גפני: לפצות את ערבה מיינס ב-35 מליון שקל - או שנכניס שינויים בחוק ששינסקי 2

יו''ר ועדת הכספים הזהיר את היועצים המשפטיים של משרדי האוצר, הכלכלה והמשפטים כי אם לא ימצאו דרך לפצות את ערבה מיינס - הוועדה תפעל לשינוי החוק כך שיחול רק על כיל ■ כך, כיל תוכל להגיש בג''ץ ולזכות בטענה שהחוק חוקק ישירות נגדה

אורה קורן
משה גפני
משה גפניצילום: אוליבייה פיטוסי

יו''ר ועדת הכספים, משה גפני הזהיר היום את היועצים המשפטיים של משרדי האוצר, הכלכלה והמשפטים, כי אם לא ימצאו דרך לפצות את ערבה מיינס בגין הפגיעה בה בששינסקי 2, תפעל הוועדה לשינוי חוק ששינסקי 2 כך שהחברה תוחרג ממנו. המשמעות היא שהחוק יחול רק על כיל וזו תוכל להגיש נגדו בג''ץ ולזכות בטענה שהחוק חוקק ישירות נגדה בלבד. הדברים נאמרו בדיון שנערך הבוקר בוועדה בעניין החברה.

עם זאת, בהמשך אמר גפני שהמהלך לשינוי החוק כנראה לא יעבור את כל המשוכות ולכן, אם היועצים המשפטיים של הממשלה לא ימצאו דרך להעברת הפיצוי לחברה, ישתנה תהליך ההידברות בין משרד האוצר והממשלה לוועדת הכספים. לדבריו, היועצים המשפטיים הטעו את הועדה במהלך דיוני ששינסקי 2 כשאמרו, שנושא ערבה מיינס יטופל.

היועצים המשפטיים של משרדי האוצר והכלכלה הציגו בדיון שנערך הבוקר בוועדה עמדה, לפיה אין מסלול משפטי שמאפשר לפצות את ערבה מיינס על הפגיעה בה בששינסקי 2.

גפני חשף כי בדיונים על החוק התבקש לתמוך בו כדי למנוע זכיה של כיל בבגץ, תוך שהובטח לו שעניין ערבה מיינס יטופל. כיוון שזה לא קורה, איים בשינוי החוק כבר השבוע. עם זאת, לדבריו, סביר להניח שהמהלך לא יעבור, לכן אמר כי הדבר יפגע ביחסים בין ועדת הכספים לממשלה בהמשך.

 גפני השיב כי : "אתם מעמידים את הכנסת במצב שלא נעשה איתכם דברים", והזכיר מבלי לפרט, שביכלתו לפגוע במשרד האוצר בנושא מיסוי דירה שלישית.

מנכ''ל משרד האוצר, שי באב''ד אמר בדיון, כי לא היתה כוונה לפגוע בערבה מיינס באמצעות ששינסקי 2, אולם בפועל מצבם השתנה לאחר החקיקה. "ניהלתי כמה דיונים אצלי בנסיון למצוא את הדרך לתקן מה שאני חושב שהוא עיוות מהותי כלכלי - ואין כאן עיוות חוקי", אמר. "הכוונה למשקיעים שמביאים לישראל ולאן שהם מגיעים אחרי השינויים של הממשלה והכנסת. הגענו להסכמה מקצועית שהסכום שיעמיד אותם מחדש במצב של טרום ששינסקי עומד על 35 מליון שקל. יש תקציב לזה. אבל כשבאנו לחלק אותו, נתקלנו בבעיות שהעלו יועצים משפטיים של משרדי האוצר, הכלכלה והממשלה, שאין ערוץ בו אפשר לחלק כסף סתם", הוסיף. לדבריו, ערבה מיינס הינה גוף פרטי ולחלק לו כסף צריך לקיים מיכרז או תהליך שיויוני אחר.

גפני אמר בדיון כי "מבחינה משפטית המדינה באמצעות ועדת הכספים והכנסת פגעה בערבה מיינס בחקיקה שעשתה. באו ועשו חוק שהיא לא צ לספוג אותו. עשינו עפי בקשה שלכם. אתם (משרד האוצר, א''ק) ביקשתם כי לא רציתם שמפעלי ים המלח (מי''ה) יזכו בבג''ץ. היינו אתכם כי אם יש מקום שהקב''ה נתן לכלל האזרחים, לא יתכן שתיקח אותו קבוצה קטנה (הכוונה לאוצרות ים המלח, א''ק). עזרנו לכם כדי שתתמודדו בבג''ץ. פתאום אתם אומרים שאי אפשר להעביר להם כסף? אם תעמדו על זה נעה תיקון לששינסקי 2 שיעבור פה אחד הועדה, שהחוק לא יחול על ערבה מיינס. נעשה תיקון עקיף באחד החוקים שעל שולחננו. ואז תפסידו את המיליארדים של מי''ה כי הם יזכו בבג"ץ".

עם זאת, גפני העריך כי איומו לא יתממש והמשיך: "אני מציע למשרדים לשקול חדש את עמדתם. אם לא נוכל לעשות את זה, ומניח שזה מה שיקרה יהיה – לא יהיו יותר דיבורים (של משרד האוצר, א''ק) עם ועדת הכספים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker