רשות ההגבלים בודקת הסדרי הפצה בין חברות מאותו שוק

TheMarker התריע על הסדרים אלה בתחילת השנה ■ ההסדרים קיבלו אישור מרשות ההגבלים ומבית המשפט העליון, אולם עדיין מעלים חשש לפגיעה בתחרות

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין
אורה קורן

רשות ההגבלים העסקיים פתחה בבדיקת הסדרי הפצה בין חברות מאותו תחום. מדובר בהסדרים בין חברות גדולות, שמפיצות מוצרים של חברות קטנות, שאין להן מערך הפצה ארצי.

ההסדרים קיבלו אישור של רשות ההגבלים העסקיים, ואף חיזוק בפסק דין של בית המשפט העליון. הסדרי הפצה בין חברה גדולה ליצרן קטן מקובלים במשק, אולם כשהם מתבצעים בין חברות מאותו תחום, שאמורות להתחרות זו בזו, הם מעוררים חשש לפגיעה בתחרות. זאת, כיוון שהם כוללים הסכמים לא רק להפצת התוצרת, אלא גם לניהול משא ומתן עם הקמעונאי על מחיר המכירה של המוצר של המתחרה הקטן. התוצאה עלולה להיות במקרים רבים פגיעה בתחרות.

כבר ביוני 2016 התריע TheMarker, כי הסדרים אלה מעוררים חשש לפגיעה בתחרות. החשש התעורר לאחר שרשות ההגבלים העסקיים פירסמה הודעה על כוונה להגיש לאישור בית הדין להגבלים עסקיים צו מוסכם בגין הסדר כובל בין תנובה למחלבות בית יצחק. במסגרת הצו המוסכם, ישלמו החברות קנס ולא יינקטו נגדן או נגד בכיריהן צעדי אכיפה בגין הפרת חוק ההגבלים.

תנובה ומחלבות בית יצחק היו קשורות בהסדר כובל שלא קיבל את אישור הממונה על ההגבלים 18 שנים, בין 1997 ל-2015. ההסדר התבטא בשירותי הפצה וסחר תמורת עמלה, שהעניקה תנובה למוצרי בית יצחק, שכללו ניהול לוגיסטי של מוצרי בית יצחק והובלתם ללקוח, וכן גיבוש הסכמי הסחר של המחלבה וגביית התשלומים.

רק בינואר 2015 פנו המחלבות לרשות ההגבלים העסקיים לקבלת היתר להסדר כובל, וניתן להן פטור להסכם הפצה ביניהן.

על פי הצו, תנובה תשלם לאוצר המדינה 385 אלף שקל ובית יצחק תשלם 20 אלף שקל. בכפוף לאישור הצו המוסכם על ידי בית הדין, לא יינקטו צעדי אכיפה נגד תנובה, בית יצחק או מי מטעמן, לרבות נושאי משרה, עובדים או בעלי מניות בגין הפרת סעיף 4 לחוק ההגבלים, שעניינה היותן של החברות צד להסכם הפצה שלא אושר. על ההודעה חתום היועץ המשפטי של הרשות, אורי שוורץ, כיוון שהממונה על ההגבלים, מיכל הלפרין, מנועה מעיסוק ישיר בענייני תנובה, לקוחה גדולה שלה בעבר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker