משרד החקלאות מאיים לסגור את מועצת הצמחים: "אינה ממלאת את חובותיה" - תעשייה ומקרו - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

משרד החקלאות מאיים לסגור את מועצת הצמחים: "אינה ממלאת את חובותיה"

משרד החקלאות מעוניין בהקמת מועצה שהחברות בה תהיה וולונטרית, כמקובל בחו"ל ■ בתגובה צפויה התאחדות החקלאים להפעיל את הלובי החקלאי בכנסת ■ מנגד, עמותת מאבק החקלאים טוענת כי המועצה מאפשרת לרשתות השיווק לנפח מחירים: "התחרות תוריד את ההוצאה על ירקות ופירות ב–2–3 מיליארד שקל"

4תגובות
קטיף פרחי קאלה בשדה סמוך ליבנאל
גיל אליהו

במכתב ששלח שלשום הורה מנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו, לסמנכ"ל האסטרטגיה במשרד, אורי צוק בר, להיערך לסגירת מועצת הצמחים ולפתיחת מועצה וולונטרית במקומה ב-2018. "ההחלטה תואמת את החלטת הממשלה לצמצום רגולציה ואת בקשת חלק מגדלי הפירות והירקות, שלטענתם המועצה מתעמרת בהם ואינה ממלאת חובותיה", כתב בן אליהו.

ההודעה הפתיעה את מגזר החקלאות, שכן עד כה דחה משרד החקלאות יוזמות דומות של משרד האוצר ושל ח"כ שרן השכל. עם זאת, בשלב זה כלל לא בטוח אם משרד החקלאות אכן מתכוון ליישם את החלטה, או שמא ההודעה נועדה רק לעורר את המועצה לפעול לטובת החקלאים - בין השאר לסייע להם בשיווק משותף בישראל באמצעות קביעת רצועת מחירים סיטוניים לגידולים שונים שאי־אפשר לחרוג ממנה, כדי לא לפגוע במחיר שמקבל החקלאי ולא לגבות מחיר מופקע שיגולגל לצרכן.

נתונים בתכבה

כמו כן, מצפים במשרד החקלאות שבעידן שלאחר קריסת חברת היצוא אגרקסקו ב-2011, המועצה תסייע ביצוא כדי שחקלאים מייצאים לא יתחרו זה בזה.

החברות במועצת הצמחים היא חובה המוטלת על כל החקלאים, ובקרב החקלאים יש הקוראים לסגור אותה בנימוק שאין תקדים בעולם לחברות במועצה שהיא חובה מכוח חוק. כשתוקם מועצה וולונטרית, יוכל כל חקלאי להחליט אם הוא נרשם בה כחבר ומשלם את דמי החברות. הנהלת המועצה תצטרך להיות אטרקטיבית כדי שהחקלאים ירצו להמשיך לממן אותה.

שלמה בן אליהו
אייל טואג

לפני כשנה הודיע משרד החקלאות על הקמת צוות בין־משרדי, שהתחיל לבחון את האפשרויות של סגירת מועצת הצמחים במתכונתה הנוכחית והקמת מועצה וולונטרית, כמקובל בעולם. הצוות הוקם על בסיס החלטת ממשלה מאוגוסט 2015 שהיתה פשרה, לאחר שהצעת משרד האוצר לסגור את המועצה הוצאה מחוק ההסדרים. במשרד האוצר תומכים גם כיום בסגירת המועצה, ויהיו מוכנים לדון עם משרד החקלאות במשמעויות התקציביות הכרוכות בכך, הנובעות מהעובדה שהמועצה מימנה פעולות לטובת כלל החקלאים כמו הדברה וביטוח מפני נזקי טבע. בקרב החקלאים טוענים כי אין להם דרישות תקציביות מהממשלה.

"עיקר מימון המועצה מגיע מהסיטונאים"

אבשלום וילן
תומר אפלבאום

התאחדות החקלאים, המייצגת את מרבית החקלאים, מתנגדת לסגירת המועצה. מזכ"ל ההתאחדות, אבשלום וילן, אמר כי ההתאחדות תומכת בהחלטה שקיבלה הוועדה שהוקמה, שהציעה לבצע בחמישה ענפי חקלאות סקר שיברר מי מעוניין להמשיך להשתייך למועצה. עד היום הסקר לא נערך. מקור ממשלתי מסר כי לפי החלטת הממשלה, החלטות הוועדה היו אמורות להתקבל פה אחד, ומשרד האוצר התנגד לעריכת הסקר, מכיוון שתמך בסגירת המועצה. כמו כן, רשימת החקלאים נמצאת במועצת הצמחים, ואי־אפשר לסמוך עליה שתעביר רשימה מייצגת שתכלול גם את המצדדים בסגירתה.

אתמול שיגר וילן מכתב לשר החקלאות, אורי אריאל, וביקש ממנו לחזור בו מהחלטת המשרד לסגור את המועצה. על המכתב חתמו ראשי ארגוני חקלאים. "אנו רואים במועצת הצמחים גוף מרכזי חשוב ביותר, מקצועי וציבורי, המתנהל באמצעות נציגות נבחרת של המגדלים ופועל לקידום החקלאות ולשמירת רווחיות החקלאים", הדגישו.

"אנו שבים וקוראים להמשיך לתאם ולשתף פעולה אתנו ועם כל הגופים הפעילים בתחום. התאחדות חקלאי ישראל היא הגוף היציג של החקלאים, והיא מאגדת בתוכה את תנועות ההתיישבות, ארגוני המגדלים, המועצות האזוריות ואגודות המים. נבקשך לדרוש מבן אליהו למשוך את מכתבו למר צוק בר, ולהידיין כפי שעשינו עד עתה בסובלנות ובהבנה עם כל הנוגעים בנושא על פתרונות אפשריים", הוסיפו. אם משרד החקלאות לא ייסוג מההחלטה, צפויה התאחדות החקלאים להפעיל את הלובי החקלאי בכנסת נגד שינוי החקיקה הכרוך בסגירת המועצה.

מנגד, במכתב ששלח בשבוע שעבר נשיא התאחדות האיכרים בישראל, דובי אמיתי, נכתב כי "במטרות המועצה רשום בבירור שעליה לדאוג להבטחת מחיר הוגן למגדלים ולציבור.

דובי אמיתי
אבי פז

"ואולם, מאז שהוקמה המועצה, המחירים לחקלאים פחתו עד כדי סגירת משקים, והמחירים לצרכן האמירו במאות אחוזים".

אמיתי הוסיף כי "מימונה העיקרי של המועצה מגיע מהסיטונאים ולא מהמגדלים, כך שאותו קמעונאי האחראי על מכירה ביוקר לצרכן וקנייה בעושק מהמגדלים, הוא גם אותו סיטונאי שמשלם את הכספים שבזכותם מתנהלת מועצת הצמחים. אותה מועצה שאמורה להגן על החקלאי מעושק ועל הצרכן מיוקר המחיה - מקבלת את מימונה דרך הגורמים לכך". לדבריו, חקלאים רבים סבורים כי מועצת הצמחים היא גוף מיותר שעושק אותם.

כדי להוריד מחירים נדרשת שקיפות

עמותת מאבק החקלאים, בראשות דוגי ישראלי, שיגרה אתמול מכתב לשר החקלאות ולמנכ''ל המשרד בו הציגה לדבריה חתימות של כ-2,500 חקלאים התומכים בסגירת מועצת הצמחים. העמותה הציעה בעבר למשרד החקלאות להקים במקום מועצת הצמחים ארגוני חקלאים וולונטריים מקצועיים או אזוריים, שיזכו לתמיכה ממשלתית בדומה למקובל בארה"ב. בעלי זכות הבחירה לחברי המועצה יהיו חקלאים פעילים לפי דו"חות מס הכנסה. ההחלטות יתקבלו במועצה בהליך דמוקרטי, ומגדל שירצה לפרוש ממנה יוכל לעשות זאת.

לדברי ישראלי, "אי־אפשר להחזיר את המכתב לבקבוק. השאלה היא אם המועצה תיגמר במכה אחת, או בתהליך שיתגלגל עוד שנה־שנתיים. החקלאים כבר אינם משלמים לה. אנחנו מיצגים יותר מ-3,000 חקלאים, וחושבים שצריך לסגור אותה. אנחנו לא רוצים כסף מהמדינה, רק שייתנו לנו לנהל את עניינינו בעצמנו. חקלאי שרוצה יהיה חבר במועצה, ומי שירצה יוכל להיות במועצה מתחרה".

לדבריו, "הקשר של המועצה עם רשתות השיווק מאפשר לרשתות להעלות מחירים ולגרום לפערי תיווך. הרווחים ברשתות בירקות ופירות הם כ-30%, לעומת רווחים של כ-3% בקטגוריות אחרות. קניינים ברשתות עושקים את החקלאים, ומעלים מחירים לצרכן. מי שמאפשר זאת, זו המועצה שיש לה סמכות רגולטורית למנוע את זה. היא יכולה לקבוע מחירי מקסימום ומינימום לפירות וירקות".

ישראלי חזר על טענות מוכרות בענף, שלפיהן המחירון של המועצה (התקליט) מוטה מעלה באופן בולט, כדי לאפשר כביכול לחקלאי לקבל מחיר גבוה יותר. אבל בפועל הוא יוצר אשליה של פערי תיווך נמוכים בין החקלאי לצרכן מהפער בפועל. לדבריו, הדבר נובע מכך שהרשתות הן אלה שגובות עבור מועצת הצמחים את ההיטלים מהמגדלים ומעבירות לה אותם באופן מרוכז.

סך מכירות פירות וירקות בישראל בשנה נאמד ב-18 מיליארד שקל. "אפשר להוריד המחיר ב–2–3 מיליארד שקל, אם תהיה פה תחרות", אמר ישראלי. "הרשתות מרוויחות כ-30% בממוצע על תחום זה - שיקטינו את הרווחיות ל-15%. הרשתות מהוות כ-70% מהשוק, כך שהחיסכון של הציבור נאמד במיליארדים. זה לא מדע מדויק. נראה מה יקרה כשתתחיל תחרות אמיתית. בסלולר ירדו מחירים במאות אחוזים", הוסיף. לדבריו, כדי שתהיה הורדת מחירים נדרשת שקיפות, וזו תתאפשר כשרשתות יחויבו לרשום לצד המחיר לצרכן את המחיר שבו הן קנו מהחקלאי.

ממועצת הצמחים נמסר בתגובה כי "אלה טענות פרימיטיביות. אין ולא יכול להיות תיאום עם הרשתות. המציאות אינה מתחברת עם התעלולים שמייחסים לנו. למועצה סוקר מקצועי שעושה עבודה נאמנה, והמחירים שלנו אינם שונים בהרבה מאלה של משרד החקלאות".

 

חקלאות קטיף אבטיחים
אליהו הרשקוביץ


תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#