעט יותר יקרה מהחלופה שחיפה כימיקלים מעוניינת בה – יבוא באניית אמוניה. לכן, בעלי החברה, ג'ולס טראמפ והמנכ"ל שלה, נדב שחר בחרו להפעיל לחץ על הממשלה תוך שימוש באיום של פיטורי עובדים.

לדבריו, העובדים חוששים כי יפוטרו בתחילת השבוע הקרוב, ובעוד כחודש וחצי, כשמכל האמוניה ירוקן והמפעל יוכל לחזור לפעילות על פי תנאי בית המשפט, ההנהלה תקלוט עובדים חדשים בשכר נמוך מאלה שתפטר. המשרד להגנת הסביבה אישר את חלופת היבוא באיזוטנקים למקרה שלא תתמש חלופה טובה ממנה של יבוא אמוניה באניה קטנה והזרמתה בצנרת למפעל.

"אתמול זומנו להנהלה", סיפר אלבז. "נאמר לנו שהנהלת חיפה כימיקלים שוקלת לסגור את האתר בצפון ולשלוח את העובדים הביתה. שאלנו מה עם הדרום? אמרו לנו: רק את האתר הצפוני נסגור. התיעצנו עם ארגון העובדים שלנו ועם המשפטנים. חזרנו הבוקר למפעל. היתה ישיבת הנהלה מצומצמת ונאמר לנו שבעל הבית החליט לסגור את המפעל בצפון ולשלוח את העובדים הביתה, ושבימי ראשון ושני יוציאו לנו מכתבי פיטורים", הוסיף. לדבריו, על הפיטורים שמעו העובדים מאחד הסמנכ"לים וממנהלת כח האדם. "המנכ"ל לא טרח אפילו להודיע לנו על הפיטורים", אמר.

לדבריו, "המפעל קיים 40 שנה. הוא נמכר בגרושים מהמדינה לטיקונים, כשחבר מביא חבר. המפעל רווחי ומכניס מאות מליוני דולרים. 92% מהסחורה ליצוא".

אלבז מתח ביקורת על הנהלת החברה, בראשה המנכ"ל נדב שחר וגילה כי ההנהלה היא זו שדחקה בהם לצאת להפגין. "ההנהלה משתמשת בעובדים כחומת מגן, להגן עליה", אמר. "באיומים ובלחיצות אמרו לנו 'תצאו תפגינו, תצאו תעשו...' כדי שהם יגזרו את הקופונים. כל זה תרגיל של המנכ"ל ובעל הבית, שישאיר להם את האופציה לסגור את המפעל ולפתוח אותו מחדש עם חבר'ה שעולים רבע מחיר", הוסיף.

על אחריות הנהלת החברה למצב הנוכחי אמר אלבז, כי "המנכ"ל הודה שנכשל. שנים המפעל עובד ללא רשיון עסק. מה קרה שפתאום אתה לא יכול לדאוג לרשיון עסק? המדינה נתנה הטבות לחיפה כימיקלים במשך שנים. איפה הממשלה עכשיו? 2,000 איש הולכים הביתה. לנדב שחר היתה אופציה במשך שנים לעבוד עם אמוניה באיזוטנקים, אבל הוא לא רצה, כי זה יעלה יותר כסף. חברת דשנים מביאה אמוניה באיזוטנקים, למה הוא לא? גם נתנו לו מענק שיתחיל לבנות מפעל אמוניה, והוא התעלם מזה".

לדבריו, המפעל לא יכול לעבוד, הצנרת שלו מנותקת ונותרו בו 2%-3% אמוניה. "המכל מת, חסום. יש בעיה תהליכית, אנחנו מנסים לרוקן אותו. עכשיו צריך לדאוג לרשיון עסק, דרך ראש עיריית חיפה, יונה יהב. אני מקווה שכשיחזור מחו"ל נשב איתו ועם שר הכלכלה והתעשיה, אלי כהן. אנחנו מבקשים עזרתו", הוסיף.

מקורב להנהלת חיפה כימיקלים אמר כי עובדי המפעל בצפון מעולם לא יצאו להפגין. "נאמר להם שאם לא יפגינו המפעל עלול להיסגר, ועכשיו הם מגלים שזה מה שקורה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker