שר הכלכלה אלי כהן: מונופול ימשיך להיות מוגדר גם לפי נתח שוק

שר הכלכלה כהן יקדם הצעת חוק שתרחיב את סמכותה של הממונה על ההגבלים, כך שתוכל לתת הוראות ליבואנים בלעדיים שפוגעים בתחרות מיבוא - ללא ביטול ההגדרה הקיימת של מונופול לפי נתח שוק ■ הממונה, מיכל הלפרין, הכריזה כי היא שוקלת לבטל את הגדרת המונופול לפי נתח שוק

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי כהן
אלי כהןצילום: אייל טואג

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן, מתנגד לביטול ההגדרה של מונופול לפי נתח שוק בחוק ההגבלים העסקיים — כך אמר בסוף השבוע שעבר ל-TheMarker. כיום נדרש נתח שוק של 50% ויותר לצורך הגדרת עסק כמונופול.

בשנה וחצי האחרונות הודיעה פעמיים הממונה על ההגבלים העסקיים, מיכל הלפרין, כי היא בוחנת את הפסקת ההכרזה על מונופולים לפי נתח שוק. בתחילה הסבירה כי הסיבה לכך היא העלות הגבוהה של הליך ההכרזה, ובאחרונה הוסיפה כי ההצעה באה על רקע בחינת האפשרות לעבור מהגדרת מונופול לפי נתח שוק להגדרתו לפי כוח שוק (כלומר, פעילות החברה לחסימת תחרות בענף). חברות קטנות ותובעים ייצוגיים התנגדו למהלך, בעוד החברות הגדולות במשק תמכו בו.

כהן אמר כי במסגרת מאמציו להגדלת התחרות מיבוא, הוא מתכנן לשנות את חוק ההגבלים כך שיכלול צעדים לריסון חברות בעלות כוח שוק. עם זאת, הוא מדגיש כי ההגדרה החדשה תתווסף להגדרת המונופול הקיימת בחוק, ולא תבוא במקומה. "אני זה שמגיש את הצעת החוק, ואקדם הצעה שתחזק את הצעדים שאנו נוקטים לצמצום הריכוזיות במשק ולהגברת היבוא המקביל", אמר. "תהיה בה לראשונה התייחסות ליבואנים בלעדיים — חברות בעלות כוח שוק המנצלות את כוחן לרעה, ופוגעות בתחרות ובהורדת המחירים — כמקובל בחו"ל". ניתן לשער כי עמדת כהן תקשה על ניסיונות חדשים מצד לוביסטים לבטל את הגדרת המונופול בחוק ההגבלים, הן במהלך טיפול הכנסת בחקיקה והן דרך רשות ההגבלים בהמשך — לפחות כל עוד הוא בתפקיד.

מיכל הלפריןצילום: אוליבייה פיטוסי

הגדרה מרחיבה למושג מונופול

טיוטה מתוקנת של הצעת החוק, שהוגשה לפני כשבועיים על ידי רשות ההגבלים, לא התייחסה בסופו של דבר לביטול הגדרת המונופול לפי נתח שוק, אך גם לא הכפיפה את כל החברות בעלות כוח שוק למעמד של מונופול. היא התייחסה רק ליבואנים גדולים, ונקבע בה כי יבואן מורשה עשוי להחזיק בכוח שוק ביחס למותגים שהוא מייבא גם אם הוא אינו בעל מונופולין בשוק המוצר הרחב יותר, ונתח השוק שלו נמוך מ–50%. כוח שוק ניכר, בין השאר, במחירים גבוהים ובהכתבת תנאי התקשרות לקמעונאי עם היבואן ועם מתחריו.

לפי ההצעה, הממונה תוכל לתת הוראות ליבואנים כאלה בדבר צעדים שעליהם לנקוט כדי למנוע את החשש לפגיעה משמעותית בתחרות מיבוא מקביל. לפי סמכות זאת, הממונה תוכל להורות על צעדים קונקרטיים. זאת, בדומה לסמכות הממונה לתת הוראות לבעלי מונופולין או חברי קבוצת ריכוז. הפרה של הוראות הממונה כמוה כהפרת חוק ההגבלים העסקיים, ותגרור השלכות פליליות, מינהליות ונזיקיות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker