איגוד לשכות המסחר: להוריד מכס על כל המוצרים בפחות מ-500 דולר

זאת בדומה להעלאת הרף בפטור ליבוא אישי ■ באיגוד מציעים ביטול מסי קניה, מכסים ומע"מ על מוצרי אופנה, קוסמטיקה ומוצרי חשמל קטנים

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בושם
אורה קורן

איגוד לשכות המסחר הגיש היום  (א') לשרי האוצר והכלכלה הצעה להפחתת המיסוי על יבואנים מסחריים, כך שיידמה לתנאים החלים על יבוא אישי דרך האינטרנט. על פי האיגוד, יש להעלות את הרף שעד אליו חל הפטור ממס ביבוא אישי ל-500 דולר, ולהחיל את הפטור גם על סוחרים בתחומי האופנה, הקוסמטיקה והחשמל.

על פי הצעת איגוד לשכות המסחר, יש להמשיך בפטור ממסי קניה ומכסים שונים לאותם מוצרים המיובאים באופן אישי מחו"ל, באמצעות אתרי המכירות השונים, עד לגובה של 500 דולר, ואת הפטור ממע"מ על אותם מוצרים עד לגובה של 75 דולר. בנוסף מומלץ לשקול את הרחבת הפטור לסכומים גבוהים אף יותר.

יחד עם זאת, על פי תוכנית המיסוי החדשה של האיגוד, יש להעניק את אותו הפטור גם למוצרים אלו הנרכשים בישראל.

לדברי עו"ד אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, "מערכת המיסוי חייבת להתאים את עצמה לעולם המסחר המודרני. התחרות בין היבוא האישי מאתרים בחו"ל לבין המסחר הקמעוני חייבת להיות על בסיס שוויוני, שישרת את כל הגורמים הרלוונטיים. יש לאפשר לקמעונאים בארץ להתחרות מול היבוא האישי, ולהציע לציבור הרחב את היתרונות שברכישת אותם מוצרים בארץ. השוואת המיסוי תאפשר לכלל הציבור, ובכלל זה גם לאוכלוסיות שאינן פועלות מול אתרי מכירות בחו"ל, ליהנות ממחירים מוזלים תוך קבלת שירות ואחריות בישראל, ומתוך ביטחון שמדובר במוצרים שעברו את אישורי הבטיחות המחמירים".

התוכנית מיועדת לבסס את התחרות במשק בין המסחר הקמעוני לבין רכישות באתרי סחר מקוונים מחו"ל על תנאים שוויוניים מבחינת מיסי היבוא (מכס, מס קנייה ומע"מ) ו"חוקיות היבוא". באיגוד לשכות המסחר לא מתנגדים להעלאת תקרת הפטור ל"יבוא אישי", כל עוד ייושם עקרון השוויון שיאפשר תחרות על בסיס שוויוני בין "היבוא האישי" לבין רכישות אצל הקמעונאים המקומיים.

פלנטרוניק סנס

באיגוד מציעים הורדת מיסי קנייה ומכסים באופן מדורג על פני שלוש שנים, ולהתחיל את התהליך בענף האופנה, שהמכירות בו מובלות על ידי אתרים בינלאומיים. אלו מחזיקים ב-60% משוק האופנה המקוון בישראל, המוערך כיום בכ-1.7 מיליארד שקל, והצפוי להכפיל את עצמו עד ל-2020.

בהמשך מוצע להוריד מסים בשוקי הקוסמטיקה, הטואלטיקה ותוספי תזונה, הצעצועים, והתחפושות לפורים, ובהמשך גם על כלי בית וחלקי חילוף לרכב ועל מוצרי אלקטרוניקה קטנים.

בנוסף מציע האיגוד פטור ממע"מ למכירות בארץ עד לסכום של 75 דולר - לכל המוצרים בארבע הקטגוריות הראשונות. "המהלך ייצור סביבת תחרות על בסיס שווה מבחינת כלל מיסי הקנייה (מכס, מס קנייה, מע"מ) בין הרכישות באתרי סחר אינטרנטיים מחו"ל לבין רכישות בחנויות קמעוניות בישראל", ציינו באיגוד.

באיגוד לשכות המסחר אומרים כי "מערך המיסוי כיום הינו מיושן ואינו מתחשב בעולם החדש של יבוא אישי. המיסוי המוטל כיום על מוצרים רבים בארץ פוגע בכולם - בקמעונאים ובצרכנים - ומייצר אפליה בין קמעונאים המשלמים את מלוא המסים לבין היבוא האישי הפטור מכך. האפליה באה לדיד ביטוי גם בין אוכלוסיות מתקדמות היודעות לעשות שימוש באתרי המסחר הבינלאומיים ובין אוכלוסיות חלשות יותר, שאינן יודעות לעשות זאת ונאלצות לשלם ביוקר".

ממשרד הכלכלה נמסר בתגובה כי "משרד הכלכלה פועל להורדת יוקר המחייה בישראל ונוקט בפעולות שונות על סמך בדיקות מקצועיות שנערכות בקפדנות במשרד. אנו מצפים מאיגוד לשכות המסחר שיפעל גם הוא בצורה מקצועית, וידאג לפירוק המונופולים של היבואנים הבלעדיים ולמניעת אפליה של היצרנים הבינלאומיים, המוכרים למדינת ישראל במחירים מופקעים.

"הדו"ח שנערך במשרד הכלכלה והתעשייה, המצביע על פער של 48% בישראל לעומת העולם הינו שמרני, ויוקר המחייה אף גבוה מכך. נציין כי במסגרת העבודה של משרד הכלכלה נוטרל סעיף המע"מ, ומכסים בגין המוצרים שנבדקו כמעט ולא נגבים, ובהתאם ראוי שלשכות המסחר יקחו חלק פעיל בהפחתת יוקר המחייה ובפירוק המונופולים של היבואנים הבלעדיים".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker