בגלל החשד לפלילים: היתר חדש לאוניית אמוניה קטנה מתעכב

מקורבים לנושא אמרו היום כי חיפה כימיקלים עשויה להשתמש בהיתר הרעלים כדי שבית המשפט ילחץ על עיריית חיפה להעניק לה רשיון עסק

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל אמוניה במפרץ חיפה
מיכל אמוניה במפרץ חיפהצילום: רמי שלוש

המשרד להגנת הסביבה לוחץ על משרד המשפטים לאפשר לו להוציא היתר רעלים חדש לאוניית אמוניה קטנה.

אישור משרד המשפטים נדרש כדי לוודא שההיתר אינו סותר את החלטות בתי המשפט בנושא. בית המשפט העליון אמור להכריע לגבי חלופת יבוא האמוניה לטווח קצר, לאור דרישתו כי בסוף החודש ירוקן לחלוטין מכל האמוניה של חיפה כימיקלים.

אולם נראה כי על רקע הדיווח שהעביר באחרונה מבקר המדינה ליועץ המשפטי לממשלה בדבר חשד לפלילים בהתנהלות המדינה בסוגיה, במשרד המשפטים מעכבים את האישור. במשרד יודעים כי גם אם תגיע אונייה, ממילא עיריית חיפה לא תעניק רשיון עסק לצינור להולכת האמוניה למפעל החברה, והאונייה תשהה זמן ממושך במפרץ חיפה ותהווה סכנה בטיחותית, אם כי מוקטנת לעומת אוניית האמוניה הגדולה שנהגה לפקוד את הנמל.

מקורבים למגעים אמרו היום (ב') כי חיפה כימיקלים עשויה להשתמש בהיתר הרעלים כדי שבית המשפט ילחץ על עיריית חיפה להעניק לה רשיון עסק. החברה תוכל לטעון כי המשרד להגנת הסביבה סבור שהמערך של אונייה קטנה הוא הבטיחותי ביותר ליבוא אמוניה לחברה, לכן אין זה הגיוני שעיריית חיפה תקבע שהוא מסוכן. במשרד להגנת הסביבה אמרו, כי זה רק צירוף מקרים, שהפתרון הבטיחותי ביותר הינו הכדאי ביותר כלכלית לחיפה כימיקלים.

האונייה המדוברת תהווה מיכל צף. המדינה עדכנה באחרונה את בית המשפט העליון שהיא אינה מתנגדת להגעת האונייה הקטנה, אלא רק להגעת אונייה גדולה.

לחיפה כימיקלים יש עניין ביבוא אמוניה באונייה קטנה, שהוא זול יותר לעומת חלופת יבוא באיזוטנקים. המשרד להגנת הסביבה אישר יבוא באיזוטנקים, אולם המועצה לבטחון לאומי (מל''ל) טענה שהפתרון אינו בטוח. עם זאת, ככל הידוע, לא נשלל יבוא איזוטנקים דרך נמל אשדוד. יתר על כן, דרך הנמל מתבצע יצוא אלפי איזוטנקים של ברום בשנה, חומר שנחשב מסוכן יותר מאמוניה.

במשרד להגנת הסביבה מעדיפים למצות את המהלכים ליבוא אמוניה באונייה, גם אם היישום יתעכב, ובינתיים מפעלי חיפה כימיקלים נותרים מושבתים. במשרד סבורים, כי גם חלופת היבוא באיזוטנקים דרך נמל אשדוד אינה ליישום מיידי, כיוון שתידרש בניית מתקני איחסון נאותים, תהליך שיימשך זמן רב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker