נערכים למחסור בתקופת החגים: אושר יבוא של 100 מיליון ביצים

לקראת סוף הקיץ צפוי מחסור בפירות טריים בעקבות הבשלה מוקדמת כתוצאה מגל החום ■ חקלאים בגליל מאיימים לא לזרוע שדות המספקים ירקות למפעל פרי גליל

אורה קורן
ביצים
ביציםצילום: Charlie Neibergall/אי־פי

מחסור גדול בביצים צפוי בחגי תשרי 2017, בעיקר כתוצאה ממחלת הניוקאסל שפגעה בלולים רבים והשביתה אותם. על רקע זה, אישר לפני כשבוע משרד החקלאות יבוא כמות גדולה במיוחד של ביצים – 100 מיליון יחידות. כך אישרו היום (א') מקורות במשרד החקלאות.

לצורך המחשה, בחגי תשרי בשנה שעברה ניתן אישור ליבוא 30-40 מיליון ביצים. בד בבד מקדם משרד החקלאות את האיסור לפגוע ברווחת בעלי החיים כדי לשפר את תנובת הביצים (הנשרה כפויה), מה שעלול לגרום להתייקרות קלה של הביצים במהלך השנה, אם ועדת המחירים תחליט על כך.

"ישנם כמה ישובים סגורים לגידול ושיווק ביצים בגלל מחלת הניוקאסל", אמר מקור במשרד החקלאות. "לכן, אף שכרגע יש עודף ביצים בשוק, בהמשך זה יביא למחסור בביצים מקומיות בחגי תשרי. אושר יבוא של 100 מיליון ביצים, ומשמעות הכמות היא, שאין הגבלת יבוא", הוסיף.

משרד החקלאות מקדם את החוק המונע ממגדלים לעשות "הנשרה כפויה" למטילות. התהליך כרוך בסבל לתרנגולות שנוצותיהן מונשרות באופן מלאכותי כאמצעי להגדלת התנובה שלהן. המגדלים אמרו, שכתוצאה מכך יצטרכו לייקר את מחיר הביצה, כיוון שהעלויות שלהם יגדלו. ועדת המחירים המשותפת למשרדי החקלאות והאוצר תבחן אם להעלות מחירים. במשרד האוצר סבורים, כי מחיר הביצה הנוכחי כבר משקף רווח גבוה מדי למגדל, מה שמאפשר לחלק מהמגדלים לסחור במכסות הביצים שלהם.

לול תרנגולות בספסופהצילום: ירון קמינסקי

מחסור אחר צפוי במחצית השניה של הקיץ בפירות טריים ומלפפונים. זאת, בעקבות גל החום הפוקד את הארץ וגורם להבשלה מהירה של הפירות. ניתן להחזיק את הפירות שנקטפים כמה שבועות בקירור, אולם זה יקפיץ את העלויות למגדל. מנגד, צפוי בשבועות הקרובים שפע של פירות שעשוי להוריד את מחיריהם.

בטווח ארוך יותר מאיימים חקלאים בשלוש נקודות בגליל באי זריעת השדות בעוד כחודשיים. מדובר בחקלאים בעמק המעיינות ובגליל העליון שנהנו ממים מוזלים במסגרת שאיבה פרטית, שחוק המים ששונה (תיקון 27) גרם להתייקרות המים שלהם. בנוסף לכך, חקלאים המעבדים את עמק החולה איימו כי יפסיקו להשקות את השדות אם לא ייושם הסכם קודם בינם למדינה. ההסכם קבע, כי ישלמו סכום נמוך על המים, כיוון שאם לא ישקו את האדמות צפויות שריפות של אדמת הכבול שיזהמו את הכנרת. תיקון 27 מייקר גם להם את המים.

אם החקלאים אכן לא יזרעו את השדות צפוי מחסור בעיקר בירקות לתעשייה, המשמשים מפעלים כדוגמת פרי גליל. ניתן יהיה לאשר יבוא במכס מופחת כדי לשמור על ההיצע, אולם פעילות היצור של המפעלים עלולה להיפגע.

לשלושת גושי המגדלים שנפגעו מהתיקון, הציעה הממשלה פיצוי לחמש השנים הבאות, במהלכן ימצאו גידול חלופי כדאי כלכלית. לצורך השוואה, מגדלי הפלפלים בערבה קיבלו בשנים האחרונות 100 מיליון שקל מהמדינה כדי להסב את שטחי הגידול שלהם לענפים אחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker