גפני וביטן הגישו תיקון שיחריג את ערבה מיינס מחוק ששינסקי 2

התיקון יקודם במושב החורף, אולם פותח פתח לתביעת כיל נגד המדינה בטענה שהחוק נחקק נגדה בלבד ולכן אינו חוקי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה גפניצילום: אוליבייה פיטוסי

חברי הכנסת משה גפני (יהדות התורה) ודוד ביטן (ליכוד) הניחו בשבוע שעבר על שולחן הכנסת הצעה לתיקון חוק מיסוי משאבי טבע המוכר כחוק ששינסקי 2. על פי ההצעה תוחרג חברת ערבה מיינס מהחוק, כך שלא יושתו עליה תשלומים חדשים לממשלה.

בהצעת החוק נקבע כי "מוצע לתקן את ההגדרה בחוק מיסוי רווחים ממשאבי טבע לעניין בעל זכות לניצול משאב טבע, באופן שבו בעל זכות כרייה לפי פקודת המכרות שנכלל בהגדרה זו, יהיה רק מי שמפיק משאב טבע. כמו כן מוצע לתקן את התוספת לאותו חוק, כך שתימחק נחושת המופקת מעפרת נחושת מהגדרת משאב טבע. באופן זה לא ישולם היטל על רווחי יתר ממכירת נחושת".

גפני אמר בשבוע שעבר כי פקיד באוצר ביקש ממנו שלא לקדם לפי שעה את הצעת החוק מתוך כוונה שיימצא פתרון לעניין הסיוע לערבה מיינס בלא צורך בחקיקה.

חוק ששינסקי 2 כוון בעיקר להגדיל את התשלומים שכיל משלמת למדינה בגין רווחיה מהפקת אשלג. אולם, כדי שלא ינוסח חוק המכוון לחברה אחת, מהלך שנחשב לא חוקי, הוא עוסק במיסוי כל משאבי הטבע, למעט חריגים כמים מינרלים.

כתוצאה מכך הושתו על חברת ערבה מיינס תשלומים נוספים לממשלה, בעיקר כתוצאה מהגדלת התמלוגים שתשלום מ-2% מהמכירות ל-5%. בחברה טענו שהשינוי הופך את הקמת המפעל ללא כדאי כלכלית. לאחר שהובטחו לחברה הטבות מס כהכרה בהפסדי עבר בקרוב ל-700 מליון שקל, קבע משרד האוצר כי היא תינזק ב-35 מליון שקל בלבד.

בכנסת החליטו לפעול למניעת הפגיעה ולהקמת המפעל, אף שידוע כבר עתה, כי יפעל לכל היותר למשך 15 שנים בלבד. במשרד האוצר הסכימו לפעול בשיתוף פעולה עם הכנסת.

אולם באחרונה קבעו היועצים המשפטיים של משרדי האוצר, הכלכלה והמשפטים, כי אין דרך חוקית לתת לחברה את הפיצוי הכספי שמגיע לה כדי למנוע את הנזק. בועדת הכספים ראו בכך הונאה והחליטו לפעול לפיצוי החברה באמצעות חקיקה. בשלב זה הצעת השינוי בחוק הינה אמצעי לחץ על הממשלה למצוא דרך חוקית לפיצוי החברה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker