פצצת האמוניה של המבקר עלולה להיקבר

מבקר המדינה הטיל אתמול פצצה כשקבע שיש חשדות לפלילים מצד גורמים בממשלה בטיפול בסוגיית פינוי מכל האמוניה המסוכן בחיפה - אבל לא בטוח שהפרטים יגיעו לידיעת הציבור, או ייחקרו לעומקם

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הפגנה נגד מיכל אמוניה
הפגנה נגד מיכל אמוניהצילום: רמי שלוש

מבקר המדינה, יוסף שפירא, הטיל שלשום פצצה פוליטית כשהודיע כי יש חשד לפלילים בטיפול המדינה במשבר האמוניה, והעביר את המידע ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט.

אולם אליה וקוץ בה: על פי הנהלים, לאחר ההודעה הדרמטית, המבקר יוצא מהתמונה. זאת, מכיוון שכאשר יש חשד לפלילים, הטיפול עובר לרשויות לטיפול משפטי־משטרתי, בהתאם לעניין. לכן, אפילו לא בטוח שהציבור ייחשף לפירוט החשדות לפלילים בדו"ח שיפרסם המבקר על הזיהום במפרץ חיפה, שדרכו הגיע לטפל בפרשה. הדו"ח אמנם צפוי לכלול היבטים של מערך האמוניה במשק, סיכונים וצמצומם ופעולות הקשורות לכישלון המכרז להקמת המפעל בדרום - אך לא את התנהלות משרדי הממשלה שהועברה ליועמ"ש.

לא ברור מה ייעשה בחומר בהמשך - אם המידע ייקבר, או ייבדק לעמקו ומישהו יפיק ממנו לקחים. לפיכך, יש לוודא כי ממצאי המבקר נחקרים כראוי ומועברים במלואם לידיעת הציבור. ובכל זאת, יש כמה בכירים שצריכים להתחיל לנוע בחוסר נוחות על כיסאותיהם.

על פי מקור ממשלתי בכיר המעורה בפרשה, אלה הם בעיקר מנכ"ל משרד ראש הממשלה, אלי גרונר, סגן ראש המטה לביטחון לאומי זאב צוק רם, השר להגנת הסביבה זאב אלקין ומנכ"ל משרדו, ישראל דנציגר. ככל הנראה המידע שאסף המבקר לא יגיע עד לראש הממשלה, בנימין נתניהו, אף שגם לו היתה מעורבות מפתיעה בפרשה.

אם מישהו יטפל בחומרים שיעביר המבקר, עליו לשאול את עצמו שאלה מרכזית אחת: כיצד התקבלו ההחלטות שדחו חלופות טובות לפתרון הסוגיה, והומרו בחלופות שטובות כלכלית לחיפה כימיקלים?

מה מצא המבקר?

מבקר המדינה העביר ליועץ המשפטי לממשלה "מידע המעלה חשש למעשים פליליים בקשר לטיפול גופי המדינה בנושא קידום פתרונות לאספקת אמוניה למשק לטווח הקצר והארוך", כהגדרתו.

לדבריו, "מהמידע שבידי משרד מבקר המדינה עולה חשש כי הבחינה וההכרעה באשר לתיעדוף חלופות ליבוא האמוניה נעשו לכאורה באופן מוטה כדי להטיב כלכלית עם חברת חיפה כימיקלים, אגב מידור בעלי תפקידים רלוונטיים במשרד להגנת הסביבה; מידע שנמסר לגורמים מוסמכים בנושא השתנה מהותית מפעם לפעם ולא תאם לכאורה במלואו את העובדות לאשורן".

המבקר הוסיף כי נראה כי דנציגר היה מעורב בנושא מעורבות משמעותית וחריגה, וכי לכאורה הוא לא קיים את ההסדר למניעת ניגוד עניינים שנקבע לו באוגוסט 2015 ויש חשש כי פעל בנושא תוך ניגוד עניינים. "מכאן עולים חששות לקיומם של שיקולים זרים בפעילותם של חלק מגורמי המדינה בנושא ואף חשש לפגיעה בטוהר המידות".

מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגר
מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, ישראל דנציגרצילום: ללא קרדיט

דו"ח הפרופסורים הצית את הפרשה

פרשת האמוניה החלה כאשר המשרד להגנת הסביבה, שטען כי מכל האמוניה אינו בטיחותי, לא סגר אותו בסוף 2016 כמתוכנן, אלא העניק לו ארכה לשלושה חודשים.

בסוף ינואר פורסם דו"ח מאת פרופסורים לכימיה מהטכניון, שהוביל פרופסור אהוד קינן. הדו"ח קבע, כי מכל האמוניה עלול להתפרק בכל רגע, וכי המכל המלא, ובמיוחד אניית האמוניה הפוקדת את נמל חיפה מידי חודש, עלולים ליצור נזק השקול לכמה פצצות אטום, אם יתפוצצו כתוצאה מפיגוע.

חלפו פחות משבועיים, ובית המשפט לעניינים מקומיים בחיפה נענה לפניית העיריה והורה על ריקון המכל תוך 10 ימים, תוך שמתח ביקורת על טיפול המדינה בסוגיה. ערעורים של חיפה כימיקלים לא ביטלו את ההחלטה, רק הביאו לדחיית מועד הריקון המוחלט על ידי בית המשפט העליון ל-31 ביולי. החברה החלה בריקון המכל והשביתה את פעילות מפעליה, השבתה הנמשכת קרוב לארבעה חודשים.

האמוניה משמשת את החברה ליצור דשנים. לקוחה גדולה שלה היא חברת דשנים מקבוצת כיל שגם המשתמשת באמוניה ליצור דשנים. בנוסף מופצים כ-5% מהאמוניה המיובאת לחברות אחרות במשק המשתמשות בה בהיקפים קטנים.

במקביל לדיון המשפטי על עתיד המכל נעשו ניסיונות לאתר חלופות לאספקת אמוניה למשק. בניגוד לטענות התאחדות התעשיינים, חיפה כימיקלים והמדינה - התברר בחודשים האחרונים כי המשק יכול להסתדר ללא אספקת האמוניה על ידי חיפה כימיקלים.

הממשלה, שהחליטה לעסוק בפתרון בעיית אספקת האמוניה של חיפה כימיקלים בלבד, דחתה באחרונה הצעה של המשרד להגנת הסביבה ליבוא אמוניה במכלים קטנים (איזוטנקים), לאחר שהתברר שחיפה כימיקלים מעדיפה חלופה זולה יותר, של יבוא באניות קטנות. הממשלה תמכה בחלופת החברה אף שזאת אינה ישימה.

החלופה היחידה עליה המליצה הממשלה, שלגביה ישנה הסכמה כי היא יכולה להיות ישימה, היא חלופת הטווח הארוך - הקמת מפעל ליצור אמוניה בנגב על ידי חברת קויס טכנולוגיות.

מנכ"ל משרד ראש הממשלה הפורש, אלי גרונר
מנכ"ל משרד ראש הממשלה הפורש, אלי גרונר. היתרון שלו הוא גם החיסרוןצילום: מרק ישראל סלם

הזיגזגים שבדרך

המדינה הציגה לאורך הדרך עמדה שתמכה ברובה בחיפה כימיקלים. זה החל בקביעה של מומחי ביטחון לכאורה, שמכל האמוניה בטוח. לקביעה אחראי סגן ראש המל"ל, זאב צוק רם, שבהמשך אישר, כי ביסס אותה על שיחה עם מנכ"ל חיפה כימיקלים, נדב שחר, כיוון שהוא המומחה הגדול ביותר לסוגיה מתוקף תפקידו. משרד ראש הממשלה מיהר לאחר מכן להסוות את האמירה המביכה.

צוק רם גם טען לצורך במלאי חירום של אמוניה במשק, מה שהתגלה כלא מדויק. בהמשך טען, כי פיקוד העורף מתנגד לחלופת אניות האמוניה הקטנות, אולם פיקוד העורף הסתייג מכך.

משרד ראש הממשלה לחץ להחיות את המכל

על רקע תבוסה של חיפה כימיקלים בדיונים בבתי המשפט בנושא כל האמוניה נערכה ישיבה במשרד ראש הממשלה בסוף חודש אפריל. בשלב זה התערב נתניהו בצורה משמעותית בדיונים והורה ליועצים המשפטיים למצוא דרכים להנשים את מכל האמוניה, חרף דו"ח הפרופסורים לכימיה, עליו התבססו השופטים שהורו לרוקן אותו.

מקורבים לפגישה סיפרו, כי בדיון הורה נתניהו למשנה ליועץ המשפטי לממשלה, ארז קמיניץ לבחון האם ניתן לדחות את סגירת המכל. בפגישה השתתפו מנכ"לי משרדי האוצר, הכלכלה והסביבה.

לא חלף זמן רב, ואותם מנכ"לים קיבלו פניה ממשרד המשפטים, "על דעת קמיניץ ואסנת מנדל, מנהלת מחלקת בג"צים", כפי שנכתב בה, שמנחה אותם להוציא חוות דעת ממוקדות. משרדי האוצר והכלכלה התבקשו להפוך את עמדתם שקבעה שאין צורך כלכלי באמוניה. המל"ל שהכינה חוות דעת "תמציתית" בעבר לגבי בטיחות מערך האמוניה ופיקוד העורף התבקשה לנסח לבית המשפט חוות דעת "שתתייחס בצורה מסודרת" לטענות שעלו בדו"ח הפרופסורים לכימיה לגבי החלופה שתציע הממשלה. גם המשרד להגנת הסביבה התבקש להתאים את היתר הרעלים שלו לחלופה הממשלתית. מקורב למגעים אמר, כי המנכ"לים התבקשו להכשיר את מכל האמוניה.

המעורבות האגרסיבית של משרד ראש הממשלה בפרשה החלה בסוף חודש פברואר. במכתב ששיגר גרונר לאמיר לוי, ראש אגף תקציבים במשרד האוצר, הוא הציע להעמיד לחיפה כימיקלים תמיכה של כ–40% מעלות הקמת המפעל, כחצי מיליארד שקל. זאת, כאשר לפי חוק עידוד השקעות אפשר להעמיד לחברות בפריפריה מענק של 20%–25% בלבד וכאשר המפעל אינו זכאי כלל למענק מכוח חוק עידוד, כיוון שאינו מיועד ליצא את מוצריו. ההצעה הועברה לאחר שגרונר נועד עם בעל השליטה בחיפה כימיקלים, ג'ולס טראמפ.

משרד ראש הממשלה הסביר במכתב את מעורבותו בכך, ש"הוחלט להתערב לאחר שנראה היה, שמשרדי הממשלה לא עושים שום דבר בנדון ומסכנים תעשיה שלמה ואלפי עובדים". בחיפה כימיקלים מועסקים 600–800 עובדים, לפי בכירים בחברה.

גרונר פרט במכתבו ללוי, כי המענק המבוקש מתבסס על כספים שהמדינה היתה מוכנה להשקיע במפעל במכרז שפורסם להקמתו, שנכשל. על פי מקורות ממשלתיים בכירים, המכרז נכשל בין השאר כיוון שחיפה כימיקלים סרבה להתחייב לרכוש ממנו אמוניה. גרונר ציין כי "באם משרד האוצר מצא, שהתועלת המשקית מפעילות תעשיית הדשנים נמוכה מסכום הסיוע הנדרש להקמת המפעל, או שקיימות חלופות ממשיות להמשך פעילות תעשיית הדשנים ללא אמוניה, אבקש לקבל את התחשיב הכלכלי העומד בבסיס טענות אלה. ככל שלא קיים תחשיב כלכלי כזה, המחויבות שלנו, כמי שדואגים מדי יום ביומו לצמיחת המשק וליצירת תעסוקה איכותית בפריפריה, היא לפעול ליישום החלטת הממשלה להקמת מפעל האמוניה, ולא לעמוד מנגד, בשעה שתעשייה ישראלית ותיקה ורבת ערך צועדת לאבדון בשל אזלת יד".

גם ראשי המשרד להגנת הסביבה, השר זאב אלקין והמנכ"ל ישראל דנציגר עשויים להתבקש לתת הסברים, אם מישהו יחקור את ההתנהלות הממשלתית בפרשה. המשרד זיגזג בנושא היתר הרעלים לחברה, ולפי מקור ממשלתי בכיר התנהג מידי פעם כזרוע המבצעת של משרד ראש הממשלה.

המשרד הודיע ב-2016 כי היתר הרעלים של חיפה כימיקלים יפוג בסוף השנה, אולם האריך אותו עד סוף מארס. לאחר מכן הודיע שלא יחדש אותו, אולם תמך בהמשך הגעת אניית אמוניה גדולה באישורו לפי צרכי המשק לחיפה. המשרד אף תמך בחוות דעת מפוקפקת של "מומחה" מטעמו שקבע, שריקון בטוח של מכל האמוניה יימשך כמה חודשים - לוח זמנים שמשחק לידי חיפה כימיקלים. בהמשך נחשף ב-TheMarker, כי חוות הדעת ניתנה למכל במזרח הרחוק והועתקה ללא שינוי למכל בחיפה, מבלי שאנשי המשרד שמו לב לכך.

זאב אלקין
זאב אלקיןצילום: תומר אפלבאום

אלקין: "גאה בסגירת המכל במשמרת שלנו"

מהמשרד להגנת הסביבה נמסר: "אנו דוחים לחלוטין את הטענות לגבי חשדות לפלילים שמעלה המבקר. אנשי המשרד פעלו בנושא האמוניה בצורה מקצועית וללא רבב, בהתאם לחוק, תוך כדי התייעצות עם יועצים חיצוניים מהארץ ומחו"ל ועם גורמי הממשלה הנוגעים לעניין בהיבטים שונים. הטענה שלפיה פעילות המשרד נטתה לטובת חיפה כימיקלים היא מגוחכת, לאור העובדה שהמשרד להגנת הסביבה הוא זה שקיבל החלטה על סגירת מכל האמוניה ושלילת היתר הרעלים.

"ראוי להבהיר כי כל המלצות המשרד גובשו על ידי צוותים מקצועיים מנוסים בתחומם ובליווי יועצים בלתי תלויים מהארץ ובחו"ל, וללא כל התערבות או השפעה של המנכ"ל".

אלקין אמר כי "אני נותן גיבוי מלא לעובדי המשרד להגנת הסביבה ולמנכ"ל המשרד. אם למישהו יש טענות לגבי החלטות שקיבל המשרד בנושא האמוניה, אני מבקש להפנות אותן אליי, שכשר נושא באחריות מיניסטריאלית כוללת לעבודת המשרד. אני גאה בכך שדווקא במשמרת שלנו הבאנו לסגירה של מכל האמוניה בחיפה שסיכן את הציבור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker