הקרב על הפנסיה של אנשי הקבע: האם היא תרד מ-19 אלף ל-12 אלף שקל? - תעשייה ומקרו - TheMarker
 

אתם מחוברים לאתר דרך IP ארגוני, להתחברות דרך המינוי האישי

טרם ביצעת אימות לכתובת הדוא"ל שלך. לאימות כתובת הדואל שלך  לחצו כאן

תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

הקרב על הפנסיה של אנשי הקבע: האם היא תרד מ-19 אלף ל-12 אלף שקל?

צה"ל מחויב להפחית את הפנסיה החודשית הממוצעת של אנשי הקבע עד 2024 ■ אחת הדרכים לעשות זאת היא להפסיק לנפח את הפנסיה של אנשי הקבע בשליש באמצעות "הגדלות רמטכ"ל" חסרות הצדקה

87תגובות
הרמטכ"ל איזנקוט ושר האוצר משה כחלון
דובר צה"ל

קצין בקבע פורש כיום מהצבא בגיל 46.6 בממוצע. עם הפרישה הוא מקבל פנסיה תקציבית, שאמורה להגיע לכ-52% משכרו האחרון, ומחושבת לפי מספר שנות השירות שלו - 2% לכל שנת שירות מגיל 21 ועד גיל 46.6. עם זאת, בפועל הקצין הזה יקבל פנסיה של 67% משכרו האחרון, כלומר קצבת הפנסיה החודשית שלו מגיל 47 ועד יומו האחרון תהיה גבוהה ב-30% ממה שהוא אמור היה לקבל, גם לפי החישובים הנדיבים במיוחד של הפנסיה התקציבית.

למה? כי ככה הצבא רוצה. מאז ומעולם הצבא שמר לעצמו את הזכות לנפח את הפנסיה של משרתי הקבע שלו. למשל, הצבא סופר את שלוש שנות השירות הסדיר כחלק מהוותק הפנסיוני, ומוסיף בגינם 6% לחישוב הפנסיה. בנוסף, הרמטכ"ל מעניק "הגדלות רמטכ"ל" של 4% לכל שנת שירות מעל גיל 40, 2% לכל שנה מעל גיל 42 ו-1% לכל שנה מעל גיל 45. כך, ממוצע השירות הסדיר מנפח את הפנסיה בעוד 6%, והגדלות הרמטכ"ל מנפחות את הפנסיה בממוצע בעוד 9.5%. בסך הכל מתווספים כ-15% בממוצע מהשכר האחרון לפנסיה הקובעת. בקרב קצינים בכירים מאוד ניתנות אפילו תוספת של 25% מהשכר לפנסיה הממוצעת - כך שהקצבה שלהם גבוהה ב-48% מזו שהם אמורים היו לקבל, וזאת מגיל 47 ועד יום מותם, כולל השארים שלהם.

הניפוח הזה מסביר כיצד הגיעה גמלת הפנסיה הממוצעת שקיבל קצין קבע, שפרש ב-2016 ל-19 אלף שקל בחודש - מגיל 47 ועד יום מותו. מדובר ללא ספק בהסדר פנסיה מופרך בנדיבותו, כזה שמעמיד את התלונות של אנשי הקבע על כך שהמדינה לא מעריכה את הקורבן שהם מקריבים עבורה באור בעייתי מאוד.

הנתונים האלה הוצגו השבוע בפני ועדת חוץ וביטחון של הכנסת. הם הוצגו במסגרת המעקב של הוועדה אחרי היישום של הסכם כחלון-יעלון, שבמסגרתו התחייב הצבא לרסן את תשלומי הפנסיה המשתוללים של קציניו. הרמטכ"ל, גדי איזנקוט, התחייב אישית כי תג הפנסיה החודשי של אנשי הקבע יקטן, באמצעות שלושה צעדים מרכזיים: האחד, שער פרישה חדש בגיל 35, שיביא לכך שמרבית אנשי הקבע לא יגיעו כלל לגיל פרישה, אלא יפרשו קודם לכן עם מענק, ולא עם פנסיה. המימוש של שער הפרישה החדש נמצא רק בתחילתו, אבל בצבא טוענים כי כבר עתה ניתן להבחין בקיטון של מספר אנשי הקבע לפחות מ-40 אלף.

.

השני, הורדת גיל הפרישה מ-46.6 ל-43. בצבא טוענים כי ניתן היה לראות את ניצני המהלך כבר ב-2016, שבה קטנה לראשונה הפנסיה הממוצעת בצבא. לדברי נציגי צה"ל שהשתתפו בדיון, הקצבה הממוצעת של קצינים ב-2015 היתה 20 אלף שקל בחודש, והיא קטנה ל-19 אלף שקל בחודש תוך שנה בגלל הורדת גיל הפרישה.

הצעד השלישי הוא התחייבות מינהלתית של הצבא כי הפנסיה החודשית תקטן ל–12 אלף שקל בחודש עד 2024. שימו לב: זוהי התחייבות דרמטית להקטנת הפנסיה הצבאית בשליש, מ-19 ל-12 אלף שקל בחודש, תוך שבע שנים.

האיום הריק מתוכן של כחלון

איך מבצעים קיצוץ דרמטי כל כך בפנסיה הממוצעת? מרבית פקידי הממשלה שעוקבים אחרי הפנסיה הצבאית במשרדי האוצר וראש הממשלה חושבים שזהו מהלך בלתי־אפשרי, ושבזמן אמת ב-2024 יתברר שהצבא לא הצליח להתכנס אל פנסיה ממוצעת של 12 אלף שקל בחודש. בנוסף, הכסף שהובטח לצבא בהסכם כחלון־יעלון, הסכם תקציב חמש־שנתי (תר"ש גדעון), כבר יהיה מונח לבטח בכיסי הצבא באותו שלב, והסנקציה שנרמזה בהסכם - שר האוצר יורה בצו על הפחתת הפנסיה של אנשי הקבע - היא איום ריק מתוכן. עוד לא קם הפוליטיקאי שיצליח להפחית בכוח את תנאי השכר של אנשי הקבע.

.

כלומר, ההערכה המקצועית הרווחת היא שאין סיכוי שהצבא יצליח לקצץ את הפנסיה של אנשיו בשליש, וספק אם הוא גם מכוון לכך. בצבא כמובן מכחישים זאת, ונשבעים באותות ובמופתים כי יגיעו למטרה בעזרת שלושה כלים: האחד, הצערת גיל הפרישה מ–46.6 ל–43 תביא להפחתה ניכרת בשכר הקובע לצורך הפנסיה, משום שצבירת הדרגות והוותק פוחתים. אגב, בצבא מבטיחים שלא יקטן בעקבות זאת מספר האל"מים או התא"לים, חלילה וחס, אלא רק שהאל"מים יפרשו בגיל צעיר יותר, ולכן גם השכר הקובע שלהם יהיה נמוך יותר.

השני, מענקי הפרישה יקטנו מאוד משום שאנשי הקבע יצברו פחות ימי מחלה וחופשה, וגם לא יצליחו להגיע למענק יובל - מענק המשולם לכל עובד הצובר יותר מ-25 שנות ותק. כדי לסבר את האוזן, איש קבע מקבל כיום בממוצע עוד כחצי מיליון שקל מענקי פרישה, בנוסף לקצבה חודשית של 19 אלף שקל בממוצע.

המהלך השלישי והמהותי ביותר הוא זה של "הגדלות הרמטכ"ל", שמוסמך להעניק תוספות לפנסיה לפורשים מעל גיל 40, לפי שיקול דעתו הבלעדי. הצבא כבר התחייב לוותר על צבירת הוותק של שנות השירות הסדיר, דבר שכבר הקטין את הגדלות הרמטכ"ל ב–6%. גם הצערת גיל הפרישה תפחית חלק מההגדלות. בסך הכל, במקום הגדלות שיכולות להגיע עד ל–25% מהשכר הקובע כיום, איזנקוט התחייב כי הגדלות הרמטכ"ל לא יעלו על 10%, ובמקום הגדלה ממוצעת של כ–15% מהשכר הקובע כיום, איזנקוט התחייב שהגדלת הרמטכ"ל הממוצעת תקטן ל–7.5%.

ההערכה היא שהגדלות הרמטכ"ל אכן יקטנו, מאחר שלצבא אין ברירה אלא להקטין אותן; קצבת פנסיה ממוצעת של 12 אלף שקל מחייבת את הצבא לחדול מהנדיבות המופרכת שלו. הצבא לא יוכל להמשיך להעניק הגדלות רמטכ"ל בנוסף לתנאי הפנסיה התקציבית, וללא כל צידוק ציבורי לכך - וגם לחרוג מתקרה של 12 אלף שקל שהתחייב לה. גם 12 אלף שקל בחודש היא קצבה נדיבה, במיוחד לאור העובדה שהיא משולמת מגיל 43 ועד יום מותם של קציני הקבע, כולל כירושה לשארים. יתרה מכך, להבדיל מפנסיה צוברת, הפנסיה התקציבית משולמת בלי הפרשות מהשכר של אנשי הקבע - ההפרשות נעשות רק בידי המעביד - והיא מובטחת לכל החיים.

טקס סיום קורס קצינים
שריה דיאמנט / דובר

עדיין לא נמצאו סיבות להתלונן

הפרדוקס הוא שהנוסחה הנדיבה של הפנסיה התקציבית אינה עומדת לחלוף מהעולם, אף שהחל מ–2027 אנשי הקבע יתחילו לפרוש על סמך פנסיה צוברת. הסיבה לכך היא שהפנסיה הצוברת של אנשי הקבע הוצמדה לפנסיה התקציבית. הסכם כחלון־יעלון קובע כי גם פנסיית הגישור, המשולמת לאנשי הקבע המבוטחים בפנסיה צוברת מגיל 43 ועד גיל 67, תגיע לתקרה של 12 אלף שקל בחודש, וכל הסימנים הם שהפנסיה אכן תגיע לתקרה הזו. גם אם לא, הרי שבגיל 67 אנשי הקבע המבוטחים בפנסיה צוברת רשאים לקבל מענק עצום, בסכום ממוצע של 3 מיליון שקל, כדי לגשר על הפער בין הפנסיה התקציבית ובין הפנסיה הצוברת.

ומה לגבי אנשי הקבע שיפרשו עם פנסיה צוברת אחרי גיל 67? המדינה כבר אינה אחראית לפנסיה שלהם, אבל ההערכה הרווחת היא שלאור השכר הממוצע הגבוה של אנשי הקבע, העובדה שהם חוסכים לפנסיה ברציפות מגיל 21 ועד גיל 67, היעדר דמי ניהול בקרן הפנסיה שלהם, וגם ההבטחה למענק עצום בגיל 67 - אם חס וחלילה יתברר שפנסיית הגישור שלהם נמוכה מהפנסיה התקציבית - מבטיחים שגם מגיל 67 ואילך תהיה הפנסיה של אנשי הקבע גבוהה. כנראה גבוהה לא פחות מהפנסיה התקציבית, אולי אפילו גבוהה ממנה.

אנשי הקבע יכולים להמשיך להלין שהמדינה הרעה את תנאי הפרישה שלהם, דבר שמקשה לשכנע צעירים להישאר כיום בצבא. הצבא אכן ערך שינוי משמעותי עם ההבטחה להפריש חלק ניכר מאנשי הקבע בגיל 35, ללא פנסיה, אבל לאלה מאנשיו שנשארים עד גיל הפרישה - הוא דאג לתנאים נדיבים במיוחד. אין להם מה להתלונן.תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר TheMarker

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם

*#