תחרות גם במיחזור: טמפו תיפרד מהבעלות בתאגיד אל"ה

המהלך נועד לקדם תחרות מצד ממחזר שאינו קשור לתאגיד, כדוגמת חברת אסופתא

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
תאגיד אל"ה
צילום: ג'יני

רשות ההגבלים העסקיים מקדמת תחרות בתחום מיחזור אריזות המשקה, במטרה לאפשר כניסת גוף ממחזר שיתחרה בתאגיד אל''ה, המורכב מהחברות הממחזרות הגדולות. היום (א') אישרה השופטת תמר בזק רפפורט מבית הדין להגבלים עסקיים את המתווה המוסכם שאליו הגיעו הממונה על ההגבלים ותאגיד המיחזור, שלפיו יותר לתאגיד להמשיך לפעול, בכפוף לוויתור של טמפו משקאות על אחזקותיה בו. בעבר פנתה חברת המיחזור אסופתא לרשות ההגבלים בבקשה לקדם את התחרות בתחום.

אל"ה מוחזקת כיום בידי ארבעה גופים מרכזיים בתחום המשקאות: החברה המרכזית לייצור משקאות קלים, טמפו, יפאורה-תבורי ומעיינות עדן, שהן גם הלקוחות הפוטנציאליים הגדולים של תאגידי איסוף ומיחזור מכלי משקה. טמפו מחזיקה בנתח שוק ניכר בתחום המשקאות, ויציאתה מהבעלות המשותפת באל"ה תפנה ביקוש משמעותי לשירותי איסוף ומיחזור. ביקוש פוטנציאלי זה צפוי ליצור דינמיקה תחרותית בתחום.

הפעילות של אל"ה נבחנה ואושרה מספר פעמים בעבר, אך ההתפתחויות בשנים האחרונות בשוק האיסוף והמיחזור של מכלי משקה בישראל לימדו כי יכולה להתקיים בשוק זה תחרות. לאחרונה חל שינוי בשוק עם הקמת חברה מתחרה חדשה שאינה מוחזקת בידי יצרנים או יבואנים. כל אלה העמידו בספק את הצורך בהמשך קיומו של תאגיד מיחזור המוחזק במשותף על ידי ארבע יצרניות המשקאות.

ב-2016 הגישה אל"ה בקשה נוספת לבית הדין להגבלים לאשר את ההחזקה המשותפת בה של ארבע יצרניות המשקאות הגדולות לחמש שנים נוספות. בדיקת הרשות העלתה כי הבעלות המשותפת של ארבע יצרניות המשקאות הגדולות באל"ה יוצרת חסם עבורן ממעבר למתחרה בתחום האיסוף והמיחזור. כתוצאה מכך, רוב רובו של הביקוש לאיסוף ומיחזור מכלי משקה חסום לתחרות, ונוצר חסם כניסה והתרחבות למתחרים חדשים בתחום. לפיכך, המליצה הממונה לבית הדין במאי 2016 לא לאשר את פעילות אל"ה. הקושי שראתה הממונה היה נעוץ במבנה הבעלות של אל"ה, שבמסגרתו חברו יחד ארבעת יצרני ויבואני המשקאות הגדולים בישראל.

הממונה ואל"ה הגיעו למתווה מוסכם אשר נותן מענה לחשש התחרותי שעליו הצביעה הממונה, בניסיון למנוע פגיעה באיסוף ומיחזור מכלי המשקה. לפי המתווה המוסכם, אל"ה תוכל להמשיך בפעילותה אם חברת טמפו תחדל לכהן כבעלת מניות בה, כך שארבע היצרניות לא יחזיקו עוד יחדיו באל"ה. יציאת טמפו מהבעלות באל"ה, בהתחשב בנתח השוק שלה כלקוחה בתחום איסוף ומיחזור מכלי משקה, תיצור תמריץ לכניסת מתחרים חדשים לתחום איסוף ומיחזור מכלי משקה, ובמקביל צפויה ליצור דינמיקה תחרותית בין תאגידי המיחזור שיתחרו על לבם של היצרנים שאינם בעלים של אל"ה.

במבנה שוק תחרותי יכולה להתפתח תחרות על ייעול, פיתוח וחדשנות באיסוף ומיחזור מכלים, דבר שעשוי להביא לירידה בעלויות ובמחיר, וכן לעלייה באיכות השירות ליצרנים ולספקי המכלים הריקים.

במקביל ליציאתה של טמפו מהבעלות באל"ה, המשך פעילותה של אל"ה הותנה במספר תנאים מוסכמים, ובכללם שכל יצרן או יבואן רשאי לקבל ממנה שירותים בתנאים שוויוניים, ובהסכמים שתוקפם עד שנה.

בית הדין להגבלים עסקיים קבע כי "יש לברך על המתווה המוצע בידי הצדדים, ובפרט על ההסכמה על יציאתה של טמפו מהבעלות המשותפת בתאגיד". עוד נקבע כי ההסדר המוסכם יאפשר מניעה של פגיעה בערכי איכות הסביבה ובפעילות האיסוף והמיחזור, תוך יצירת אפשרות מקבילה לדינמיקה תחרותית. בית הדין מצא כי ההסדר המוסכם תואם את טובת הציבור ויש לאשרו.

הממונה על הגבלים עסקיים יוצגה בהליך על ידי עוה"ד יעל שיינין, עדי שם טוב-ילוז והכלכלן אוריאל סיטרואן.

תאגיד המיחזור אסופתא נוסד בשנת 2002 עם כניסתו לתוקף של  חוק הפיקדון. מדי שנה נאספים על ידי התאגיד כ- 150 מיליון מכלי משקה ברחבי הארץ מתוכם כ-760 טון אלומיניום שמקורם בפחיות. לתאגיד 60 תחנות איסוף בפריסה ארצית מדן ועד אילת  וצי של למעלה מ- 30 רכבי איסוף אשר משנעים את מכלי המשקה לאתר העיבוד המרכזי של החברה בצפון הארץ.

ירון ברדוגו, מנכ"ל תאגיד המיחזור אסופתא אמר בתגובה, כי "בכל שנה נמכרים בישראל למעלה מ-1.8 מיליארד בקבוקים ופחיות, מתוכם כ-400 מיליון פחיות שתייה. מאז כניסתו של חוק הפיקדון לתוקף נאספים למעלה מ-80% מהבקבוקים הקטנים והפחיות ומועברים למיחזור. זאת לעומת פחות מ-25% מהבקבוקים המשפחתיים.

מדובר בפגיעה ממשית באיכות הסביבה ובעלויות איסוף והטמנה גבוהות העולות לעיריות, ולציבור, למעלה מ-60 מיליון שקל בשנה. אנו מברכים על החלטת הממונה על ההגבלים ומאמינים כי ההחלטה לפרק את הבעלות על תאגיד אל"ה, המתבטאת בניתוקה של חברת טמפו כבעלת מניות באל"ה ל(צד קוקה קולה ויפאורה תבורי) תיפתח תחרות הוגנת ובריאה אשר תטיב עם כלל הציבור, תאפשר לו למחזר בקלות ובמהירות ותוזיל את עלויות הטיפול במכלי משקה במסגרת חוק הפיקדון - הן לייצרנים והן לצרכנים. תאגיד אסופתא ערוך ומוכן לספק את שרותיו לחברה כמו טמפו, המהווה חלק משמעותי משוק המשקאות במדינת ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker