ועדת הכספים: נעביר את המענק לערבה מיינס באמצעות חקיקה - תעשייה ומקרו - TheMarker
תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

ועדת הכספים: נעביר את המענק לערבה מיינס באמצעות חקיקה

גפני חשף כי הסכים להכניס את ערבה מיינס לחוק ששינסקי 2 כדי לסייע למדינה להימנע מעתירה אפשרית של כיל לבג"ץ ■ מנכ"ל האוצר: יש כסף לפיצוי, אך אין ערוץ משפטי להעברתו ■ מ"מ היועמ"ש באוצר: "עד היום אף גורם לא קיבל פיצוי כספי בעקבות הליך חקיקתי, יש לכך משמעויות"

3תגובות
מכרה הנחושת של חברת ערבה מיינס בתמנע
ניר כפרי

ועדת הכספים מאיימת לחוקק חוק מיוחד שיאפשר מתן מענק בסך 80 מיליון שקל למפעל ערבה מיינס, כדי שתימנע העברתו לירדן והוא יוכל להמשיך לפעול בישראל. זאת, לאחר שהיועצים המשפטיים של משרדי האוצר והכלכלה אמרו שאין דרך משפטית להעביר את כספי הפיצוי למפעל בגין המלצות ששינסקי 2.

האיום של ועדת הכספים הושמע אתמול, במהלך דיון סוער שהתקיים בישיבה מיוחדת של הוועדה. הוועדה התכנסה משום שסיכומים שהושגו בינה לבין הדרגים המקצועיים במשרדי הממשלה בעת חקיקת חוק ששינסקי 2 למתן המענק - אינם ממומשים כעת, בשל התנגדות היועצים המשפטיים.

חוק ששינסקי 2 עסק ברווחי היתר של מפעלי ים המלח. ערבה מיינס נכלל בחוק שכוון במקור לטפל בכיל במטרה למנוע עתירה לבג"ץ מצד כיל בטענה שהחוק אינו חוקתי מכיוון שהוא נועד לגורם אחד בלבד. בשל כך, ביקשו היועצים המשפטיים לא להחריג את ערבה מיינס מהחוק, ולאחר משא ומתן מול חברי ועדת הכספים, ניתנה למפעל התחייבות שהוא לא ייפגע כתוצאה מהחקיקה.

על אף ההתחייבות, היועצים המשפטיים טוענים כעת שאין דרך להעביר מענק למפעל. חברי כנסת בוועדה טענו שמדובר בשבירת אמון בין ועדת הכספים לבין הדרגים המקצועיים במשרדי הממשלה, שכן הוועדה לא היתה מאשרת את חוק ששינסקי 2 אילולא הסיכום העונה לבעיות של ערבה מיינס.

יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני (יהדות התורה), יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן (הליכוד) וח"כ מיקי לוי (יש עתיד) הודיעו שיקדמו חקיקה שתאפשר את מתן המענק לערבה מיינס - באמצעות תיקון לחוק ששינסקי 2 שיחריג את ערבה מיינס או על ידי חקיקה ראשית שתאפשר את תשלום המענק.

משה גפני
אמיל סלמן

גפני טען כי "יש התחייבות של הממשלה למפעל הזה. אבל ככל שעבר הזמן התברר שהממשלה אינה מעבירה את הכספים שהתחייבה. כעת יש חשש שהמפעל יעבור לירדן ועובדיו יפוטרו. היה צריך להגיד את זה בעת החקיקה. אנחנו מרגישים מרומים. הוליכו אותנו שולל. יש לעמוד בהתחייבות השלטונית, ואם יש בעיות משפטיות - היו צריכים להגיד את זה אז והיינו מטפלים בכך".

גפני קרא לעבר פקידי הממשלה "עזרנו לכם כדי שתתמודדו בבג"ץ. פתאום אתם אומרים שאי־אפשר להעביר למפעל כסף? אם תעמדו על זה - נעשה תיקון לששינסקי 2 שיעבור פה אחד בוועדה, שהחוק לא יחול על ערבה מיינס. נעשה תיקון עקיף באחד החוקים שעל שולחננו, ואתם תפסידו את המיליארדים של מפעלי ים המלח, כי הם יזכו בבג"ץ".

ביטן אמר כי "היו סיכומים והיתה התקדמות, אך משרד האוצר הוריד את גובה המענק שהוא מוכן לתת ל–35 מיליון שקל ואחר כך לאפס, מכיוון שהיועצים המשפטיים במשרדי האוצר והכלכלה אינם מסכימים. הוויכוח על סכום הכסף שנותנים לגיטימי, אבל אחרי שכבר היתה התחייבות לתת כסף, לומר שלא נותנים דבר - זה כבר דבר אחר. היתה התחייבות שלטונית ויש גבול להפקרות". לדברי ביטן, "הכנתי הצעת חוק שנגיש כבר השבוע - כל חברי הוועדה, מהקואליציה ומהאופוזיציה - כדי לקדם את הנושא. גם אם ועדת השרים לענייני חקיקה תתנגד, נעביר זאת על אפם ועל חמתם".

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, שהשתתף בישיבה, הודיע כי "לא תהיה התנגדות, ושר האוצר יתמוך בחקיקה". באב"ד הוסיף כי "אני מקבל את מה שאמרו חברי הכנסת. הסיטואציה שנוצרה בעקבות ששינסקי 2 לא היתה כוונתנו. החוק לא נועד לערבה מיינס. המצב שלהם הוא לא כמו טרום ששינסקי 2. לבקשת ועדת הכספים, קיימתי כמה דיונים במטרה למצוא את הדרך לתקן את העיוות המהותי־כלכלי כלפי משקיעים שבאו לישראל, והגענו להסכמה מקצועית שהסכום שנדרש לחזור למצב טרום ששינסקי היה 35 מיליון שקל. יש הסכמה ויש תקציב לעשות את זה, אך נתקלנו בבעיות שהעלו יועצים משפטיים במשרדי האוצר והכלכלה, שטענו שאין ערוץ שניתן לחלק כסף, כי מדובר בגוף פרטי".

באב"ד תמך בהצעתו של ביטן, ואמר כי "לא ייתכן שהגוף הזה שבא להשקיע כאן תחת הנחות מסוימות לא יקבל את המענה. מצד שני, אנחנו  מחויבים לקיים את החוק, ומי שמפרש את החוק הם היועצים המשפטיים. אני קורא לחברי הכנסת לקדם את החוק כמה שיותר מהר".

"אם אפשר - נבנה, אם לא - נעבור לירדן"

ממלא מקום היועץ המשפטי במשרד האוצר, אסי מסינג, הזהיר כי "יש מניעה משפטית להעביר כסף לערבה מיינס. במרכז ההשקעות נקבע כי יינתן מענק שלא יעלה על 20% מסכום ההשקעה למפעל שמבקש. הבקשה של ערבה מיינס למענק שלא יעלה על 115 מיליון שקל אושרה ב–2009, ותקופת ההקמה היתה אמורה להסתיים לפני ארבע שנים, ביולי 2013. אלא שהקמת המפעל עדיין לא הסתיימה, בעיקר בגלל בעיות מול רשות מקרקעי ישראל, ולכן כתב האישור למפעל הוקפא כמה פעמים ויפוג באוגוסט 2017".

מסינג הוסיף כי "בעקבות קשיים שנוצרו מחקיקת ששינסקי 2 ביחס לערבה מיינס, הוקם צוות הארבעה, שהיה אמור להציע פתרונות בעניין. הצוות כלל את מנכ"ל משרד ראש הממשלה, מנכ"ל משרד האוצר, מנכ"ל משרד הכלכלה והמשנה ליועץ המשפטי לממשלה לעניינים כלכליים.הצוות החליט לתת לערבה מיינס מגן מס בסך עד 670 מיליון שקל, שמתחשב בהפסדים שצברה החברה לפני הקמת המפעל. לפרוטוקול לא נאמר שהמדינה מתחייבת לתת סכום נוסף לערבה מיינס".

מסינג הדגיש כי "המענק לא יכול להיות מוצדק משפטית. ניתן לפצות את המפעל באמצעות חקיקה, אך למיטב ידיעתי, עד היום אף גורם לא קיבל פיצוי כספי בעקבות הליך חקיקתי, ויש לכך משמעויות תקדימיות - גם לגבי מינהל תקין. לגבי מדיניות מס, מדינה סוברנית יכולה לשנות את מדיניות המס שלה ואינה מנועה מכך, ובנוסף, הכנסת לא תטען שהיתה כאן עוולה חוקתית בחקיקתה".     

היועצת המשפטית בפועל של משרד הכלכלה, איילת זלדין, הסבירה כי "כתב האישור ניתן בעקבות הליך תחרותי כבר ב-2009 לזכיין, וכבר -2013 החברה היתה אמורה להשלים את הקמת המפעל הרבה לפני ששינסקי 2. אך הקפאנו את כתב האישור פעמים רבות בגלל נסיבות שאינן בשליטת החברה, וכתב האישור הוארך שוב ושוב והגענו לששינסקי 2". שרית פלבר ממשרד המשפטים הוסיפה כי "גם המשנה הכלכלי ליועץ המשפטי לממשלה, מאיר לוין, סבור שיש מניעה משפטית להעביר את המענק".

מנכ"לית ערבה מיינס, קרלה גרסיה־גרנדוס, אמרה כי "כאן בישראל החליטו שיש מכרה - ויש מפעל, ושלמפעל מגיע מענק ולמכרה לא. בעולם זה לא כך, זה ביחד. לא בנינו, כי עוד לא קיבלנו את כל האישורים. אחרי חוק ששינסקי אנחנו נמצאים במצב שבו אם יש אפשרות לבנות כאן - נבנה, ואם לא, נלך רק לפרויקט של ירדן".

יועץ למפעל ערבה מיינס, יוסי שניר, שהיה בעבר מנכ"ל משרד התעשייה, הוסיף: "השקענו 250 מיליון דולר, אנחנו מעסיקים כ-200 עובדים. המכרה עובד, המפעל עובד, ואנחנו הולכים לקלוט כ-250 עובדים נוספים. לפי חישוב של משרד הכלכלה, המפעל יעניק כ–1,700 מקומות עבודה באזור אילת, כולל עובדי ניקיון, שמירה, מורים ונהגים. אנחנו עומדים להשקיע עוד 350 מיליון דולר. לפתוח מכרה לוקח לפחות 8–9 שנים, ויש לנו 40 ק"מ של מנהרות מתחת לאדמה".   תגובות

דלג על התגובות

בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שאני מסכים/מסכימה עם תנאי השימוש של אתר הארץ

סדר את התגובות

כתבות ראשיות באתר

כתבות שאולי פיספסתם