דירוג יצרניות הנשק העולמי: רפאל היחידה שמטפסת - ואיזו ישראלית מובילה?

איפה ממוקמת ישראל במירוץ החימוש העולמי? הדירוג מתפרסם מדי שנה בכתב העת דיפנס ניוז, הנחשב לסמכות בתחום ■ בשנים האחרונות השתכלל הענף, וזכייה במכרזים מחייבת הקמת מפעלי ייצור במדינה הרוכשת - דבר המשפיע על ההצלחה הישראלית

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תערוכת נשק בניו דלהי
תערוכת נשק בניו דלהיצילום: Mustafa Quraishi / AP/ מוסט

ומה חדש במירוץ החימוש העולמי? גם השנה נכנסו ארבע החברות הביטחוניות הישראליות הגדולות לרשימת 100 החברות הביטחוניות הגדולות בעולם, שמפרסם היום (ד') כתב העת דיפנס ניוז. הדירוג נקבע לפי היקף המכירות הביטחוניות של החברות.

בראש הדירוג נמצאת לוקהיד מרטין האמריקאית, עם מכירות בסך 43.5 מיליארד דולר ב-2016, ואחריה בפער ניכר ממוקמת בואינג האמריקאית, עם מכירות של 29.5 מיליארד דולר. התאגיד הבריטי BAE סיסטמס הוא היחיד מבין חמש המובילות ברשימה שאינו אמריקאי, וממוקם במקום השלישי עם מכירות ביטחוניות של 23.621 מיליארד דולר, המהוות 91% מכלל מכירותיו.

אלביט מערכות, הישראלית המובילה בדירוג, נכנסה למקום ה-27, ירידה של שלב לעומת השנה שעברה. המכירות הביטחוניות של החברה ב-2016 הסתכמו בכ-3 מיליארד דולר, והיוו 97% מכלל מכירותיה.

התעשייה האווירית דורגה במקום 33 - ירידה של 4 מקומות לעומת מיקום 29 בדירוג העולמי אליו הגיע בשנה שעברה. החברה הציגה מכירות בטחוניות בשווי כ-2.6 מיליארד דולר ב-2016, המהוות 73% ממכירותיה.

רפאל, השלישית מבין הישראליות, עלתה למקום 37, שיפור ממקום 41 השנה שעברה. לחברה מכירות בטחוניות בסך כ-2.4 מיליארד דולר, המהוות 100% ממכירותיה.

את רשימת הישראליות סוגרת תעש במקום 92 אליו ירדה ממקום 90. מכירות החברה הביטחוניות הסתכמו ב-496 מליון דולר, המהוות 100% ממכירותיה.

בשנים האחרונות השתכלל מרוץ החימוש העולמי, כאשר לצד התחרות על זכיה במיכרזים נדרשות חברות גם להקים מפעלים במדינה הרוכשת ולייצר בה את המערכות הנרכשות. החברות נאלצות להקים חברות בנות כמעט בכל מדינה בה הן פועלות כדי לקדם את סיכויי זכייתן במכרזים, וצפויות להתקשות להגדיל את מקומות העבודה שלהן בישראל - למעט בתחומי פיתוח.  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker