מכה ליבואנים? רשות ההגבלים תוכל לסכל חסימת תחרות מיבוא מקביל

שר הכלכלה יגיש בקרוב הצעה לתיקון חוק ההגבלים העסקיים, לפיו יושווה מעמדו של יבואן בלעדי לזה של קבוצת ריכוז ■ הממונה על ההגבלים תוכל להורות ליבואנים רשמיים על שורת צעדים שימנעו את הפגיעה בתחרות בכדי למנוע את הפגיעה בתחרות מיבוא מקביל

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל הלפריןצילום: אוליבייה פיטוסי
אורה קורן

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן יגיש בקרוב הצעה לתיקון חוק ההגבלים העסקיים. לפי ההצעה יושווה מעמדו של יבואן בלעדי לזה של קבוצת ריכוז, כשהממונה על ההגבלים תוכל להורות לו שלא לפגוע בתחרות. החוק, שהוכן על ידי הרשות להגבלים עסקיים, ימנע מיבואנים רשמיים לדחוק תחרות מיבוא מקביל. תיקון החוק יוגש במסגרת הוראת שעה לשלוש שנים, לרבות אפשרות הארכה לשלוש שנים נוספות. ההצעה פתוחה להערות הציבור בחודש הקרוב.

יבואנים בלעדיים (מורשים) מנצלים לא פעם את כוחם הרב בכדי לחסום תחרות בדרך של סיכול או צמצום פעילות של יבואנים מקבילים. התיקון מסמיך את הממונה על ההגבלים להורות ליבואן מורשה על צעדים קונקרטיים שעליו לנקוט על מנת למנוע פגיעה בתחרות. בדומה לסמכויות הממונה בתחום המונופולים או קבוצות ריכוז, הפרת הוראותיה כמוה כהפרה של חוק ההגבלים העסקיים. ההמלצה לשינוי החוק ברוח זו הופיעה לראשונה בהמלצות ועדת היבוא בראשות מנכ''ל משרד הכלכלה לשעבר, עמית לנג.

כהן אמר כי "במשק הישראלי, הסובל מחסמי יבוא משמעותיים, יש ליבוא השפעה רבה על מגוון המוצרים והמחירים, וליבוא המקביל ישנו מקום משמעותי חשוב לא פחות כמחולל תחרות על המחיר. יבוא מורשה הנו לגיטימי כל עוד אינו חוסם יבוא מקביל במכוון ובמטרה לחבל בתחרות. לזאת לא ניתן יד ונפעל באופן נחוש לפתוח את השווקים לתחרות ולהקל על יוקר המחייה".

מיכל הלפרין, הממונה על ההגבלים העסקיים, אמרה כי "יבוא מקביל הוא בעל חשיבות בהורדת יוקר המחייה, ואנו שמחים כי שר הכלכלה שם את הנושא בראש סדר העדיפות שלו".

כחלק מפעילות משרד הכלכלה להפחתת יוקר המחייה במשק הישראלי, ערך המשרד באחרונה מחקר כלכלי שבחן את מחירי מוצרי הטואליטיקה בארץ. במחקר נמצא כי רמת המחירים בישראל של מוצרי טואלטיקה נבחרים גבוהה ב-48% לעומת מדינות אחרות. לפי המחקר, במוצרים ספציפיים שבהם ניכרת חדירה של יבוא מקביל - ירדו רמות המחירים בכ-30%.

מאיגוד לשכות המסחר נמסר בתגובה כי "האיגוד שם לו למטרה לקדם הן יבואנים ישירים והן יבואנים מקבילים. צעדי הממשלה במאבק ביוקר המחייה צריכים להיעשות בבלמים ובאיזונים הנכונים. בזכות היבוא והחשיפה לתחרות, זוכה הציבור בישראל להפחתות מחירים ולגידול במגוון המוצרים.

"הבלעדיות כשלעצמה איננה מלמדת דבר ביחס לכוח השוק של היבואן הבלעדי. במסגרת המלחמה ביוקר המחייה, טוב תעשה הממשלה אם תפעל בצורה נחרצת על מנת להוזיל את העלויות היקרות המושתות על המגזר העסקי, ובכך גם על הציבור, אשר רק הולכות ותופחות, כדוגמת התעריפים של המונופולים המוחלטים בבעלות המדינה, מס הארנונה, הרגולציה המכבידה והביורוקרטיה החונקת, וכן הפחתת מכסים ומסי הקניה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker